Boyhood (2014) poster

Boyhood (2014)

Country
USA
Runtime
165 minutes
MeKa Richard Linklater'ın senaryosunu yazıp yönettiği film, çıkış noktası olarak yakın zamanda boşanmış bir çiftin -Mason ve Olivia'nın- hikayesine odaklanıyor. Sahip oldukları tek çocukları ise artık anne ve babasının bir arada yaşamadığı gerçeğine alışmak ve bu yabancı düzen içerisinde yaşamayı öğrenmek zorunda. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayan yönetmen, bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarıyor. Richard Linklater'ın, 12 yıllık bir süre zarfının belirli zaman aralıklarında çekimlerini tamamladığı filmin başrollerini Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke paylaşıyor.

Heisenbergxx profile photo
Heisenbergxx
Kesinlikle efsane bir film değil !! Ama bütün samimiyetimle şunu söyleyebilirim ki dünyanın en sıcak filmidir.Kişiden kişiye değişebilir ama benim gibi 4 erkek kardeş 2 si yaşça büyük olmak üzere olan bir kişi izlerse benimle aynı etkiyi bırakacağından şüphem yok.Filmde de cocugun büyüyüp yuvayı terk edişi sırasında annesinin isyanı abilerim giderken annemi aklıma getirmiştir.Mükemmel soundtrack albümü eşlik ediyor filmi izlerken.O çocukla birlikte sende büyüyorsun.Çevresindeki karakterlerle birlikte sen de yaşlanıyosun. Bazı aşırı gerçekçi ve duygusal sahneler hüzünlendiriyor.Tabi karakterlerin de gerçekte yaşlanması beni etkilemiştir ki her memlekete gittiğim de herkesin biraz daha yaşlandıgını, yeğenlerimin daha da büyüdüğü aklıma gelmiştir.Uzun lafın kısası uzun bir film ama beni inanılmaz bir şekilde içine çekmiştir.Zevkle izledim.
1
11 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Neden bilmiyorum ama ismi "boyhood" olan bir filmde ben en çok anneye odaklandim. Birbiri ardına kritik hatalar yapmasına rağmen şefkati, zekası, sadece yaşla açıklanamayacak olgunlugu etkiledi beni. Pek çok yönden kendime benzettim. Tanıdık bir iki oyuncu görmesem film izlediğimi tamamen unutabilirdim. Güzel düşünülmüş. Aynı oyuncuların büyümesini, kimilerinin yaşlanmasını izletmek dahice bir fikir.
2
1 year ago
BerfinBeyaz profile photo
BerfinBeyaz
O ünlü küçük çocuk bakın şimdi nasıl diye büyük başlıklar ile karşıma çıkan haberlere ilgiyle baktığından olsa gerek film boyunca süregelen değişimi hayranlıkla izledim. Bir aileyi olduğu gibi anlatan zaman ile değişimi kırılmaları oldukça doğal bir biçimde seyretme imkanı buluyor insan filmde. Verilen kararları, sonucları ve sonra kararların unutulmasını yani gerçek hayatı çok çok güzel anlatmış bence. Ben sevdim ve huzunlenerek izledim. 12 yil çekmekte ne var gibi bir yaklaşım bana fazla basite alma gibi geliyor. Oyunculuklar vasat demek için de karakterlerin kim olduğunu anlamamak gerekir herhalde . kaldık dram filmlerindeki her şeye göğüs geren süper güçlü karakterler yok karşımızda senin benim gibi aldığı kararların sonuçlarıyla yasayan, büyük kararlar alırken ne kadar büyük olduğunu göremeyen insanları anlatmislar. Alıştık tabi her mevzuya şiirsel bir söz soyleyerek herkese dersini veren yapmacık karakterlere.
7
1 year ago
MeKa profile photo
MeKa
Yillar arasi gecisleri sevmedim sadece. Onun haricinde cok dogal bi film, bunaltmadan akip gidiyor. Carpici bi hikaye beklemeden izlerseniz hayal kirikligi yaratmicaktir.
0
1 year ago
ecemcelikkol profile photo
ecemcelikkol
Uzun süresine rağmen hiç sıkılmadan izledim. Kendimi sanki filmin içindeymis gibi hissettim. Çocuğun büyümesini izlemek çok keyifliydi. Gayet başarılı.
0
over 1 year ago
Kiwahirsuta profile photo
Kiwahirsuta
değişik bir deneyim oldu benim için.Herşey ayan beyan anlatılan çok basit ama etkileyici!
0
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
12 yılda çekildiği için hava atılıp durulan filmin bu yönünü takdir ediyoruz, eyvallah. Fakat bu durum öylesine gözümüze sokuldu ki filmin diğer eksiklerini göremez olduk. Sırf 12 yılda çekildi diye iyi film olacak değil ya! Hem o kadar Amerikan olmuş ki evrensellik taşıyan yanları çok az... Çok yerel bir film ve üç saate yakın süresiyle sıkabilir sizi, boğar.
0
almost 2 years ago
Philosophy profile photo
Philosophy
Sıradan ve basit bir hikaye gibi gelebilir. Fakat geçen zaman zarfı içerisinde insanı çocukluğuna akıp götürüşü, zamanın insanla birlikte değişen ruhu, fiziki, yaşayış tarzı giydiği kıyafetler bile tebessüm ettirmeye yetiyor..Çocukluğumu ne kadar çok özlediğimi fark ettim. Bir çocuğun inişli, çıkışlı, durağan serüveninden sıkılabilirsiniz. Benim için güzel bir serüven oldu.. Belki çocukluktan yaşlılılağa doğru bir film de yapılabilir..
0
almost 2 years ago
incidamla profile photo
incidamla
Tam anlamıyla festival filmi :) Casting'e çok emek verilmiş, onun dışında pek bir numarası yok. İzlenir mi? Tabiki!
0
almost 2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt
çekimlerinin 13 yıl sürmesinden başka bir özelliği olmayan bir film. Zaten 13 yılda çekilmesi de beni ilgilendirmiyor. Yönetmen neyi kanıtlamaya çalışmış anlayamadım. Büyümesini izlediğimiz çocuğunda benden bir farkı yok. Benim hayatım daha hareketli bunun neresine oskar verilir gerçekten bilemedim. Belki biraz acımasız oldu yorumum ama oskar Adaylığından dolayı sanırım bu kadar icerledim:). Malesef olmamış
4
almost 2 years ago
Numenor profile photo
Numenor
Söylenecek pek bir şey yok, sıradan bir hikaye, herkesin yaşayabileceği bir çocukluk, ortalama oyunculuklar. 6 ayda çekilseydi, değişen oyuncularla yaşlandırma kullanılsaydı hiç bir özelliği olmayacak tarzda bir film. Saygı duyulması gereken de çekim süresi zaten. Önünde eğiliyorum yönetmenin..
4
almost 2 years ago
aysegulsim profile photo
aysegulsim
hayranlık uyandırıcı, değil mi ? filmde zaman geçerken insan ister istemez kendi hayatını da böyle düşünüyor. Acı-tatlı anıları hatırlattığı için bu film benim 'en'lerimden.
1
almost 2 years ago
bonibon8 profile photo
bonibon8
12 yıl da çekildiğini duyunca insan bir beklentiye düşüyor tabi ister istemez bide 3 altın küreyi duyunca tabi :) çok büyük bir beklentiyle izlemez iseniz kötü gelmez ama beklentiye girince hayal kırıklığı oluyor.
0
almost 2 years ago
BlackPeter profile photo
BlackPeter
dram dalında en iyi film seçildi altın küre ödüllerinde.işte bunun için bir oscar değil altın küre !! iyi güzel hoş fakat 2 saat 45 dakika çok uzun geldi,izleyin de çok birşey beklemeyin derim
0
almost 2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Filmi çok beğendim baştan onu söyleyim uzun denebilecek süresine rağmen bir an bile sıkılmadan izledim. İzlemeye başlamadan önce 12 yılda çekildiğini falan bilmiyordum birçok kez büyüme seyretmişimdir sinemada fakat aynı oyuncularla izlemek çok garipti. Tatlı bulduğun çocukluk hallerinden çıkıp şimdiki genç hallerini görmek de garip hissettiriyor açıkcası :D Bir nevi zamanda yolculuk gibi ve tüm bu zaman zarfını da bence anlamlı bir sözle bitiriyor. Sıkıcı bulacak olanlar olucaktır şimdiden bunu belirteyim fakat ben izlerken çok keyif aldım yılın en başarılı filmlerinden olduğunu düşünüyorum.
3
almost 2 years ago
Senemini profile photo
Senemini
Bence filmi begenip begenmemek tamamen beklentilerle alakalı diye dusunuyorum. Film sıkıcı ve duragan mı devam ediyor, kesinlikle oyle ama konuyu okudugumda zaten festival tadinda bir filmle karsilasacagimi tahmin ettigim icin beklentilerim bu yonde oldu ve acikcasi cok da begendim. Bir kere 13 yillik cekim suresiyle alkışı hakediyor, ayrica karakterlerin zaman icinde yasadigi fiziksel degisimler hayretler uyandirdi bende. Hatta izlerken kendi cocuklugum gozumun onunden gecti ve karakterle aramda bir bağ kurdum, guzel bir nostalji oldu benim icin. Evet surukleyici degil,aksiyon yok ama izledim keyifle yine de. Gunluk hayatta yasadiklarimiz da boyle degil mi zaten? Ozetle cok dogal,hayatin icinden bir film olmus. Tavsiye edilir;)
6
almost 2 years ago
CagoTR profile photo
CagoTR
çok doğaldı çok beğendim. Bu film insanların ölene kadarki sürecini işleseydi keşke en azından anne-baba ölene dek. Böyle yeni bi tarz yapmaya değerdi ve olacaksa ilk ve tek olurdu bu tarzda. Bence peşinden buna benzer birkaç film daha yapılacaktır ve bu 12-13 yıl aşılmaya çalışılacaktır eğer bu film izleyenlere anne-babanın ölene kadarki sürecini gösterseydi bari ilk ve tek efsane olup hafızalarda kalır ve taklitcilerinin olma ihtimalini yok ederdi. Tabi böyle bir şey yapmaya kalksalar bu filmi ortalama 30-40 sene sonra izleme fırsatımız olurdu da neyse zaten bu oyuncular bu süre zarfında baska işlerde yer aldı işine gücüne baktı çok da bu filme büyük zamanlar ayırdıkları da söylenemez ortalama oyunculuktan belli. Yine de keyifliydi ama oyunculukları beğenmedim, Ethan hawke'den en azından daha iyisini beklerdim.
0
almost 2 years ago
Neslii profile photo
Neslii
Film 2saat 44 dakika .. 12-13 yıllık bir serüvenmiş - 35-40 yıla yayılsa 5saat de olsa aralıksız izlerdim - ,) Öyle heyecan verici şeyler yok bana nedense hikayede 'çehov' tarzını hatırlattı - öyle pek sevmem ben 'durum' filmlerini - Ben sevdiyseeemm ,) izleyin derimm ,)
5
almost 2 years ago
xavalon profile photo
xavalon
Çok Abartılan bir yapım. Bu film, aynı oyuncularla 1 sene içinde çekilseydi imdb puanı 4-5 lerde kalırdı sanırım. Yapımın tek espirisi sıradan bir ailenin 13 yıllık yaşamını, birbirinden kopuk ve alakasız olaylarla belgesel havasında izlettirmek. Gerçek kişilerle, amatör bir kamerayla yapılsaymış keşke. Uzun ve sıkıcı bir yapım. Ki filmin sonu, 3 saat harcadığınız elektriğe değmez...
2
2 years ago
yabann profile photo
yabann
Çekimi 12 yıla yayılan ve çok beğendiğim bir film .. Çok doğal buldum filmi gereksiz sahneler yerine herkesin başından geçen yada geçebilecek şeyleri göstermiş yönetmen . izlenmesi gereken fakat beğeneceğinize garanti veremeyeceğim bir film . süresi ve konusu herkesin hoşuna gitmeyebilir . iyi seyirler dilerim arkadaşlar umarım devam filmi de gelir ..
4
2 years ago
k.ali profile photo
k.ali
Richard Linklater karakterlerle her sene bulusup çekimler yapmış ve sonunda bir cocugun 5 yasindan 18 yasina kadarki yaşamını belgesel tadında yansıtan bir film çıkmış ortaya. Oyuncuların yıllar içinde geçirdikleri değişimleri izlemek, filmin insanı en çok çeken yanı olmuş. Bence filmde vermek istediği şey ise; öğrendiği onca şeye rağmen baş karakterimizin geçen yıllar ile birlikte değişmemesidir.. Sadece artık kendisini daha iyi tanıyordur (Bunu düşünmemin sebebi filmin başlangıç ve bitiş sahneleri). Film 165 dakika ve ben film boyunca sıkılmadım. Linklater 'in Before üçlemesini beğenenlerin bunu da kesinlikle beğeneceğini düşünüyorum.
0
2 years ago

Who liked Boyhood

Who wishlisted Boyhood

Shelves that Include Boyhood

Interesting content shared about Boyhood

^ Back to Top