American History X (1998) poster

American History X (1998)

Director
Country
USA
Runtime
119 minutes
TAGUT Film, 1990'lı yılların ortasında, Venice beach yaşayan Derek Vinyard'ın hikâyesini anlatmaktadır. Çok zeki bir öğrenci olan Derek, babası zenci bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürüldükten sonra, neonazi olma yolunda büyük adımlar atmıştır. Babası Derek'te, zenciler hakkındaki düşüncelerinden dolayı etkiler bırakmıştır. Derek bir süre sonra Venice Beach Neo-Nazi çetesinin liderinin sağ-kolu olmuştur. "The Disciples of Christ" yani İsa'nın Hizmetkarları, aynı bölgelerde yaşayan azınlıklardan ve beyaz olmayanlara karşı koruma sağlamak amacıyla, genç beyazlara yardım eli uzatmıştır. Çetenin lideri Cameron Alexander, bir Nazi sempatizanıdır. Bir gece 3 zenci, Vinyard'ların evinde durur ve Derek'in arabasını çalmaya çalışır. Bunu öğrenen Derek, bir tanesini silahıyla öldürür, diğerini yaralar ve diğerinin kaçmasına engel olamaz. Yaraladığı zenciye, ağzını kaldırıma dayamasını emreder. Ayağıyla zencinin kafasına vurarak onu da öldürür. Bir süre sonra beyaz polisler gelir ve Derek'i tutuklarlar. Bu sırada küçük kardeşi Danny olayın şokunu üstünden atamaz. 2 zencinin ölümüne sebep olması nedeniyle 3 yıl hapise mahkûm edilir. Bu zaman içerisinde, kardeşide onun gibi olmaya başlar. Derek hapse düşer ve hapiste bazı gerçeklerle karşılaşır. Hapisten çıktığında artık bambaşka biridir. Geçmişinden ve yaptıklarından utanç duyar ve kardeşi Danny'in kendisiyle aynı sonu paylaşmaması için çabalar. Bir aile içinde gelişen ve sonunda aynı aileyi parçalayan ırkçılık hakkında bir film.

ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Kesinlikle çok etkileyici. Çarpıcı. Muhteşem bir başyapıt.
3
1 month ago
phoeniks profile photo
phoeniks
Ne diyeceğimi nasıl yorum yapacağımı şaşırdım, bu kadar geç izlediğim çok pişman oldum. Çok etkileyici bir film, hayatı, inanılan değerleri sorgulayıcı bir bakış açısıyla altyapı oluşturarak, bunun üzerine sorulacak sorularla inşa etmek izleyicinin yorumuna bırakılmış, ön yargıdan uzak kalınmaya çalışması ise bence en önemli nokta olmuş, mutlaka izleyin, yalnızca ırkçılık boyutuyla düşünmemek lazım ,filmde bu noktadan başlamış ancak izleyici geniş bir bakış açısıyla sorgulamaya davet edilmiş, buna dikkat çekmek istemiş bana kalırsa. son sözler özellikle hatırlanmaya değer final müthişti.
12
4 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
Siyah beyaz olması filmin içeriği ile çok güzel örtüşüyor. Sahneler de birden çok mana açı kullanılarak seyirciyi içeride tutmuşlar. Zaten Edward abi sağolsun rolün hakkını çok iyi vermiş. Ana teması anti-ırkçılık olmasına rağmen sosyal yapıyı da çok güzel eleştiriyor.
1
4 months ago
SunsetSTR profile photo
SunsetSTR
Bu film ırkçılık ve bir insanın hayatı ele alışı üzerine harika bir film gerek çekim tekniği gerekse insana kattıklaıyla çok güzel .
2
8 months ago
Agarta profile photo
Agarta
Unutulmayacak sahneler barındıran kült filmlerden
4
10 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
İnsanlık tarihinin en büyük ayıplarından olduğunu düşündüğüm ırkçılık üzerine izlediğim en iyi filmlerden birisiydi. Bir çok yönden ders verici nitelikte, Norton ise yine inanılmaz.
3
12 months ago
kafamkaristi profile photo
kafamkaristi
Verdiği mesajların ötesinde, insanların yaptıklarının sadece kendilerini değil çevresini de etkilediğini en acı şekilde göstermiş film. Kesinlikle başyapıt.
1
1 year ago
Senemini profile photo
Senemini
İbretlik sahnelerle dolu, ders niteliğinde bir film. Ayrımcı, ırkçı, kafatasçı adına istediginizi deyin, insanlari ötekileştiren herkes izlemeli diye düşünüyorum.
7
1 year ago
Oznurr profile photo
Oznurr
'Öfke bir yüktür. Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.' Irkçılığın mide bulandırıcılığına lanet okutturan bir film daha... Kesinlikle izlenmeli ve verdiği dersler, mesajlar alınmalı!
11
over 1 year ago
sedakasalarr profile photo
sedakasalarr
Verilen mesajlar için izlenir
1
over 1 year ago
ufukercetin profile photo
ufukercetin
yanlışından hatalarından dönen bir adam ..ırkçılığın hayat üzerindekini etkisini anlatıyor ..mesaj veren filmleri sevenler için ..
2
over 1 year ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Irkçılık vb şeylerin hayatı nasıl etkilediğini ve ne kadar gereksiz olduklarını, bedelinin ne kadar ağır olduğunu acımasızca ortaya koyan film
2
almost 2 years ago
abiniz profile photo
abiniz
ülkücü bir abimizi anlatan bir filim . bu abiyi banyoda pis kıstırıyolar ama kalbi olan izlemesin pls
2
almost 2 years ago
burakakgun profile photo
burakakgun
Boşuna yaşamayın, izleyin.
1
2 years ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Çok iyi!
1
2 years ago
mesuttay profile photo
mesuttay
İzlemeyenlere şiddetle tavsiye ederim...
1
over 2 years ago
omurr profile photo
omurr
Bu film bir harika Edward Norton un oyunculuğu ayrı bir konu.süperdi.
4
over 2 years ago
TheSerpilD profile photo
TheSerpilD
ne filmdi ya. Çok iyi bence zaman kaybetmeden izleyin.
2
over 2 years ago
Lioness profile photo
Lioness
Edward Norton harika bir oyunculuk sergilemiş hayran kaldım...
1
over 2 years ago
morsirinler profile photo
morsirinler
Film insanın kendisini sorgulatıyor , bugüne kadar nasıl izlememişim ki
1
over 2 years ago
tylerdurden profile photo
tylerdurden
uzun süre etkisinde kaldığım bir film oldu. Özellikle Edward Norton'un oyunculuğu süperdi.
1
over 2 years ago
TAGUT profile photo
TAGUT
Sıkılmadan izlenebilecek güzel bir film!
0
over 2 years ago
Rozbud profile photo
Rozbud
Öfke; insanoğluğunun taşıyamacağı kadar ağır bir yüktür.
2
over 2 years ago

Who liked American History X

Who wishlisted American History X

Shelves that Include American History X

Interesting content shared about American History X

^ Back to Top