Det sjunde inseglet (The Seventh Seal) (1957) poster

Det sjunde inseglet (1957)
(The Seventh Seal)

Director
Country
Sweden
Runtime
96 minutes
Turkeywood Yedinci Mühür izle, altyazılı izle, Yedinci Mühür hd izle, online seyret, Yedinci Mühür türkçe dublaj izle, Yedinci Mühür full izle, 1957 yapımı İsveçte çekimleri süren Yedinci Mühür filmi IMDB listesinde 8.3 puan alarak sıralamasında yerini almıştır. Filmin yönetmenlik koltuğunda Ingmar Bergman gibi isim yer almaktadır. Yedi ödülü ile harikalar yaratan bu filmin oyuncu kadrosunda ise Bengt Ekerot, Bibi Andersson, Gunnar Björnstrand ve Max von Sydow gibi ünlü aktörler başrollerini paylaşmıştır. Şövalye Antonius Block ve silahtarı haçlı seferinden evine dönmektedir. Her ikisinin de moralleri çok bozuktur. Ülke içinde ilerledikçe vebanın izleri ile karşılaşırlar. Şövalye, Kutsal Topraklara inanç dolu genç bir adam olarak gitmiş fakat şüphe ve belirsizliğin azabı içinde geri dönmüştür. Acaba Tanrı yok mu? Bu düşünce onun için dayanılmazdır. Yine de yaşamla ilgilidir. Ölüm aniden karşısına çıktığında şövalye süre kazanmak için Ölüm’e bir satranç partisi önerir. Artık inanmak değil bilmek istemektedir. Şövalye bir ayinde korkunun, dinin temel taşı olduğunu keşfeder. Büyü dolu sahneleri ile ...

Trailer not available.

Bhrpst profile photo
Bhrpst
etkileyici replikleriyle kendinizi sorgulayacağınız bir film. bir sorgulama başyapıtı. bkz.
3
5 months ago
mcan543 profile photo
mcan543
Allah'la kafayı bozmuş Bergman'ın bu konu üzerine olan en iyi filmi. Istediğin kadar iyi oyna ölüm her zaman kazanıyor.
0
10 months ago
MONONOKE profile photo
MONONOKE
Persona, Wild Strawberries ve Fanny Alexander ile bilinen yönetmen Ingmar Bergman’ın bu filmi, bir adamın hayatın anlamı ile ilgili vahiysel aramalarını konu alan varoluşçu bir sinematik model. Bu sıra dışı hikâye Azrail’i, sonu kadere bağlı bir satranç oyununa davet eden bir şövalyeyi anlatıyor.

Film insanoğlunun kendisini metafiziksel ve felsefi sorularla anlaması hakkında olsa da İsveçli yönetmen, aynı zamanda, seyircisinden bu filmi, kötülük-iyilik, din felsefesi ve varoluşçuluk gibi çerçevelerde deneyimlemesini istiyor. Bergman, Bloch’un inançlarıyla ilgili sorunlarını çok güzel resmederken, her şeye gücü yeten tanrının varlığı ve dünyadaki şeytan kavramları ile seyircinin kendilerine dönmelerini sağlıyor.

Birçok soruyla boğuşan film, herhangi bir topluma yönelik aşağılama veya vaaz barındırmıyor. Onun yerine değişken fikirleri sunarak seyircinin tartışmasına izin veriyor.
7
12 months ago
Novella profile photo
Novella
Bergman'ın unutulmazları arasında olan "yedinci mühür" insanın tanrıyı arayışını, ve "inanç" kavramını iki türlü de sorguluyor. İşin ucunda "ölüm"de var tabi. Bergman'ın ele aldığı konu filmi izlenebilir kılıyor ancak filmin akıcılığı ve devamlılığı ritmik değil- bu da izlerken yer yer kopmamızı sağlıyor filmden ama o anlarda da ya "ölüm" çıkıyor sahneye ya da aklınızda kalacak bir söz bir replik ve ardından dikkatinizi yeniden tazeliyor.. Bunun dışında oyunculuklar gereğinden fazla tiyatral. Film gösterildikten bugüne kadar her daim izleyeni "tanrı, inanç, ölüm" gibi konularda düşündürmüş- amacına ulaşmıştır daha da ulaşacaktır =) Son bir bilgi verelim; film uluslararası arenada 7 ödüle sahip, bunlardan en önemlisi Cannes juri özel ödülüdür. Film ayrıca Palme d'Or (altın palmiye) için yarışmış fakat ödülü William Wyler'in 'Friendly Persuasion' filmine kaptırmıştır...
4
over 1 year ago
jupiterinuydusu profile photo
jupiterinuydusu
izledikten sonra gelen "şimdiye kadar ne çok gereksiz film izlemişim" hissi...
2
2 years ago
eskon profile photo
eskon
şövalyenin (max von sydow) azraille (ölüm) oynadığı satranç...
0
2 years ago
patmaa profile photo
patmaa
İzlediğim en iyi filmlerden biri. Replikleri tartışılmayacak kadar muhteşem bi o kadar da düşündürücü. Şovalye Antonius'un reailistliği ve akrobat Jof'ın ütopikliği üstünede karakterlere verilen replikler gerçekten iyiydi.
3
2 years ago
nilufer510 profile photo
nilufer510
varoluşçuluk felsefesinin güzel bir yorumlaması.papazla itiraf sahnesi unutulmazlarımdan.
3
2 years ago

Who liked Det sjunde inseglet

Who wishlisted Det sjunde inseglet

Shelves that Include Det sjunde inseglet

Interesting content shared about Det sjunde inseglet

^ Back to Top