Der Untergang (Downfall) (2004) poster

Der Untergang (2004)
(Downfall)

Country
Germany
Runtime
156 minutes
Blacklion Çöküş, insanlık tarihinin en kanlı dönemlerinden birinde yaşamış, tarihin en tartışmalı kişiliklerinden birinin, Adolf Hitler’in son günlerine odaklanır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna gelinmesine yakın, Berlin kuşatma altındadır ve bu işgalleri kaldıramayan Hitler tarihin en önemli olaylarından birine imza atmak üzeredir. Yenilgiyi ve teslimiyeti kabullenemeyen Hitler, ölüme yaklaşmaktan başka bir çare bulamaz. Eva Brown’la evlenir, ve birlikte hayatlarına son verirler. Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde Oscar’a aday gösterilen film, karanlık ve gerçekçi atmosferiyle, işlediği hikayenin gerçekliğinin hakkını veriyor. Sinema tarihinin en önemli biyografilerinden biri olan film, Dax Experiment filmiyle esaslı bir çıkış yakalayan Alman yönetmen Oliver Hirschbiegel imzalı...

eskon profile photo
eskon
2. Dünya Savaşı konulu ancak Amerika tarafını değil Almanya tarafını anlatan bir film
0
5 months ago
EDITOR profile photo
EDITOR
HİTLER BELGESELİ Hitler in ölmeden önceki son günlerini anlatan bu belgesel türü film bizlere aslında çok şey söyleyebiliyor; bir insanın her tür negatif duruma rağmen dayanma gücü, lidere bağlılığın tüm olumsuzlukları körmüşçesine kapatması, korkunun realizmi yok etmesi...akıl tutulması. Düşük olmayan kalite ancak çıkılamayan belgesel sınırları.
1
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
iyi bir dönem filmi, Biraz fazla uzun, pis kaka hitler filmlerinden biri. Temposu sıkıntılı, Biraz izleyiciyi yoruyor fakat Bruno Ganz için bile izlenir... O ne performans arkadaş...
3
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Başta filme dair söyleyeceğim ilk şey Bruno Ganz'ın insan üstü performansı olucak. Hitler ancak bu kadar Hitler gibi oynanabilirdi. Daha önce belgesellerde falan duymuş olduğum seleniş, hitap ve konuşma sesleri daha doğrusu tarzını da harika benzetmiş. Filme gelecek olursak Nazi Almanya'sını ve pek tabi Hitler'in son günlerini çok güzel yansıtmış. Avrupa sinemasının da en başarılı örneklerinden biri olarak görüyorum. Tarihe ilgi duyan herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film.
3
almost 2 years ago
biologist profile photo
biologist
2005 yılında, Türkiye'de Çöküş adıyla gösterime giren filmin "Bir millet Çöküş'ünü bekliyor" şeklindeki afişini gördüğümde benim için çok fazla anlam ifade etmemişti. Ancak filmi izledikten sonra ne demek istediklerini anladım ve hala o afiş aklımdan çıkmıyor. Bruno Ganz'ın inanılmaz oyunculuğu dudak uçuklatıyor bu filmde. Savaşın anlamsızlığını anlatan mükemmel bir başyapıt. Mutlaka izleyin.. Ayrıca film bittikten sonra Hitler'in özel sekreteri Traudl Junge'nin 2001 yılında yapılan bir röportajda, pişmanlık dolu gözleriyle söylediği şu cümle insanın tüylerini diken diken ediyor; "Genç olmak, doğru ve yanlışı ayıramamak için bir bahane değildir."
5
2 years ago

Who liked Der Untergang

Who wishlisted Der Untergang

Shelves that Include Der Untergang

Interesting content shared about Der Untergang

^ Back to Top