Barton Fink (1991) poster

Barton Fink (1991)

Director
Country
USA
Runtime
116 minutes
Blacklion 1940'lı yıllarda New York'lu sosyalist bir oyun yazarı olan Barton Fink, Los Angeles'a gelip bir film senaryosu yazma ihtimali belirdiğinde durumu kabul etmek zorunda kalır. Bir otele yerleşir ve burada film stüdyosunun başkanı Jack Lipnick'le tanışır. Lipnick'ten, yazacağı senaryonun kaba saba bir B filmi için olduğunu öğrenir. Daktilosunda sadece tek bir cümle yazmayı becerse de, içinde bulunmaya hiç alışık olmadığı durum sebebiyle bir türlü ilham gelmez ve tıkanır. Oteldeki kapı komşusu Charlie Meadows, geveze bir pazarlamacı ve tam bir orta sınıf insanıdır. Fink'in hayatına giren diğer insanlar da (ünlü bir senarist olan Mayhew ve onun kız arkadaşı Audrey gibi) genç entellektüel yazara ilham gelmesine ve senaryoda ilerlemesine yardımcı olamazlar. Stres doruğa çıktığında Fink kendisini doğaüstü tabloları andıran bir cehennemin içinde bulur.

Shaman profile photo
Shaman
Coen kardeşlerin filmlerindeki renk kullanımı Wes Anderson, perspektif kullanımı Stanley Kubric tarzına benziyor, senaryo olarak 'Wow!' dedirtecek bir film olmasa da yapımın kalitesi, akıcılığı ve gerçekçiliği izlettiriyor. Coen kardeşler sanırım filmlerinde nokta koyan kara-aksiyon'u hep son 20 dakikaya bırakıyor. Başlarda sıkabilir ama izlediğinize pişman etmez, eğer sanatsal düzeyde filmleri seviyorsanız.
1
6 months ago
ssbls profile photo
ssbls
filmdeki kifayetsiz muhterisi ve gerçek yazarı bulun? :)
0
1 year ago
sinefilzeyn profile photo
sinefilzeyn
Coen kardeşler ne yapsa izlerim, favori yönetmenlerimin içinde ve bu filmleri de en iyilerindendir.
4
over 1 year ago
sabriayes profile photo
sabriayes
ilk yarının ağır temposuna aldanıp yarıda bırakmayın, baslarda sıkıcı gelse de bi yerden sonra merak içinde izliceksiniz. bi de türkçe dublaj izlemeyin sakın.
5
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
cannes'da altın palmiyeyi kucaklamış filmdir. entelektüel komedidir. bulunmaz bir yapıttır.
1
2 years ago

Who liked Barton Fink

Who wishlisted Barton Fink

Shelves that Include Barton Fink

Interesting content shared about Barton Fink

^ Back to Top