Carol (2015) poster

Carol (2015)

Director
Country
UK
Runtime
118 minutes
mineucar Orta yaşının güzelliğini süren Carol; 1950’lilerin New York’unda pek çok Amerikalı kadının imreneceği bir hayat sürmektedir. Evli olmasına rağmen kocasından boşanmak ister ve kızının velayetini alabilmek için savaş vermektedir. Therese henüz yolun başında genç bir kadındır. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmakta, günlerini sıradan bir şekilde doldururken, bu koca şehirde kimliğini aramaktadır. Bu iki farklı dünyaya ait kadının, Carol ve Therese’nin yolları Manhattan semtinin bu lüks butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir.

selinblgn profile photo
selinblgn
Görsel açıdan her şey güzel de iki güzel kadın , bir de sevişme sahnemiz var yeterli gibi düşünülmüş sanki.
2
3 months ago
buketaktas profile photo
buketaktas
sade,saf ve karşılıksız ilişkilerle dolu güzel oyunculukların sergilendiği zarif film
1
9 months ago
aysu profile photo
aysu
Çok zarif ve abartısız...
2
9 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Filmi genel olarak begensem de eksiklikler fazlaydı. Bir kere bu ikilinin bir araya gelme hikayesi çok üstünkörü verilmiş. Ne oldu da bu genç kızımız böyle bir eğilime sahip oldu. Filmin adı Carol olabilir ama Rooney e biraz daha şans verilebilirdi. Bu kizin ailesi var mı ? , nerden gelir? , nereye gider? Pek çok soru işareti var kafamda. Carol a ilgi duyacak genç bir kız bulalım, gerisini koyverelim demişler gibi geldi. Oyunculuklar ve müzikler sayesinde orta derecede beğendiğim filmler arasına girdi.
3
9 months ago
totkymotky profile photo
totkymotky
Bugünün dünyasında pek ilgi çekici bulamadığım bir film. Eşcinsel temalı çok film güzel senaryolarla harmanlanıp izleyiciye sunuldu. Carol da onlardan biriydi bana göre. Oyunculuk, görsellik vs. hoştu fakat dediğim gibi bu filmin ne kadar iyi olduğu fazla abartılmamalı ki izlemeye gidenler de beklentiyi yüksek tutmasın.
0
10 months ago
gorkemgorse profile photo
gorkemgorse
Oyunculuklarıyla müzikleriyle çok güzel bir filmdi cate blanchett'in klasslığı aldı götürdü filmi.
0
10 months ago
sisyphos77 profile photo
sisyphos77
Cate Blanchett'in elleri, müstehzi gülüşleri ve bir kadın bu kadar mu güzel sigara içer..
2
10 months ago
tyler712 profile photo
tyler712
Festivalde izledikten sonra geçen gün özel gösterimde tekrar izlediğim "Carol" son beş yılda vizyona giren -en iyi beş- filmden biridir. 90'ların en iyilerinden "Safe" ve 2000'lerin iyi filmlerinden "Far From Heaven" ve "I am Not There" ile çok sevdiğim yönetmen Todd Haynes 2010'lara da şimdiden damgasını bir başyapıt ile koydu. Yönetmen, Carol'da içten içe yalnızlaşan iki kadın karakterin birbirlerine duyduğu aşk'ı -şiirsel dokunuşlarla, yer yer flu kamera tercihleri ile- perdeye çok çok iyi yansıtmış. Duygusal yönden parça parça olmuş Carol (Cate B.) ve saf bir kızın gerçekten hissettiği bir aşkı yansıtması yönünden Therese (R.Mara) muhteşemler. En iyi film dalında aday olamaması Oscar'ın her seneki ayıplarından (alıştık artık) ama bu sefer ki geçmişte ki skandal kararlar tarzında bir ayıptır. Son olarak ölçülü olarak kullanılmış enfes müzikleri ve diğer herşeyi ile de 2000 yapımı "In the Mood for Love" sonrası en iyi aşk filmi.
7
10 months ago
.SimS. profile photo
.SimS.
beklentimi çok yüksek tuttuğumdan dolayı mı yoksa filmin durağan , tek düze ilerleyişinden mi bilmem istediğim tadı alamadım filmden daha doğrusu beklediğimi bulamadım ... ewet filmi beğendim gerek konusu gerek oyunculuklarla we retro tarzıyla kesinlikle etkileyici bir yönü war ama özellikle ilk 1 saat gerçekten sıkıldım , bir aşk filmi değildi bence çünkü o aşkı anlatacak hissettirecek ya da aşkın ortaya çıkışını görebileceğimiz bir sahne yoktu , oscar adaylığına gelirsek bence aday olmasında büyük etken konusu çünkü zamanında ırkçılık ile ilgili yapılan filmler neyse bu dönemde we önümüzde ki 10-20 yılda eşcinsellikle ilgili yapılan filmlerde öyle olacak , yaşanılan acılar yasaklar ws her zaman sinemayı besliyor ... oyunculuklar iyiydi ama açıkçası oscarlık bir şey yoktu bence .. orta halli rafıma beğenerek ekleyeceğim bir film oldu :) we not olarak : bazen fragman filmden daha çok etkiler bu filmin fragmanı da öyleydi :)
1
10 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Yorumlarda bu kadar naif kelimesi görünce beklentim düştü zaten :) iyi de olmuş. Sıkıcı bir film ağır işliyor bazı dialogları karşılıklı konuşmaları cevapları da manasız buldum. Oyunculuklar kötü değil ama özellikle Cate'in daha iyi çok fazla oyunculuğunu izlemiştim beklentim yüksek olduğundan çok etkilemedi o da. Mara ise başarılıydı. Genel olarak çok beğenmediğim adaylıklar hakkında bilgim olsun diye bitirdiğim bir film oldu 4,5/10
3
10 months ago
satir.arasi profile photo
satir.arasi
Baya etkilendiğim bir film oldu. Oyunculuk harika. Müzikler de enfes bir tat vermiş. Umarım Oscar alır.
3
10 months ago
burcst profile photo
burcst
Bu filmle Cate Blanchett'e bir kez daha hayran kaldım.Ses tonu bile karizmatik.Saçıyla başıyla,duruşu ve bakışıyla sanki tam Carol olmak için yaratılmış.Filmdeki görüntüleri, renkleri ve müzikleri çok sevdim.Oyunculuklar da çok başarılı.Yer yer hüzünlendiren,naif,duygusal bir film.
11
10 months ago
Brook profile photo
Brook
Oscar konusunda çok iddialı bulmasam da fena film değildi. Oyunculukları beğendim şahsen. Konu itibari ile de aslında bazı durumları sorgulamanıza neden olacak türden bir filmdi. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.
5
10 months ago
Turuncuklaket profile photo
Turuncuklaket
Konu itibariyle beni çok çekmedi başta tereddütle izledim ama ben de çok naif buldum. Müziklerine bayıldım ve film bittiğinden beri ardı ardına dinledim.Rooney mara'nın tarzı çok hoştu, Audrey Hepburn'ü anımsatan tarzıyla ve muhteşem oyunculuğuyla oscarı kesinlikle hakettiğini düşünüyorum. Filmin o havasını o retroluğunu filan sevdim daha çok hikayeden ziyade. Hemen bir koşu gidip saçlarımı kestirmek ve bir sigara yakmak isteğini çok kuvvetli hissettim filmin müziği eşliğinde. Ve tabi Teoman'ın dizeleri yankılandı kulağımda ''Hani çok sevdiğin o filmi gördükten sonra kısacık kestirip saçlarını içtin ilk sigaranı'' Bu aralar çok fazla serbest çağrışım yapıyorum film izlerken sanırım. Keyifli seyirler... :)
1
10 months ago
lews profile photo
lews
Yavaş işleyen bir film daha özellikle ilk yarsında çok sıkıldım , senaryo ve kurguyu pek beğenmedim , ama oyunculuklar çok iyiydi , Rooney Mara ya oscar getirebilir bu rol.
0
10 months ago
Neutrino profile photo
Neutrino
Naif ve güzel film...Ama Oscar adaylıklarında bir terslik var.Rooney Mara en iyi kadın oyuncu kategorisinde olmalıydı yardımcı da değil.Müthiş performans.
1
11 months ago
Boddah profile photo
Boddah
Bana göre yılın en güçlü filmiydi.Gücünü besleyen bir çok öge sayabilirim size.Mesela filmin arkasında dönem filmlerini ustalıkla beyaz perdeye yansıtan,bunun yanında enfes sinematografik çekimleriyle büyüleyen Todd Haynes in yönetmen koltuğunda oturması,sahnelere cuk oturmuş çoğunlukla melankolik film müzikleri,sanki Carol karakterini oynamak için dünyaya gelmiş Cate Blanchett,genç ve deneyimsiz aşık Therese rolüne çok ama çok yakışan Rooney Mara ve çoğunlukla romana sadık kalan anlatım dili.

Haynes iki kadının duygularını her daim ön planda tutarak,izleyiciyi bir nevi Therese ve Carol aşkına dahil ediyor.Keza Carol karakterini çok iyi canlandıran Blanchett in bakışlarının içinize işlemesi,mimiklerinden ve bakışlarından deli gibi aşık bir kadını,giyim tarzından 50 lerde yaşayan oldukça şık,asil ve güçlü bir kadını,Rooney Mara nın ise ilk kez aşka tutulmuş genç,güzel ve daha yolun başında Therese i başarıyla canlandırması;bunlar filmi hep bir üst seviyeye taşıyan etmenler.Filmin duygusal havasını katlayarak sizi filme daha da bağlayan Cartel Burwell in film müziklerine değinmeden edemem.

İyi bir sinema izleyicisi olduğunuzu düşünüyorsanız bu filmin sizi bir yerden mutlaka yakalayacağını düşünüyorum.
6
11 months ago

Who liked Carol

Who wishlisted Carol

Shelves that Include Carol

Interesting content shared about Carol

^ Back to Top