Dabba (The Lunchbox) (2013) poster

Dabba (2013)
(The Lunchbox)

Director
Country
India
Runtime
104 minutes
hivron Mumbay, mucizeler kentidir... Bu dev kentte her gün 160.000 sefertası evlerden alınıp işyerlerine dağıtılır, akşamüstleri de aynı şekilde toplanır. Mutsuz ev kadını İla'nın, ilgisiz kocasını heyecanlandırmak ümidiyle denediği tarifler, özene bezene hazırladığı sefertasları yanlışlıkla, emekliliğini iple çeken yalnız Saajan'a ulaşır. İla ile Saajan birbirlerine böylece ufak notlar iletmeye başlarlar. Hayallerin katili bu dev kentte ikisi de bir yudum umut bulur sefertaslarında. Birbirlerini gerçekten hiç görmeseler de yaşam düzenlerini tehlikeye atmayı göze alarak sefertasları üzerinden olağanüstü bir ilişkiye girişirler.

SuAgaoglu profile photo
SuAgaoglu
Hint filmi seveceğimi düşünmezdim. Böyle tatlı baharat gibi :)
0
1 year ago
BuseY. profile photo
BuseY.
Filmde dikkatimi çeken ilk nokta sefer tası kültürü. Yabancı olduğumuz bir kültür değil ama bizdekinden farklı tabi ki. Her gün sefer taslarının evlerden alınıp iş yerlerine götürülmesi ardından evlere geri teslim edilmesi ve bunun için onlarca insanın çalışması ilk defa gördüğüm bir şey, şaşırtıcı ve ilginç geldi. Hindistan'ın bir kültürünü daha öğrenmiş oldum bu film sayesinde.
Sefer tasından mektuplaşma fikri kesinlikle çok farklı, orjinal ve akla gelmeyecek tarzda olduğu için merak uyandırıyor, tekrarlar olduğu halde sıkmadan yüzde tebessümle izlettiriyor kendini.
Film çok güzel, sıcak, samimiydi. İnsanı derinden etkileyen (en azından beni oldukça etkiledi) sahneleri var. En aklımda kalıcı olanı banyodaki tanıdık koku ve Saajan'ın bunu Ila'ya açıklaması.
Klasik Bollywood filmlerinden farklı sanatsal film tadında. Anlatmakla bitmez, tavsiye ederim!
2
1 year ago
hezarfen profile photo
hezarfen
film sonuna kadar güzeldi fakat mektuplaşmalar ve tabi ki başrolün oyunculuğu süperdi kısaca hassas ve derindi bir yanda gerçekler bir yanda hayaller çok gerçekçiydi..
0
over 1 year ago
EgeM profile photo
EgeM
harika..oldukça mesajlar içeren salep kıvamında iç ısıtan cinsten=)
0
over 1 year ago
muratmurat profile photo
muratmurat
çok sıradan bir film. siz de bir şey bırakmıyor. vakit kaybı bile denilebilir.
0
over 1 year ago
PaRaNoYa7 profile photo
PaRaNoYa7
Klasik Bollywood filmlerinden farklı bir film. Zaten süresine bakınca da anlayabilirsiniz. Sade olduğu kadar derin bir senaryosu var. Oyunculuklar ise yüksek kalitede. Filmin sonunda ROK gibi "Haydaaaaa" çektim resmen. Romantik olduğu kadar pesimistik bir yapısı da var. Belki de filmi bu kadar güzel yapan şey bu. Diğer türlü bir final nasıl olurdu bilmiyorum ama bu haliyle bile oldukça etkileyici.
0
almost 2 years ago
eness profile photo
eness
eğer bir hint filmde ırrfan khan varsa o filmi yorumlara yada puana bakmadan izleyin ;)
0
almost 2 years ago
Sherlockolik...SmyySrk profile photo
Sherlockolik...SmyySrk
arkadaşlar açık uclu bir sonu var sonu seyirciye bıraklımış önce bunu söylemek istedim :) benim için mühim çünkü(ben bir son bekledim), film farklı ve güzel süresi de diğer hint filmlerine nazaran bayağı kısa
6
2 years ago
TabuttaRovasata profile photo
TabuttaRovasata
O kadar sade, bir o kadar da güzel bir film
0
2 years ago
yabann profile photo
yabann
Özgün senaryosu ve farklı konusu ile güzel bir film. Bazı çiftler vardır çevrenizde de görürsünüz eşi için çabalayan duran bir eş ve onu yeterince takdir etmeyi bırakın onun yaptıklarının farkında bile olmayan hak ettiği değerin kırıntısını bile ona göstermeyen insanlar vardır . Film bana bunu hatırlattı .
0
over 2 years ago
starch profile photo
starch
Güzeldi..
0
over 2 years ago
starch profile photo

Who liked Dabba

Who wishlisted Dabba

Shelves that Include Dabba

Interesting content shared about Dabba

^ Back to Top