Desu nôto (Death Note) (2006) poster

Desu nôto (2006)
(Death Note)

Director
Country
Japan
Runtime
126 minutes
HeatherBell Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light (Raito), Japonya'nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görmemektedir. Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde "Death Note" yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz. "Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir." Nedenini kendi bile bilmeden, defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür. Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Ama ya dünya onun varlığını öğrenip peşine dünyanın en iyi dedektifi L'i takarsa? (alıntı)

HeatherBell profile photo
HeatherBell
Animeseverler için kült sayılabilecek kadar üst seviyedir, genelde anime dünyasına atılan ilk adım bu anime sayesindedir. Sıradan, vakit geçirmelik bir "çizgi animasyon" değildir, alt metinlerinde ahlaki çöküşü, psikolojik gerilimi, "doğru nedir" sorgulamasını başarılı bir şekilde ele alır. Adalet kavramının bireysel veya geleneksel değil katılımcı ve onarıcı olması gerekliliğinin somut bir kanıtıdır, zira suç işleyenleri öldürmek suçu ortadan kaldırmaz, sadece gizliden gizliye işlenmesine neden olur. Ayrıca deftere sahip olup "suçla savaşan" Yagami Light'a, Kira (katil) isminin verilmesi de ayrı bir ironiktir, Kira bir raddeden sonra kelimenin tam anlamıyla "iyi"-"kötü" (kime göre neye göre) ayırt etmeden öldüren bir katildir. İyi niyetle giriştiği bu eylem yavaş yavaş Yagami'yi ele geçirecektir, insani duygularını ve değerlerini de yozlaştıracaktır. Neyseki bir karşıt karakter daha vardır, L denildi mi akan sular durur :D ikili arasındaki gerilimli çekişmeyi soluksuz bir şekilde izleyeceksiniz. Hızınızı alamayıp 3 filmlik serisini de izlemek isteyebilirsiniz ama bu animeden sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz benden söylemesi.
2
11 months ago
SoulArt profile photo
SoulArt
harika...
0
2 years ago
dai profile photo
dai
25. bölüme kadar mükemmel olan son 12. bölümüne bir türlü ısınılamayan (bence en iyi) anime. L ve Kira arasında geçen beyin savaşları, birbirlerinin hamlelerini tahmin etmeleri, sizi sürekli uyanık tutması mükemmel. hiç anime izlememiş bile olsanız Death Note u kesinlikle beğeneceğinize inanıyorum. tavsiyem; 25.bölümü final sayın ve dahasını izlemeyin.
0
over 2 years ago

Who liked Desu nôto

Who wishlisted Desu nôto

Shelves that Include Desu nôto

Interesting content shared about Desu nôto

^ Back to Top