Blade Runner (1982) poster

Blade Runner (1982)

Director
Country
USA
Runtime
117 minutes
KerseL Uzaydaki bir madende çalışan androidler, kaçıp dünyada rehine alıyorlar. Rick Deckard (Harrison Ford)'ın işi onları bulup yok etmektir. Kaçanları ararken, anroidlerle insanları biribirinden ayırmak zorundadır. Aramaları sırasında kopya insanları, yani androidleri yapan şirket Tyrell Corporation hakkında gizli bilgiler elde ediyor. Görsel olarak muhteşem, yoğun aksiyon sahnelerine sahip ve yapımından bu yana güçlü bir etkiye sahip olan Ridley Scott'ın Bladerunner'ı, uzatılmış ve daha önce asla görülmemiş özel efektlere sahip Son Versiyon'u ile karşınızda. 21.Yüzyıl Dedektifi Rick Deckard rolünde Harrison Ford erkeksilik ve incinebilir bir varlıkla bu tarz sahibi kara gerilime imza atıyor. İleri teknoloji bir dünyada şehrin dışında ve sosyal dejenerasyonla dolu bir gelecekte Deckard, kaçak ve katil replikaların peşindedir - ve kısa süre içerisinde ruhunu teslim edeceği esrarengiz bir kadına doğru yol almaya başlamıştır.

Peris profile photo
Peris
Yaşam ve ölüm üzerine yapılmış en unutulmaz filmlerden. Konusunu ve olay örgüsünü basit bulduysanız muhtemelen ana fikri ıskalamışsınızdır. Replica olarak adlandırılan bir grup kaçak androidin peşinden giden dedektifin hikayesi anlatılırken aslında inanç, sistem,gerçeklik ve varoluş üzerine derin fikirleri olan felsefi bir metnin içinde dolaşıyoruz. Benim bildiğim dört versiyonu var. Sinema kurgusu hariç diğerlerinde çok bariz farklılıklar yok. ancak fanların yaptığı farklı kurgular ilgi çekiçi. Film Philip K. Dick'in kitabından uyarlama. Bizde bir aralar- film gibi- "Bıçak Sırtı" ismiyle yayınlandı. Yeni basımlarında ise orjinal ismine uygun olarak "androidler elektrikli koyun düşler mi?" olarak değiştirildi. Vangelis'ın olagan üstü müzikleri Philip K. Dick'in tekinsiz-karanlık dünyasıyla muhteşem bir biçimde örtüşüyor. Efektler ise şimdiki pahalı çizgi filmlerden daha etkileyici. yakında iddalı bir şekilde devamı çekileceği için tekrardan gündeme gelecek ama böyle kalsaydı daha iyiydi.
4
8 months ago
asilzade profile photo
asilzade
0
1 year ago
otekiben profile photo
otekiben
olayı çözümlemedeki kolaycılık ve genel olarak göze batan mantık hataları kalitesini düşürüyor olsa da, anlayabilen insan evladına kapak mahiyetinde başarılı bir film. ayrıca "the Island", "cloud atlas", "never let me Go" gibi filmlere öncülük etmiş bence.
bu tarz filmlerde "iyi"nin pek de "iyi" olmadığını düşünenlerdenim.
insan evladının mutlak hakimiyeti fikri filmin dışında genel olarak beni rahatsız eden, kötü bir fikir bence. yok etmek ve hükmetmek bu kadar basit olmamalı. günümüzde hayvanlara, doğaya ve genel olarak dünyaya karşı; tahmin edilen olası gelecekte ise klonlara, androidlere, ve genel olarak evrene karşı. sorgulanması gereken kötü bir ahlak ve adalet anlayısı bu bence.
3
almost 2 years ago
KuledekiAdam profile photo
KuledekiAdam
Benim bilim kurgu arşivimin bir numarasıdır.
0
over 2 years ago
jacovangevine profile photo
jacovangevine
Filmde John Milton 'ın muhteşem yapıtı Paradise Lost alıntıları / göndermeleri görmek hoşuma gitti. Ya da tamamen yanılıyorum :)
1
over 2 years ago

Who liked Blade Runner

Who wishlisted Blade Runner

Shelves that Include Blade Runner

Interesting content shared about Blade Runner

^ Back to Top