Citizen Kane (1941) poster

Citizen Kane (1941)

Director
Country
USA
Runtime
119 minutes
Noir Orson Welles’in zamanin otesine gecmis bu basyapiti, Amerikan Film Enstitusu tarafindan “Tum Zamanlarin En Iyi Amerikan Filmi” secilmis, Ingiliz Film Enstitusu’nun yaptigi ankette de elestirmenler ve yonetmenlerce “Tum Zamanlarin En Iyi Filmi” unvanina layik gorulmustur. “Yurttas Kane”, bu unvanlari yarim yuzyildan uzun suredir tasimaya devam etmektedir. Filmde, zengin medya patronu Charles Foster Kane, Xanadu’daki gorkemli malikânesinde hayata gozlerini yumar ve son nefesini verirken, basucundakilere kimsenin anlam veremedigi bir sozcuk fisildar: “Rosebud”. Butun medya, Kane’in son sozunun anlamini bulmak icin harekete gecer ve konusulan her kisi, Kane’in hayatinin farkli bir yonunu ortaya cikartir. Ancak “Rosebud” gizemini korur.

Trailer not available.

bukowski profile photo
bukowski
kamera açıları , sahne geçişleri ve öykü zamanın ötesindeydi.119 dakika boyunca "rosebud"un ne olduğu hakkında seyiciyi diken üstünde tutup meraklandırıyor ve flasbacklerle zamanda geriye götürüp kane hakkında bilgiler veriyordu.ustacaydı.bir çok filmin şu anda yapamadığını 1941 senesinde yapmış bir film
2
7 months ago
lews profile photo
lews
Bir klasik yapıldığı döneme damga vurmus hala da izlenenler arasında yine de biraz abartılı buldum benimde beklentimin altında kaldı , ama 1941 filmi tabi aradan cok zaman gecti o yüzden su zamanda izlenince yeterli gelmeyebilir.
0
9 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Güzel konu, hoş senaryo fakat yüksek beklentilerime karşılık verdi diyemem.
0
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
sadece sinemaya gerçekten gönül vermiş gerçek sinefillerin izleyebileceği bir klasik. izlediği en eski film 2010'da çekilmiş olanlar izlemesin
0
2 years ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Genelde sinema elştirmenlerinin yüzyılın en iyi filmleri içersine yerleştirdiği bir film. Sırf bu yüzden merak ettim izledim. Ancak İzlemeyen arkadaşlara şunu söyleyebilirim çok şey kaçırmadınız. Evet belki çelkildiği döneme göre yenilikçi ve hatta bir ilk film olabilir. Ancak iyi bir sanat eseride yapıldığı zamanın ve kültürün dışına taşabiliyorsa o zaman iyi bir sanat eseri olmayı hakediyor, yanılıyor muyum? Kötü film mi hayır. Ancak filme harcadığım zamana değer miydi emin değilim. Belki de eleştirmenlerin yada filmi sevenlerin gördüğü benim göremediğim şeyler vardır bilemiyorum. Benim önerim Sinema-televizyon öğrencisiyseniz yada bir sinefilseniz izleyin, gişe filmlerinden hoşlanıyor, popüler filmleri seviyorsanız uzak durun.
0
over 2 years ago
kont.h.es profile photo
kont.h.es
Orson Welles dehasının sinemaya armağanı...
0
over 2 years ago

Who liked Citizen Kane

Who wishlisted Citizen Kane

Shelves that Include Citizen Kane

Interesting content shared about Citizen Kane

^ Back to Top