Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (2005) poster

Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (2005)

Director
Country
Germany
Runtime
90 minutes
Noir Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek), yönetmenliğini Fatih Akın’ın, anlatımını Einstürzende Neubauten’ın bas gitaristi Alexander Hacke’nin yaptığı belgesel filmdir. Belgesel film, İstanbul’daki değişik müzik türleri, müzik kültürleri ve bunların toplum, yaşam, siyaset ve diğer müzik türleriyle olan ilişkileridir.

esarialtin profile photo
esarialtin
Muhteşem müzikleriyle çok özel bir İstanbul hikayesi. Sokaklarındaki müzisyenlerinden, ara sokaklarına yankılanan arabeskine, gurbetçilerden gelip gögsümüze konmuş rapten, anadoludan miras Türkülere, Terkedilmenin en acıklı halllerini anlatan Sezen aksu'dan, Seattle'ı istanbul'a taşıyan Duman'a uzanan tıpkı bizim gibi karman çorman, farklılıkların içinde aynı bize benzeyen bir film köprüyü geçmek. Tarihle bugünün arasında 3. köptürüyü çok önceden kurmuş Fatih Akın. İzleyiciyi başını taşa koymaya , Taşa koyup yaşamın titreşimlerini dinlemeye davet ediyor adeta. Hacke'nin peşine takıldığımız İstanbul Yolculuğunda kendimizi yeniden anlama çabasına giriyoruz. Bu gün için sosyolojik ,20 yıl sonrasının sosyolojisinde bir belge niteliği taşıyacak, kendi dili, derdi olan bir yapım. Tüm İstanbul sevdalılarına tavsiyedir...
0
over 1 year ago
yabann profile photo
yabann
İstanbul ve müziği hakkında çok güzel belgesel. Fatih Akın gibi usta bir yönetmene yakışan bir kalitede . Mutlaka izleyin , soundtrack albümü oldukça keyifli .
1
over 2 years ago
starch profile photo

Who liked Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

Who wishlisted Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

Shelves that Include Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

Interesting content shared about Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

^ Back to Top