Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) poster

Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)

Director
Country
USA
Runtime
110 minutes
Ricky.McFloyd Sonsuz Ölüm 1969 ABD yapımı western macera filmidir. Özgün adı Butch Cassidy and the Sundance Kid olan film Aralık 1971'de Türkiye 'de sinemalarda gösterime girmiştir. Senaryosunu William Goldman'ın yazdığı filmi George Roy Hill yönetmiş, önemli rollerinde Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross ve Strother Martin oynamışlardır. Yapımcılığını John Foreman'ın üstlendiği filmin müzikleri Burt Bacharach 'a aittir. Tarihte gerçekten yaşamış olan banka ve tren soyguncusu Butch Cassidy (Paul Newman) ve ortağı The Sundance Kid'in (Robert Redford) 20. yüzyıl'ın hemen başında vahşi batıda ve Bolivya topraklarında geçen maceraları anlatılmaktadır. Film tarihi gerçeklere fazla bağlı kalmamış, uzak batının bu efsanevi suç ikonlarını günümüz seyircisine sevimli ve sempatik göstermiştir. Film 4 Oscar ödülünün yanı sıra BAFTA ve Altın Küre dahil çeşitli yarışmalarda 17 ödül daha kazanmıştır. Filmin tema müziği olan Raindrops Keep Falling on My Head, Burt Bacharach 'a Oscar ve Grammy ödülleri başta olmak üzere birçok yarışmada ödül getirmişti. Müzik dışında "En İyi Senaryo" ve "En İyi Görüntü Yönetimi" dallarında da Akademi Ödülleri bu filme verilmişti. Yine bir ödüllü western olan Sam Peckinpah'ın Vahşi Belde (The Wild Bunch) filmi ile aynı yıl gösterime girmesine rağmen, "Sonsuz Ölüm"ün alaycı ve alışılagelmişin dışında kalan mizahi yapısı, Peckinpah'ın vahşi ve şiddet içeren filmi karşısında daha çok puan topladı. Butch Cassidy ve Sundance Kid mecbur kalmadıkça öldürmüyorlar, ölüme giderken bile espiri yapabiliyorlardı. "Sonsuz Ölüm" , 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Trailer not available.

darkshadows profile photo
darkshadows
Holywood sinemasında bir dönemi de kapatan filmdir. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi üçlüsü Tim Helena Johnny ise Newman ve Redford da en iyi ikilisidir. Sırf ikisi bile bu filmi izlemek için yeterli sebeptir.
1
2 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Keyifli bir western filmiydi. Aynı zamanda komikti de. Pek bu tür içinde göreceğimiz birşey değil bu :) Gerçeğe dayansa da tabi bizim haydutlar gerçekte olduklarından daha tatlılar :D
2
1 year ago
eskon profile photo
eskon
eğlenceli ve akıcı bir kovboy filmi isteyenler kaçırmasın. trt 1'deki pazar kovboylarına benzemez. onlarla karıştırmayın; onlar gibi sıkıcı değil.
0
2 years ago
yabann profile photo
yabann
Güzel filmdi tavsiye ederim arkadaşlar . Böyle kaliteli filmleri yayınlayan bir kanal olsa keşke . ilk defa bugün izledim cok geç kalmışım cok .. Tavsiye eden arkadaşlara da buradan cok cok teşekkürler gonderıyorum :)
1
2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Newman da, Redford da daha öncesine kadar tanışmamışlardı. Film, onları içtikleri ayrı gitmeyen iki dost durumuna getirdi.
Film. birçok sahnede François Truffaut'nun ünlü filmi "Jules ve Jim"'e göndermelerle doludur. Yönetmen Roy Hill, son planda dondurduğu kare için "gerçek, şiddeti kaldıramaz" demişti. Kahramanlarının kişiliklerinin mitolojik biçimde sağlam bırakma fikrinin sırt ağrılarına borçluydu ve hastalığı yüzünden filmin büyük çoğunluğunu sedyede yatarak yönetmişti. Sonradan böylece daha çok düşünmeye zaman bulduğunu söyleyecektir.
5
2 years ago
mezemorta profile photo
mezemorta
benim için gelmiş geçmiş en iyi final , bu filmdedir . Ne zaman izlesem filmin sonunda nefesimi tutuyorum .
5
over 2 years ago
starch profile photo
starch profile photo
starch
0
almost 3 years ago

Who liked Butch Cassidy and the Sundance Kid

Who wishlisted Butch Cassidy and the Sundance Kid

Shelves that Include Butch Cassidy and the Sundance Kid

Interesting content shared about Butch Cassidy and the Sundance Kid

^ Back to Top