Arizona Dream (1992) poster

Arizona Dream (1992)

Director
Country
USA
Runtime
142 minutes
starch Axel Blackman, ailesi ölünce New York’a yerleşip büyük bir balıkçılık şirketinde tuhaf bir işe girmiştir. İşi balıkları saymaktır! Arizona’da araba satıcısı olan Leo Amca birden ortaya çıkar ve onu memleketine çağırır. Çünkü evlenecektir ve Axel’in nikahta sağdıcı olmasını, sonrasında da işini devralmasını istemektir.Genç adam New York’un antitezi olan Arizona’ya vardığında onu bambaşka renkler beklemektedir. Leo Amca’nın, iki ayrı kadının ve kendisinin hayalleri arasında sıkışıp kalacak mı yoksa çıkış yolunu bulabilecek mi?Avrupa’daki başarılı kariyeri ardından Amerika topraklarında, Amerikanın usta oyuncularıyla çektiği Arizona Dream, Kusturica’ya 1993 Berlin’inde hem Altın Ayı hem de Jüri Özel Ödülü’nü getirdi. David Atkins’le birlikte yazdıkları öykünün merkezindeki Axel karakteriyle Johnny Depp’in bir kez daha yıldızlaştığını da ekleyelim.

Feanturi profile photo
Feanturi
Bu tarz filmleri şimdiye dek fark etmediğime seviniyorum açıkçası, güzel bir filmi ilk kez deneyimlemek kadar güzel birşey var mı şu hayatta.. daha izlemediyseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Ayrıca Lili Taylor'un mimiklerine bayıldım.
0
5 months ago
Bhrpst profile photo
Bhrpst
bazı filmleri izlemek için içgüdüleriniz hayatınızın en uygun dönemini beklerya,arizona dream de benim için o filmlerden oldu. bu kadar geç izlemekten ötürü tek üzüntüm filmlerin müziklerinden yana oldu. sanırım önümüzdeki bir ay filmin soundtrackleriyle geçecek. bir de yeni bir vincent gallo hayranı doğdu,hayırlı olsun.
6
5 months ago
Novella profile photo
Novella
Sürreal anlatımın en yakıştığı filmdi bugüne dek izlediklerim arasında. Oyunculuklar muazzam. Lili Taylor'a bir kez daha bayıldım. Hitchcock'a olan saygıyı abartması, Raging Bull'u anması ve dahası- ayrıca gülümsetti izlerken. Kesinlikle arşivlik.
1
8 months ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Harika. Benim gibi bu filmi atlayanlar varsa çok geç değil. Çekileli 24 sene olmuş ama son kullanma tarihinin ucu açık. Hala ilk günkü tazeliğinde.
Hani bazı rüyalardan uyanır da insan rüya mıydı gerçek miydi şüpheye düşer. Hah işte tamda o tatta bir film.
12
8 months ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
Olağanüstü bir film. Yerleşik kalıpların dışına çıkılmadan anlaşılması zor. Axel'in iki kadının aşkını sırtlamasına şahit oluyoruz. Sayısız alıntı, enstantane ve güzel sahne varken bu filmi kötülemek yerine insanlara öncelikli olarak tavsiye etmek gerekir. Müzikleri kesinlikle çok iyi ama senaryo ve çekimler müziklerin çok önünde. Bu yüzden filmin hakkını yememek gerekir. Aşkı için herşeyi yapabilecek düzeyde olan Axel; ''Bir kez fırtınaya yakalandın mı, geri dönemezsin. Elaine bir roket yapıp, onu başka bir galaksiye götürmemi isteseydi, bir roket yapardım.'' diyor. Grace, Elaine, Axel karakter olarak müthiş oturmuş kişilikler. Genç bir adam aşkla tanışır ve tüm maddi manevi faktörlere rağmen Elaine için herşeyi yapar. Elaine bir yerde;
''Küçükken hep uçmak isterdim, fakat bunu hiçkimseye söylemedim. Eğer uçmak istediğini söylersen onlar seni düşürmeye çalışırlar.'' der. Bu güzel sahneyi anmadan geçmek olmazdı. Dram ve mutluluk kaynaşmış durumda bu filmde. Axel da şöyle diyor;
''Rüyalarımı her hatırlamaya çalıştığımda onları mutlaka hikayeleştiriyorum. Ama rüyalar da, hayat gibidir. Onları ellerinizle yakalayamazsınız, çünkü aslında görmediğiniz bir şeyi yakalayamazsınız. Rüyalarınıza inanıyorsanız, her güce karşı koyabilirsiniz. Kasırgalar, yanardağlar, tayfunlar sizi "aşkınızdan" koparamaz. Çünkü aşk tek başına var olur.'' Lili Taylor ve Faye Dunaway'e hayran olmamak elde değil. Klasik ahlak kalıpları ile yaşayanların beğenmesini beklemediğim harika bir film. Birçok psikolojik çıkarım yapmak mümkün kadın-erkek ilişkilerine ve aşk'a dair. Bir rüyanın peşinde, sevgisinin izinde karakterler. Ellerinden sevginin peşinde gitmekten başka ne gelebilirdi ki? Ve sevginin karşısında toplum, mantık, yaş uyumu, tek eşlilik vs vs.. tüm modern akıl kuralları bir hiç değil midir?

6
11 months ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Müzikleri ile hatırlanan sinema olarak fazla bişi vaad etmeyen bir Kustirica Filmi. Kustirica'nın diğer filmlerinden daha amerikalı bir iş. Balkan sinemasının damarlarında gezinen o adamı bu filmde pek bulamayacaksınız. Fakat muhteşem soundtrack'i bi yerlerden bulup filmi izlemeden de dinleyebilirsiniz...
0
over 1 year ago
SoulArt profile photo
SoulArt
bunu yazan ve yöneten arkadaşların kafası kesinlikle dumanlı :))... çoook farklı ve güzel.
2
2 years ago
GoodDaySunShine profile photo
GoodDaySunShine
Harika film müzikleri..
0
over 2 years ago
starch profile photo

Who liked Arizona Dream

Who wishlisted Arizona Dream

Shelves that Include Arizona Dream

Interesting content shared about Arizona Dream

^ Back to Top