American Sniper (2014) poster

American Sniper (2014)

Tags
Director
Country
USA
Runtime
133 minutes
yabann Gelmiş geçmiş en öldürücü Amerikan nişancısı; avladığı düşmanlarının “şeytan” dediği, komando kardeşlerinin “efsane” dediği bir adam… 1999’dan 2009’a kadar, Amerikalı Deniz Komandosu Chris Kyle Amerika Birleşik Devletleri askeri tarihinin en başarılı vuruşlarını kaydetmiştir. Pentagon Kyle’ın öldürdüğü kişi sayısının 150’yi geçtiğini doğrulamıştır ama kitapta yer alan şaşırtıcı sayıyı inkar etmiştir. Iraklı isyancılar Kyle’dan o kadar çok korkuyorlardı ki ona Şeytan lakabını takmışlardı ve kellesine ödül koymuşlardı. Kyle çatılardan ve gizli pozisyonlardan koruduğu diğer komandolar arasında efsanevi bir isim olmuştu. Kyle’ın sıra dışı savaş deneyimleri tüm zamanların en iyi savaş anılarından biri olarak tarihe geçmiştir. Babasıyla çocukken çıktığı av gezilerinde silah kullanmayı öğrenen Teksaslı Kyle Donanma’ya katılmadan önce şampiyon bir biniciydi. 11 Eylül’den sonra Terörle Savaş’a katıldı ve en iyi performansını ateş altındayken gösteren dünya çapında bir nişancı oldu. Bağdat’ın dışında uzak mesafe atışta kendi rekorunu kırdı. Kyle bir sokakta kapana kıstırılmış bir grup Deniz Piyadesi’ni kurtarmak için ateş altına girdi; yakın dövüşte tabancasıyla isyancıları alt etti. İki kere yaralanan ve iki yakın arkadaşının ölümüne tanıklık eden Kyle savaşın verdiği acıyı dürüst bir şekilde anlatıyor. American Sniper Kyle’la savaşan diğer askerleri de onurlandırıyor. İlk ağızdan anlatılan hikayelerde, Kyle’ın eşi Tara da savaşın evlilikleri ve çocukları üzerinde bıraktığı yaradan içtenlikle bahsediyor. Adrenalin dolu ve oldukça kişisel bir eser olan American Sniper savaşın en yakın tanığının içten anlatımlarından oluşuyor.

arifcicek profile photo
arifcicek
Bence American Sniper yerine Mustafa'nın hikayesi çekilse daha izlenebilir bir film olabilirdi. Sonuçta birinciliği bulunan bir gencin savaştan dolayı bulunduğu ruh hali ve yaşadıkları falan.. O zaman daha inandırıcı ve American propagandalarından uzak olurdu.
1
3 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
Amerikanın masum insanları nasıl öldürdüğünü süslemek için yapılan film. ABD propagandası için yapılan bi film.
1
9 months ago
melezx profile photo
melezx
sniper ve amerikan ordusu hayranı olan her insanın izlemesi gereken filmlerden birisi oyuncu kadrosuna göre biraz ağır bir film kalmış daha fazla kahramanlık beklemiştim izlemeden önce ....
0
11 months ago
gangrel profile photo
gangrel
Film iyi de fikrini beğenmedim. Klasik amerikan propaganda filmi, gereksiz şeyler.
1
12 months ago
eskon profile photo
eskon @eminuk 
Yapma 'eminuk' Eastwood'un çok daha sıkıcı filmleri ver ki American Sniper sıkıcı bile değil. Sen J. Edgar'ı falan izlemedin galiba :))
0
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
Film, sinemasal anlamda çok iyi, teknik yönleri, kamera kullanımı, aksiyonu, kurgusu, çatışma sahneleri... Ancak çok şovanist. Amerikan milliyetçiliğinin alasını yapıyor. Hem suçlu hem güçlü
1
over 1 year ago
eminuk profile photo
eminuk
Benim derdim adam ülkesini cici diğerlerini kaka göstermiş meselesi değil. Benim derdim Clint Eastwood un bir filminde sıkılmış olmam. Sıradan Amerikan - ırak savasi filmlerinden hiçbir farkı yoktu. Hatta oyuncu seçimi itibariyle onlardan kötü bile sayılır. Verilmek istenen duygunun onda birini alabilseydim bu kadar acımasız cümleler kurmazdim. Bu Clint Eastwood un yeniden kendini gösterme kaygısından başka bir şey değildir.
1
over 1 year ago
desequilibrado profile photo
desequilibrado
durağan ve sıkıcı bir film geldi.. bence zaman kaybı
0
over 1 year ago
Berkantk profile photo
Berkantk
Yorumları okudum da kimse filmin havasını anlamamış. Burada Amerika Propagandası yok. Tamamen olmasa dahi yansız çekilmiş olduğunu düşünüyorum. Savaşın aslında ne kadar kötü bir şey olduğunu ve insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi ve askerlerin ne kadar faşist duygular içerisinde savaşa gittiğini ve faşist duyguların neticesini aktarmış bence. Eğer ki Kyle'ın karısının dediklerine dikkat edip anlasaydınız "PROPAGANDAAAAA" diye yırtınmazdınız.
0
over 1 year ago
seksen profile photo
seksen
PROPOGANDA
Filmin souna kadar hep bir dönüm noktası bekledim. Savaşın ve Amerikan politikasının eleştirilmeye başlanacağı bir dönüm noktasıydı bu. Karakterimiz kah evinde kah savaş meydanında 'terörist' avında. Evine geldiğinde özgür Amerika ve sıcak yuva temaları içinize oyulmaya çalışılıyor. Bebekleri ve çocuklarıyla mutlu bir hayatı var kahramanımızın. Evet kahramanımız... O tam bir KAHRAMAN, öldürdüğü onlarca 'terörist'in ve koruduğu 'BÜYÜK AMERİKA'nın ona bahşettiği tam da bu. Attığını vuran, yüce vatansever... 11 Eylül saldırılarının oluşturduğu nefreti tam anlamıyla anlayabiliriz bu filmde. Dostluk ve barış nutuklarını bir kez daha yalanlayan, Amerikan paranoyasını gözler önüne seren 'BAŞARILI' bir yapıt. God damn America!
0
over 1 year ago
megung profile photo
megung
Kriter olarak neyi baz alırsa alayım filmi beğenmedim.Ayrıca şu propaganda olayının iyice suyunu çıkartmışlar.Filmi film olarak değerlendirsem bile iş yapmaz ki ben duygularımı da bir kenara bırakmak niyetinde değilim.Aklım almıyor sırf bunu yapabildiğin için sırf paran olduğu için bir kültüre, bir dine, bir millete hakaret etmek hakkına nasıl sahip olabilirsin ya hu ? Sen hep masumsun, ülkeni dünyanın tee öbür ucundaki bir ülkeyi işgal ederek koruma hakkına sahipsin ama yuvasını, ülkesini korumak isteyen insanlar cihatçı terörist öyle mi ?Bir de sadece film gözüyle bakıp beğenenler var ki yazık cidden yazık ..Bir yorumda görmüştüm hoşuma gitti filmin bir cümleyle özeti "belgesel tadında işgalin sanata dönüştürülmüş hali".
6
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Birileri tarafından, belirli lobilerde yapılması kararlaştırılıp eş dost arasında para toplanıp yapılmış, belirli kişiler tarafıandan oscara aday göstertilmiş, kıytırık hiç bir özelliği olmayan, elle tutulacak sadece az buçuk atmosferi olan bir iş. Eastwood'un Amerikan sinemasına Amerikan işler yaptığı doğrudur, fakat Gran Torino gibi filmlerinde yer yer evrensel mesajları yakaladığı da olmuştur. Millitarizmi övmenin yeri sinema olmayı 90ların başında bıraktı diye hatırlıyordum ben amma napalım elimiz mahkum.... İstesek de istemesek de o kodları beynimize çakıyorlar, içimizde truva atları... İzlenecek tonla film varken ben ettim siz etmeyin...
0
over 1 year ago
SoulArt profile photo
SoulArt
Ne açıdan bakarsan bak ben cok beğenmedim. Zaten amerikan askerleri hep mazlum yardima muhtaç. Adam savas alanında elinde matkapla geziyor arkadaş daha ne olsun. son catisma sahnesi Battlefield3 oyununun aynisi gibi geldi bana. Bu filmle artik Hollywood un üretkenliğini sorgulamayı bıraktım. Vietnam nazi Ortadoğu... yeter da biktik artik.
6
over 1 year ago
mezemorta profile photo
mezemorta
Keskin nişancımızın bütün atışlarını 25 metreye atar gibi nişan alması komediydi.Onun haricinde bu bir biyografik film olduğundan amerika nın Irak ta yaptıkları bu filmin konusunu kapsamaz diye düşünüyorum.
1
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Yorumların aksine ben çok beğendim. Clint Eastwood zaten kolay kolay kötü bir iş yapmaz. Filme gelince de hem aksiyon savaş sahneleri hem akışı hem de o psikolojiyi çok güzel yansıtmış. Notum 8/10
0
over 1 year ago
ozca7 profile photo
ozca7
yanlı bir film olmuş yok amerikan propagandası yapmış diyen yorumların hiç birine katılmıyorum adamlar amerikalı tabiki amerkayı yüceltecek ama oscarlıkda birşey ortada göremedim
1
over 1 year ago
Peris profile photo
Peris
Bradley Cooper zaten çok iyi bir oyuncu değildi ama bu sefer gerçekten kötü. Asıl Easstwood'un böyle bir film yapmasını kabul edemiyorum.üzerindeki ırkçı damgasını silmek için o kadar uğraş sonra militarizmin dibine vur. Filme belgesel havası vererek militarizmi dizginlemiş gibi görünede asıl hedef daha gerçekçi bir atmosfer yaratmak.Rahatsız eden o kadar konu varki filmde… Doğrusunu söylemek gerekirse olumlu bir düşünceyle izlemeye başlamıştım ama daha ilk dakikda ezen sesine korku filmi efekti verip bide üzerine tank sesi eklenince hayalkırıklığına uğradım. Daha kötüsü öldürdüğü insanlar bizim çoğrafyamızdan olduğu halde aramızdan "way bee.. ne adam attığını vuruyor" diyip bu filmi beğenenler çıkacak :/
2
over 1 year ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
filmin anlatmak istediğini daha iyi anlatan türk filmi var, farklı olan yanı reklamı iyi bir de teknik imkanlar işte
1
over 1 year ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Film işçilik olarak çok iyiydi ancak parlatmaya çalıştığı "amerikan vatanseverliği" ve ya "amerikalının diğerlerinden daha kıymetli hayatı" benzeri mesajlar, finaliyle her ne kadar zayfılasa da amerikalı olmayan benim damağımda nahoş bir tat bıraktı (her ne kadar filmi beğendim olarak işaretlesem de).
1
over 1 year ago
ENeMyPeAcE profile photo
ENeMyPeAcE
en iyi dalda oscara aday filmlerden bi tanesi ama gel görki amerikan popilizmi hat safhada..filmde konu bağlantıları çok hızlı geçilmiş yani sizi içine alamıyo film ve gereksiz uzunlukta olduğu için sıkmaya başlıyor hurt lucker ın yanından bile geçemez.
0
over 1 year ago
lambayapufde profile photo
lambayapufde
çok yanlı bir film olmuş. klasik yüce amerika temalı..
2
over 1 year ago
gkhn. profile photo
gkhn.
Yorumlara aldanmadan izlemek lazım filmi. Savaş hali, kendini savaş psikolojisine kaptırmış bir asker ve yaşadıkları dram tadında sunulmuş savaş sahneleriyle bezenmiş ve çok iyi bir iş çıkmış ortaya. Filmin Abd propagandası olduğuna da çok katılmıyorum söylemeden geçmeyeyim. ortada yaşanmış bir hikaye, yani gerçeklik var. Tabiki abartı olacak bunu doğal karşılıyorum. Gayet başarılı buldum tavsiye ederim.Son olarak Akademi Oscar'ı verir mi sorusuna büyük ihtimalle evet derim.
0
over 1 year ago
CagoTR profile photo
CagoTR
nasıl bi malzemeyse ye ye doymadılar, nasıl bir propagandaysa sergilemekten bıkmadılar. Hay ikiz kuleniz ırakınız batsın yav. bu amerikalılarda nasıl bir vatan sevgisi anlayışı varsa daha kendileri dahi itiraf edemiyolar kuleleri israilin vurdugunu, kendi kendilerini bile vurmuş olabilirler ondan sonra çıkarlarına ırak yaradıgı için giriyolar talan ediyolar ortadoğuyu zevkine adam vuruyolar ondan sonra ben vatanımı koruyorum. motherfuckers!!!!!
Her alanda bunu kullanıyolar her şekilde de ödüllendirolar kendi kendilerini sinemada da bunun karşılığı oscar. Gene alacak bu tarz bi film oscarı neyse kendi b*klarıyla oynasınlar anca.
4
over 1 year ago
Numenor profile photo
Numenor
Adeta bir belgesel tadında, bir işgalin sanata dönüştürülmüş hali. Bizim sözde 11 eylülümüz var, o zaman ne yaparız, bu bahaneyle her türlü savaşa hak kazanırız. Bunu da yine sözde "vatanını korumaya" kendini adamış bir insanın dramatik hikayesi üzerinden anlatırız. Oscar'a da aday gösteririz ki dünya bizi süper bir halt yedik sansın. Aslında her kurgu, her sahne ve her replik için bir yorumum var ama izlememiş olanlara daha fazla haksızlık etmek istemiyorum. Filmin özü tam manasıyla budur. Yani "sadece film" deyip geçilemeyecek türden. Pearl Harbor bir, bu da iki.. Ayakta alkışladım gerçekten..!
5
almost 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Filmi 3-4 gün altyazısı cıkar mı diye bekledikten sonra bugün ingilizce oldukca kötü bir altyazı ile izledim . Savaş , Aksiyon tarzı filmlerden hoşlananlar için oldukca iyi bir film . Bradley Cooper resmen dev olmuş rolü için valla adam rolün hakkını vermiş . Clint Eastwood her zaman belli bir çizgide yapıyor filmlerini bu filmde öyle . Chris Kyle adlı sniper 'ın hayatını anlatan bir film bazı sahneleri çok uzatmamış ve bu halini daha cok beğendim . Mutlaka izlenmeli tavsiye ederim .
1
almost 2 years ago

Who liked American Sniper

Who wishlisted American Sniper

Shelves that Include American Sniper

Interesting content shared about American Sniper

^ Back to Top