Die Welle (The Wave) (2008) poster

Die Welle (2008)
(The Wave)

Director
Country
Germany
Runtime
107 minutes
TabuttaRovasata 1967 yılında California'da yaşanmış gerçek bir olayı günümüz Almanyasına aktaran , The Wave, faşizmin köklerine dair etkileyici ve güncel bir hikaye. Film, enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner'ın otokrasi üzerine verdiği ders ile başlar. Öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerini çekmek için bir deney yapmaya karar verir. Öğrenciler, umulmadık bir şekilde bu deneyden zevk almaya başlarlar...

Poker profile photo
Poker
Bazı terimler sadece terim olarak kaldığında insanı harekete geçirmeyebilir. Fakat o terim eyleme geçerse...Şimdi film öğreti bakımından çok güzel işleniş bakımından güzel bir film diyebiliriz. Giriş ve gelişmesinde bazı sıkıntıları var ve bazı sahnelerin gereksizliği filmin akıcılığını etkiliyor. Oyunculuklarda da bir başröldeki öğretmen ve tim iyilerdi ama diğerleri baya altta kalmışlar. Final sahnesi etkileyiciydi ve mesajı karşıdaki izleyen kişiye aktarabiliyor. Faşizm,otokrasi, diktatörlük gibi çok güçlü terimlerin insanları çok çabuk şekilde etkilediğinin aktarılması ve bu terimlerin neleri doğurduğu mesajı etkileyici ve bir o kadar ufuk açıcı. Toparlayacak olursak bu tarz öğretisi olan filmleri izleyelim. Gerçekten bir kelime, bir görüş, bir fikir darağacımız bir kitap kadar gelişme göstereceğinin kanısındayım bre dostlar.
0
2 months ago
alicancam profile photo
alicancam
İzlenmesi gereken filmlerden. Çok ciddi bir konu üzerinde duruluyor. Filmin herhangi bir kötü yanı yok. Herşey iyi ve iyi üstü.
0
12 months ago
Sezgii profile photo
Sezgii
Benzer bir şeyi 17.yüzyıl felsefesinde hocamız sormuştu bize. Yaptırımların uygulanması, insanların tepkileri, sosyolojik ve psikolojik etkiler vs vs. Tabii biz deney falan yapmadık tartıştık geçtik :D O sebeple ilk başlarda film dejavu etkisi yarattı. Sonra tamamen kendini kanıtlamaya çalışan bir adamın, zaten fikri boşlukta olan öğrencilerini etkisi altına almasını izledik. Tamamen diktatörlük diyebiliriz. Burada üzgünüm diğerleri gibi faşizm-nazizm göremedim. Otoriter sistem eleştirisi vardı. Sonunu bağlayamamışlar. İzlenebilir, güzel bir film :)
0
1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Enteresan bir filmdi. Konuyu işleyen hocaya karşı bir öğrencinin diktatörlüğün tekrar Almanya'da yaşanamayacak kadar halkın bilinçlendiklerini söylemesi üzerine hocanın ufak bir oyunuyla başlıyor film ve sonrasında olayların gelişimi ve finali gerçekten etkileyici.
2
1 year ago
incrediblecolor profile photo
incrediblecolor
İnsan beyninin nasıl kolay bir şekilde manipüle edileceğini gösteriyor. Tek bir kişi bunu tüm ülkeye yayabiliyorsa, diktatörlüğünü de yapar. Bu şekilde, örgütleyerek, diktatörlüğün ne kadar kolay yayılabileceğini gösteriyor. Ama sonuçlarının da bir o kadar ağır olduğunu belirtiyor. İzlenmesi gereken bir film bence.
0
over 1 year ago
Nicholai profile photo
Nicholai
"olmuş" denilemeyecek bir alman filmidir. belki bir çok kişinin beklentilerini karşılamış ama ronin gibi ilk 20 dakika verdiği izlenimle "vay be süper gidiyor" derken olduğu yerde kaldı sonra. bu konuda das experiment gibi bir başyapıt varken ondan seneler sonra çekilen filme biraz daha "özenilmiş" olmasını bekler insan zira çok baştansavma duruyordu. das experiment'i izlememiş olanlar önce bu filmi izlesin daha çok keyif alırlar. benim açımdan bir kere izlenecek bir film. izlediğime pişman mıyım? hayır.

--- spoiler ---

filmin başında rainer çocuklara otokrasi, diktatörlük vs öğretirken sonuna kadar bunu didaktik biçimde götüreceği beklentisi doğurdu bende, hayal kırıklığı oldu. reich'ının kontrolünü kaybetmiş, bir başında bir de sonunda "işte diktatörlük böyle geliyor" diye mesaj veren führer oldu o kadar. film boyunca die welle öğrencilerinin kafalarına eseni yapmalarını izledik, rainer'ın olaya biraz daha müdahil olmasını beklerdim. otoriter sembollere ve davranışlara yönelik verilen mesajlar güzeldi. başka bir güzel ayrıntı da bi tarafları ezik kalmış insanların daha çok faşist yönelimlere sahip olacağıydı. tim'in hiç kimsesi yok sevgi görmemiş, marco'ya hallenen hatunun sevgilisi yok sevgi görmemiş, rainer diplomasından dolayı karısına karşı eziklik hissediyor vs gibi bir kaç tane daha örnek vardı. bir de o anarşistlerin başındaki hoca nedir arkadaş ya, oldu olacak nihat hatipoğlu'nu koysalardı. çekmiş takımı gelmiş bi de süt herif, çok gürültü yapıyorsunuz diye ağlıyor. koy başlarına ted kaczynski gibi anarşisti sonra bak bakalım bi daha uygun adımda rap rap yapacak ayakları kalıyor mu faşistlerin.

dediğim gibi bana çok özenilmemiş geldi, anafikir ekseninde çok daha güzel yapılabilirdi.

--- spoiler ---
2
over 1 year ago
TabuttaRovasata profile photo
TabuttaRovasata
Faşizm herhalde bu kadar güzel anlatılabilirdi, filmin tek ve en önemli eksisi çok kötü bir finalinin olması.
0
2 years ago
EMREAYAN profile photo
EMREAYAN
Tarihteki en başarısız psikolojik deneyler arasına girmiş olan ve 1967 yılında "üçüncü dalga deneyi" olarak gerçekleştirilmiş bir olaydan uyarlanmış "die welle" yani "dalga", faşizmin istenilirse ne kadar kolay sekilde topluma tekrar enjekte edilebileceğini, gösteriyor.Filmin öne çıkan avantajlı yanı; oldukça içimizden bir mekanda oldukça bizden insanların gerçekten yaşadığı ve 4 gün sonra kontrolden çıkıldığı için durdurulmuş olan bir trajediyi konu alıyor olması.Senaryoların birbirine benzediği bu dönemde bu tip hikayeler bir avantaj.Zayıf yanı ise; sinemacılıkta "sekans" adı verilen(basitçe anlatmak gerekirse konudaki derinlik geçişleri, giris gelisme sonuc tekniklerine benzer) kısımda ciddi bir sorunu var.Bu da bircok izleyeni tatminsiz bırakabilir.Yine de hikayesi olmasa da tarzının orijinalliği nedeniyle izleyebilir ve siyaset konusu açıldığında bu filmden bahsedebilirsiniz.
6
over 2 years ago
mezemorta profile photo
mezemorta
Almanya'da bir daha diktatörlük olmaz. Bunun için fazlasıyla bilinçliyiz.
Die Welle buna cevap veriyor.
1
over 2 years ago

Who liked Die Welle

Who wishlisted Die Welle

Shelves that Include Die Welle

Interesting content shared about Die Welle

^ Back to Top