Dial M for Murder (1954) poster

Dial M for Murder (1954)

Director
Country
USA
Runtime
105 minutes
Arcadia Eski bir profesyonel tenisçi olan Tony Wendice varlıklı karısı Margot'la birlikte Londra'da nezih bir dairede yaşamaktadır. Margot'un hoşnutsuzlukları sebebiyle kariyerini sonlandıran Tony, karısının Mark Halliday isimli bir yazarla gizli bi ilişkisi olduğunu öğrendiği an intikam içgüdüsüyle dolar. Margot'u öldürmeye karar veren Tony, bir cinayet planı tasarlayarak harekete geçmeye başlar. Kusursuz cinayet planını uygulamaya koyduğunda onlarca aksilikle karşılaşan Tony cinayet planını anlatmak için yanlış bir numarayı aradığında ise işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır. Sinema dehası Alfred Hitchock'un en önemli yapıtlarından biri olan film tek mekanlı klostrofobik bir atmosferde geçiyor.

gilmoursolosu profile photo
gilmoursolosu
yapbozun parçaları gibi her şey birleşiyor.
0
9 months ago
crimson profile photo
crimson
filmin izleyicisine verdiği keyifle yapımı için harcanan bütçe ve zaman arasındaki ters orantıyı gözler önüne seren bir diğer hitchcock filmi... ha bence bu teoriyi hitchcock'la,hatta sinema dünyası ile sınırlı tutmak bile yanlış bir tutum olur. sanat denilen şey ansızın gerçekleşen duygu süpernovalarının sonucu değil midir zaten?
demem o ki, sinemanın hafife alınmayacak kadar değerli bir sanat dalı olduğunu düşünen herkesin izlemesi/izletmesi gereken filmlerden sadece bir tanesidir bu film.. belli bir kapasiteye sahip izleyicilerde mide bulantısından başka bir etki yaratamayan saçma sapan hint filmlerine,romantik komedilere ayıracağınız zamanın içini böyle filmler izleyerek doldurun derim. bir diğer doğaçlama sanat eseri için: youtube.com/watch?v=-kORf_0uVTw
3
over 2 years ago
starch profile photo
starch
A Perfect Murder (1998) filminin ilham kaynağı. İkisi de ayrı ayrı güzel..
0
almost 3 years ago

Who liked Dial M for Murder

Who wishlisted Dial M for Murder

Shelves that Include Dial M for Murder

Interesting content shared about Dial M for Murder

^ Back to Top