Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde (Little Ayse and the Magic Dwarfs in the Land of Dreams) (1971) poster

Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde (1971)
(Little Ayse and the Magic Dwarfs in the Land of Dreams)

Director
Country
Turkey
Runtime
100 minutes
Noir Tunç Başaran ve Hamdi Değirmencioğlunun senaryosunu yazdığı, Tunç Başaran'ın yönettiği 1971 yapımı Türk filmidir. Filmin yapımcısı Özdemir Birsel'dir.L.Frank Baum'un Oz büyücüsü romanını yerli uyarlamasıdır.Aynı zamanda 1939 tarihli Oz büyücüsü filminin yerli versiyonudur

Trailer not available.

DiLaBah profile photo
DiLaBah
Neden yhaa neden :'(
3
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Biliyorum çocukluğunuzdan geçmişten güzel hatırlayan vardır. Ama öyle değil tekrar açıp bakmayın orada kalsın :D The Wizard of Oz'a küfür olmuş resmen.
2
over 1 year ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Bu yapım çocukluğumuzun filmlerinden olan 1939 yapımı Oz Büyücüsü - The Wizard of Oz adlı filmden esinlenerek yapılmıştır. Yukarıdaki Pamuk Prenses filmindeki yedi cücenin yedisi de filme eklenmiştir. Ve ana hikayeden saparak çok değişik bir uyarlama yaratılmıştır. Filmin ana karakteri Ayşecik'i gene o dönemin ünlü aktristi Ayşecik canlandırmıştır. Ve pek çok insan tarafından git gide Zeynep Değirmencioğlu ismi hafızalardan silinmiştir. -Anne Ayşecik filminin adı neydi? Filmin ana karakterlerinden Korkuluk, Teneke Adam ve Aslan'ı çok önemli oyuncular canlandırmıştır. Bunlar yukarıdaki sırayla Süleyman Turan, Metin Serezli ve Ali Şen'dir. Hortum sahnesi çok büyçe gerektirdiğinden o sahne daha detaysız geçilmiştir. Gerçek Oz Büyücüsü'nün Munchkinler adlı ülkesini bir saate göre canlanan Oyuncak Bebekler Ülkesi'ne dönüştürmüşlerdir. Cadı'yı gene Suna Selen canlandırmıştır. Ve hepimizi etkileyici performansı ile korkutmuştur. En güzel şarkısı tartışılmaz. Şin Şin Şİn Apuşmuş ki Tik Tak Tik Tak Tik Tak Tak Ne Güzel Şey Yaşamak'tır. Cücelerden Neşeli karakteri ile Keloğlan Ayşecik'e aşık olur devamlı asılırlar ve atışırlar cimcimeler ya, Seyircinin daha çok fantastik ögeden hoşlanacağını düşünmüş ve farklı bölümler ortaya çıkarmışlardır. Bunların en önemlisi Mağara Adamlarının üzerlerine saldırması üzerine Napolyon dönemi kıyafetleriyle cücelerin gelip Mağara Adamları'nı top atışına tutmalarıdır. Gerçekten çok eğlenceli bir sahnedir. Cadının uçan kanatlı maymunları yerine Kara Murat filmlerindeki Bizans zırhlı erkekler olması da bir o kadar ilginçtir. Dorothy isminin Ayşecik ve köpeği Toto'nun Boncuk, Oz Şehrinin Zümrütler Şehri, Oz Büyücüsü'nün de Ulu Sihirbaz Keskin Zeka olarak değiştirilmesi ile yüzümüzde tebessüm uyanmaması mümkün değil. Gerçek filmin sonunda Dorothy hasta olduğu için uykudan uyanır ama Yeşilçam versiyonunda Ayşecik bütün olayları gerçekten yaşamış gibi eve koşar. Sarı Patikadan sakın ayrılmayın.
0
over 1 year ago

Who liked Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde

Who wishlisted Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde

Shelves that Include Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde

Interesting content shared about Aysecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesinde

^ Back to Top