Dom za vesanje (Time of the Gypsies) (1988) poster

Dom za vesanje (1988)
(Time of the Gypsies)

Director
Country
UK
Runtime
142 minutes
starch Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Дом за вешање, Dom za vešanje), yönetmenliğini Emir Kusturica'nın yaptığı 1988 yapımı Yugoslav filmi. Kusturica'nın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen yapıt, aynı zamanda tamamı Çingenece çekilen ilk sinema filmidir. Film, telekinezik güçlere de sahip olan Perhan adında bir Çingene'nin, genç yaşta Yugoslavya'nın küçük bir köyünden çıkıp Milano'da bir suç şebekesine dahil oluşunu, Azra ile yaşadığı aşk ve kız kardeşi Danira'ya uzun süre sonra tekrar kavuşmak için gösterdiği çabalar etrafında anlatır. Film Cannes film festivalinde sanat çevrelerinde büyük bir sansasyon uyandırdı. Eleştirmenlerden tam not aldı. Filmin naif konusundan ziyade yönetmenin filmde kullandığı gerçeküstü sahneler ve hikayeye ustaca işlenmiş sembolik anlatım filmi farklı konuma taşıyarak Yönetmeni Emir KUSTURICA'ya dünya çapında ün kazandırdı. Filmi farklı kılan en önemli konulardan birisi de rol alan oyuncuların profesyonel olmamalarıdır. Baş rol oyuncusu Davor DUJMOVIC 1999 yılında intihar etmiştir. Davor'un oynadığı rolün metaforik etkilerinin naif kişiliği üzerinde baskı yaratarak kendisini intihara sürüklediği yönünde düşünceler bulunmaktadır. Filmin müziklerini Goran Bregoviç bestelemiştir. Vikipedi.

gkhank1984 profile photo
gkhank1984
harika film
0
7 months ago
slymndgn profile photo
slymndgn
Tarifi yok bu filmin o kadar içtendi ki herşey o kadar doğaldı ki tam bir başyapıt filmin müzikleri ayrı bir güzeldi zaten film hakkında o kadar konusulabilcek şey varki aslında kelımeler yetmıyo..Dipnot: Filmin baş karakteri Davor Dujmoviç'i filmden sonra araştırırken, psikolojik sebeplerden ötürü intihar etmesi ciddi bir trajedi yarattı bende.. Yazık olmuş sana Perhan.. Ne güzel de oynamıştın meyhane sahnesinde...
2
7 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
1
9 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
harika müziklere sahip kült filmlerden bir tanesi. bir tanesini de şuraya ekleyeyim :)
3
9 months ago
Brook profile photo
Brook
Gayet güzel ve sürükleyici bir film. Çok ilginç bir kültürü biraz da olsa tanıma fırsatınız olacaktır.Konusu çok etkileyiciydi. Mutlaka izlenmeli.
3
9 months ago
cinepsyco profile photo
cinepsyco
Cingene kulturunu daha yakindan tanimanizi saglayacak, sadece muzikleri icin bile rahatca acip izleyebileceginiz, beni cok etkileyen ve tekrar izlerim diyebilecegim muhtesem bir film.
4
9 months ago
aadilosbebe profile photo
aadilosbebe
Yorum yazılması için bile düşündüren ; ne yazsam nasıl yazsam tanımlarım denilebilen nadir filmlerden.
Ben çok sevdim bende çok farklı şeyler uyandırdı, özgünlüğü, umudu, kayboluşu, acıyı,sevgiyi,çaresizliği anlatan ve bunları tek bi kaleme sığdıran efsane bi film. Müziklerini Goran Bregoviçin yapmasıda çıtayı tavana dayıyor.
Emir Kustarikanın tek ve en büyük efsanesi der bitirirm. Ne kadar açıklayıcı oldu bilmiyorum ama izleyecekseniz şunları bilin de izleyin ;
Filmdeki karakterler oyuncu değil gerçek insanlar öyle profesynellik aramayın
başrol oyuncusu filmden sonra intihar etmiştir
1
11 months ago
hz.nolan profile photo
hz.nolan
Filmin ilk bölümü özellikle italyaya gitmeden önceki kısım mükemmeldi.her sey doğaldı ajitasyon ya da absürd bi durum hiç yoktu nerdeyse.ama sonraki kısımlarda acıların çocuğu moduna girdi film ve uçarak doğurma falan gibi absürd sahneler oldu o yüzden soğudum filmden.puanım da 10 üzerinden 7.5 falan.
0
over 1 year ago
mstfnr profile photo
mstfnr
Bu filmi izleyen herkeste muhtemelen aynı his uyanmıştır: Film çok güzel de bir şeyler olmamış gibi. Bir arafta kalma durumu var. Aslında o hisleri oluşturan sebepler, filmi farklı ve başarılı kılan unsurlardır: oyuncuların filme değil, filmin oyunculara uyduğu bir film olmasındandır. Burada oynayan oyuncular değil filmdi.
0
almost 2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Bir türlü izleme fırsatı bulamamıştım. 270 dakikalık Extended Version'unu buldum. İner inmez izlemeye başlıyorum :)
4
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
sadece ''ederlezi'' şarkısının fonda çaldığı hayal sahnesi için izlenebilir.
0
2 years ago
GoodDaySunShine profile photo
GoodDaySunShine
çok orjinal bir film.. ama samimi olayım beğenmekle beğenmemek arasındayım..
2
2 years ago
Ubermensch profile photo
Ubermensch
Vovovovovo like+tavsiye
1
2 years ago
Astronom profile photo
Astronom
dünyayı ikiye ayırıyorum. bu filmi sevenler ve sevmeyenler.
0
2 years ago
Persistent profile photo
Persistent
Kendime yalan söylemeye başladığımdan beri kimseye inanmıyorum.
1
2 years ago
kont.h.es profile photo
kont.h.es
çocukken ben hiçbir filmde ağlamam diyen arkadaşlara "öyle mi, bir de bunu gör bakalım" diyerek izlettiğimiz, çok sonraları, başka başka gözlerle görülmeye başlanınca anlamı çok değişmiş, yıllar boyunca içime işlemiş, hayatımın adeta bir parçası olmuş, başyapıt. bir de işin içinde Goran Bregovic var tabii...
0
over 2 years ago
starch profile photo

Who liked Dom za vesanje

Who wishlisted Dom za vesanje

Shelves that Include Dom za vesanje

Interesting content shared about Dom za vesanje

^ Back to Top