Bab'Aziz (Bab'Aziz - The Prince That Contemplated His Soul) (2005) poster

Bab'Aziz (2005)
(Bab'Aziz - The Prince That Contemplated His Soul)

Tags
Director
Country
Switzerland
Runtime
96 minutes
shieldmaiden Yaşı ilerlemiş ve kör bir derviş olan Baba Aziz, çölde sufilerin her otuz yılda bir gerçekleştirdikleri toplantının bilinmeyen yerini aramaktadır. Küçük torunu Isthar da, ona yardım ve eşlik etmektedir. Hayat dolu olan ve dedesini çok seven Isthar, dervişlerin toplantı yerini asla bulamayacaklarından korkmaktadır. Çıktıkları uzun çöl yolculuğunda ilginç insanlarla karşılaşırlar ve Baba Aziz torununa hikâyeler anlatır. Derviş olmak için tahtından feragat eden prensin hikâyesi Aziz Baba’nın yol boyunca anlattığı hikâyeler arasındadır. Dervişlerin toplantı yerini bulduklarında ise, bu uzun yolculuk Baba Aziz için son bulmuştur.

HanimSu profile photo
HanimSu
Böyle tasavvuf filmi mi olur? Saçma sapan
0
3 months ago
Agarta profile photo
Agarta
Tasavvufun tadı bir başka
2
11 months ago
Peris profile photo
Peris
Nacer khemir'in çöl üçlemesinin sonuncusu. Diğerleri, çöl gezginleri (el-haimoune), kayıp güvercin gerdanlığı (le collier perdu de la colombe)'dır. İzlenmelidir.
3
2 years ago
ensarbasakin profile photo
ensarbasakin
eğer tasavvufla ilgileniyorsanız zaten çoktan izlemişsinizdir yok yeni başlıosanız en 5 kere izlenir bi film.ölüm(yeniden doğuş)sahnesiyle meşhurdur
1
2 years ago
eskon profile photo
eskon
iran yapımı bir tasavvuf filmi.
0
2 years ago
justdoit profile photo
justdoit
uzun bir yol hikayesi lakin bu sefer bambaşka bir dünya..Kasvetli ve ağır bir filmdi. Aktarılmak istenilen hisler algılatılmak istenen bir atmosfer vardı filmde. Filmin hemen başında “Yürümek kafidir." diyor Doğu'yu simgeleyen, bilge ama kör olan Bab’Aziz. “Davet edilenler yolu bulacaktır.” diye devam ediyor sonra yürümeye başlıyoruz İştar ile ona yol gösteren, sebi ama ruhu yaşlı olan küçük torunu ve diğer arayışta olan güzel insanlar ile. Yürüdükçe öğreniyoruz ve ekliyoruz “Aramakla bulunmaz, ama bulanlar arayanlardır." Sonra Mevlana geliyor filme ardından İbn-i Arabi, Attar ve İbn-i Farid hissettiriyorlar kendilerini. Yol boyunca İştara özenirsiniz Bab’Aziz’in dizine uzansam da anlattığı hikayeleri dinlesem diye.Ah müzikler var bide öyle güzel eşlik ediyor ki hikayeye.Ve sonunda düğün gecesini görüyoruz ekliyor Bab'Aziz "Anne karnında karanlıktaki bebeğe denseydi ki: "Dışarıda aydınlık bir dünya var, yüksek dağlarla dolu, büyük denizleri olan, dalgalanan düzlükleri olan, çiçekleri açmış güzel bahçeleri olan, dereleri olan, yıldızlarla dolu bir gökyüzü ve alevli güneşi olan... Ve sen, bu mucizelerle yüzleşmek yerine, karanlıkla çevrilmiş oturuyorsun... "Doğmamış çocuk, bu mucizeler hakkında hiçbir şey bilmediği için, hiçbirine inanmayacaktır. Tıpkı ölümü karşılarken bizim gibi.İşte bu yüzden korkarız. Ölüm nasıl olur da son olur.." ardından son cümlelerine geçiyor "Bidâyeti olmayan şeyin, Nihâyeti nasıl olur? Hasan, evladım, Zifaf gecemde mahzun durma." diye. Sonra bitiyor film tadına doymamışken. Ağır tempoda gidiyor ama aldanmamak lazım buna içinde bir çok şey barındırıyor, kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden arkadaşlar byü.
13
2 years ago
bahmetp profile photo
bahmetp
waste of time.
0
over 2 years ago

Who liked Bab'Aziz

Who wishlisted Bab'Aziz

Shelves that Include Bab'Aziz

Interesting content shared about Bab'Aziz

^ Back to Top