Ali Baba ve kirk haramiler (Ali Baba and the Forty Thieves) (1971) poster

Ali Baba ve kirk haramiler (1971)
(Ali Baba and the Forty Thieves)

Tags
Comedy, Fantasy
Director
Country
Turkey
Runtime
84 minutes
Noir Fakir bir oduncu ile kırk haramilerin öyküsü.

Trailer not available.

kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Ali Baba rolünde Sadri Alışık, açgözlü kardeşi Kasım rolünde Kayhan Yıldızoğlu, Kasım'ın karısı rolünde Güzin Özipek, Haramilerin reisi rolünde Erol Taş ve Dönemin kralına verilen isimle Emir hazretleri rolünde Hulusi Kentmen vardır.

Camiada üçüncü adam olarak geçen Yeşilçam'ın kötü karakterleri de geriye kalan otuz dokuz haramiyi canlandırmaktadır. Yalnız Kudret Karadağ'a bir kıyak geçilmiş ve Hulusi Kentmen ile oynama şansı verilmiştir. Emir hazretlerinin erkek kardeşi ve veziri Habip olarak. Haramiler arasında en önemli isimler Süheyl Eğriboz, Hakkı Kıvanç, Muzaffer Civan, İbrahim Kurt ve Niyazi Gökdere'dir. Bir de terzi rolunde Reşit Çildam vardır.

Filmin müzikleri Ali Baba Her Gece Aç Yattı, Kırk Haramiler Kırk Haramiler ve Asmak Lazım, Kesmek Lazım'dır. Yıllarca da ağzımıza takılmıştır. Feri Cansel'in Mihriban rolünde bir köle oluşu filmin o dönemde izlenme seviyesini daha da artırmıştır.

Çocukluğumun korku dolabına tıkılan en kötü karakteri Erol Taş'tır. Nedeni de bu filmdeki gözündeki aksesuarı ve büyük berberi kılıcıdır.

Kasım'ın karısı'nın altın ölçeğinin altına sürdüğü balı söylemeye bile luzum yok sanırım.

Kasım'ın "Açıl susam açıl" cümlesindeki susamı unutuşu ve ardından giren kırk haramiler şarkısı ve Kayhan Yıldızoğlu'nun gırtlağını tutması, ne kadar yaratıcı olduğunu gösterir.

En çok sevdiğim ve güldüğüm sahnedir.

Kasım: Acaba rüya mı görüyorum, yoksa hindiyi fazla kaçırdım da yanlış mı görüyorum?
Ali Baba: Rüya bunlar rüya, hindiden. Ben de hindi yeyince böyle rüyalar görüyorum. Altınlar, mücevherler yaa.
Kasım: Sen hindiyi ne zaman yedin de rüyasını göreceksin? Bunlar sahici altın.
Ali Baba: Kabus bunlar kabus, rüya..
Kasım: Sus, demek zengin oldun benden daha zengin, benden çok zengin benden yüz kere daha zengin. Şimdi anlat bakalım ne bunlar hayal mi?
Ali Baba: Haa iyi buldun hayal bu, serap.
Kasım: İyi o serapları ben alayım o zaman.
Ali Baba: Sakın ha yoooo.

Başka bir kesit de

(Emir hazretlerine bir şey söylemek için Ali Baba her eğildiğinde şapkasındaki tüy, Emir'in yüzüne gelir ve Emir hazretleri bundan rahatsız olur. Hakkı Kıvanç'ın belindeki kaması Ali Baba'yı gıdıkladıkça Ali Baba gülmekten kırılır ve söylemek istediğini Emir Hazretlerine bir türlü söyleyemez. Ki konuştuğu konu pek mühimdir. Devletin vaziyeti kötü.
0
over 1 year ago

Who liked Ali Baba ve kirk haramiler

Who wishlisted Ali Baba ve kirk haramiler

Shelves that Include Ali Baba ve kirk haramiler

Interesting content shared about Ali Baba ve kirk haramiler

^ Back to Top