Agora (2009) poster

Agora (2009)

Country
Spain
Runtime
127 minutes
nahciyee O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Filmde Hypatia'yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghella'nın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia'nın trajik öyküsü.

damla. profile photo
damla.
Final sahnesinde tüylerim diken diken oldu, gözlerim doldu bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim açıkçası..Belkide hemcinsim olduğundan mı bilmiyorum. İskenderiyeli Hypatia'ya hayranlıktan öte duygular besledim film boyunca. İnandığı şeyi sorgulaması, vazgeçmemesi, kadının arka plana itildiği dönemde kendini göstermesi gerçekten örnek alınası bir şey. Çok çok çok beğendim. Ayrıca filmi izledikten sonra o kadar sinirlendim ki söylemeden geçemeyeceğim. "tarih tekerrürden ibarettir" lafının gerçekliğini yüzüme vurması ister istemez sinirlendirdi beni.İzlemekte bu kadar geç kaldığım içinde açıkçası üzüntü duymadım değil.
3
1 year ago
biologist profile photo
biologist
Varoluşu sorgulayan, hiçbir dogmatik fikri kabul etmeyen bir filozof düşünün. M.S. 4. yüzyılda yaşamış kadın bir filozof...
Filmin merkezinde bu kişi olsa da filmin asıl derdi; “körlüğün” her an her yerde, herhangi bir dinde ya da inanışta iktidar hırsı ile nasıl kaynaştığını ve kendini nasıl meşrulaştırdığını anlatmak. Yok edilmek istenen şeyi “öteki”leştirmenin cahil kitlelere din yoluyla nasıl kolaylıkla aşılandığını göstermek. Cevap veren değil, soru soran ve sordurtan bir film. Mutlaka izleyin..
8
1 year ago
Lioness profile photo
Lioness
Üniversitede Bilim ve İnsan dersinde izletmişlerdi. Bayıldım gidip satın aldım tekrar izlemek için. Harika bir film
3
almost 2 years ago
Ubermensch profile photo
Ubermensch
Bu filmi görünce inanılmaz heyecanlandım ve hemen tavsiye etmem gerektiğini düşündüm. Filmde, Bilim-Astronomi-Felsefe-Savaş-Din-Güzellik-Muhteşem oyunculuklar-Çok iyi bir senaryo ve o tarihi inanılmaz şekilde canlandıran bir atmosfer bulunmakta. Ya bu kadar övmeme ragmen açıp izlemiyorsan sen bilirsin :) Filme başlamadan önce dikkatinizi dagıtıcak unsuları infilak edin. hümanist ve objektif bir beyinle başlayın derim. 10/9.5 , iyi seyirler.
2
2 years ago
otekiben profile photo
otekiben
nedense şaşırmadım! dini, içlerindeki kötülüklerin kılıfı haline getirenler yüzünden herşey! yaşadığımız günlerde de tabi ki!
2
2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
beklediğimden iyi çıktı :)
0
over 2 years ago
Neclaa profile photo
Neclaa
Bu filmden esinlenerek derste Hypatia' yı canlandırdım. Müthiş bir şey!
2
over 2 years ago
esarialtin profile photo
esarialtin
İnsanlığın en büyük düşmanı nedir ? Din? ahlak?kendi duvarları? Sınırlar? Sınıflar? cevabı bu filmde
1
over 2 years ago

Who liked Agora

Who wishlisted Agora

Shelves that Include Agora

Interesting content shared about Agora

^ Back to Top