Çanakkale 1915 (2012) poster

Çanakkale 1915 (2012)

Tags
Drama
Director
Country
Turkey
Runtime
100 minutes

Sekyazar profile photo
Sekyazar
Çanakkale veya Atatürk filmi yapmak dünyanın en zor sanat eserini gerçekleştirmeye çalışmaktır. Ülkemizdeki en büyük sıkıntı gerçekleşen her olayı gösterme çabası. Film olgusu kayboluyor ortaya ilkokul tarih kitabı özeti çıkıyor. Bunca çaba bilinçsizlik yüzünden boşa gidiyor. Bu mevzulara girecek yönetmenlerimizin Metin Erksan' ın ATATÜRK filmi kitabını ezberlemeleri lazım.
1
7 days ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Turgut Özakman'ın romanından uyarlama harika bir Çanakkale filmi. Tabi Çanakkale'yi periler indi ruhlar yardım etti gökten destek geldi diye izlemek isteyen öyle olduğunu sanan kesim çok malesef fakat gerçek savaşta olan bunlar ve böyle şeyler. Turgut Özakman yeterli bulmasa da benim için en başarılı türk filmlerinden.
1
over 2 years ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır yenilgilerle 20. yüzyılın başları Osmanlı Devleti için çok büyük maddi ve manevi kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, eziyet gören Osmanlı tebaası Anadolu'ya göç etmeye başlamış, Osmanlı orduda büyük kayıplar yaşamıştır. 1914'te 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ve Osmanlı'nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar.
Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır.
Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)'a tayin edilirler ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal’in komutanısına atandığı yeni kurulan 19. Tümen’e katılırlar. Öte yandan Çanakkale Boğazı’nın savunmasından sorumlu Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır.
İngilizler ve Fransızlar 18 Mart 1915 günü müthiş bir askeri kuvvetle boğaza giriş yaparlar; fakat vatan toprağı olan Çanakkale Boğazı’nı geçmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Defalarca denizden ve karadan saldırırlar ama karşılarında üstün cesaretleriyle Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Nusrat Mayın Gemisi’ini, Seyit Onbaşı’yı, Hilmi Şanlıtop’u, Hüseyin Avni Bey’i, Boyabatlı Mustafa’yı,Yüzbaşı Faik’i, Şefik Bey’i ve Mustafa Kemal Paşa’yı bulurlar..
0
over 2 years ago

Who liked Çanakkale 1915

Who wishlisted Çanakkale 1915

Shelves that Include Çanakkale 1915

Interesting content shared about Çanakkale 1915

^ Back to Top