Enemy (2013) poster

Enemy (2013)

Director
Country
Canada
Runtime
91 minutes
osmanozdemir Incendies (2010) ile birkaç sene önce yüreklerimize ateş salan, gerilimi an be an arttırıp doruk noktasında dudak uçuklatan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve, bu kez sıradanın sınırlarını aşan bir modernite eleştirisi, Freudyen bakış açısı, Hitchcockvari sinema dili ve modern çağ insanının içinde büyüyen korkuya yoğunlaşan senaryosuyla ortaya bir başyapıt çıkartmış. Jake Gyllenhaal'ın iki zıt karakteri canlandırdığı ve altında başarıyla kalktığı bu filmi kaçırmamak gerekir.

mavillains profile photo
mavillains
İnsanı allak bullak eden film.Jake bebeyim için indirmiştim ama filmi anlamaya çalışırken odaklanamadım:( Pürdikkat izlenirse daha çok saracağını düşünüyorum.Güzeldi, izlemeye değer.
0
5 months ago
Junkhead profile photo
Junkhead
izledikten sonra bunu okumakta fayda var http://sinemahzen.com/enemy/
1
9 months ago
MKAYA profile photo
MKAYA
acayip sıkıcı ilerliyo, gereksiz gerilim müzikleri eklenmiş, vasat bir kurgu ve senaryo
0
11 months ago
alicancam profile photo
alicancam
ilginç bir film. film koleksiyonerleri için farklı bir parça.
4
11 months ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
david lynch hissiyatlı desem çok tepki alır mıyım bilmiyorum:/ hani film biter, anlamazsın ama keyif almış olursun. Bu da öyleydi.
'Kaos, anlaşılmamış bir düzendir' kesinlikle katılıyorum!
3
12 months ago
maskott99 profile photo
maskott99
Film bitti ve filmin başını yeniden izlemek zorunda kaldım. Bu denli dikkat gerektiren bir film olacağını bilsem, filmin başını o kadar basite almazdım. Neyse, benim gibi düşünenler varsa, başını izleyip puzzle parçalarını yerine oturtacaklardır. Jake Gyllenhaal'ın harika oyunculuğu var :)
0
1 year ago
mervyazc profile photo
mervyazc
insan ruhunun mahkumiyetinin toplumsal bir kaos ortamında nasıl ortaya çıktığını paranoid şizofreninin toplumsal bir algı sonucu kazanıldığını, metaforlarla destekleyen psikolojik bir gerilim filmi olarak gayet başarılı.
2
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Jose Saramago'nun Kopyalanmış Adam adlı ramanından uyarlanmış ve yönetmen koltuğunda Prisoners filminin yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Jake Gyllenhaal çok başarılı bir iş çıkarmış ama film izlediğim en garip filmler arasında yerini aldı. Açıkçası be olayı tam anlamıyla kavrayamadım fakat bazı mesajları aldım ve bunlar bile benim filmi sevmeme yetti diyebilirim.
1
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Biraz ağır işlediğini düşünsem de hoş bir filmdi. Gyllenhaal'a gizemli filmler hep yakışıyor zaten. Çok üst seviyeydi diyemicem zaman zaman sıkılır gibi oldum fakat film bittikten sonra ilginçti dedim ve biraz da keyif almış olarak kapattım. 6,5/10
0
over 1 year ago
eminuk profile photo
eminuk
Hiçbir şekilde beğenmedim. Kitabı okumayanlar için çok fazla açık kapı bırakıyor. Hayır insanı düşünmeye sevk eden filmleri severim de, filmin bana güzel ip uçları vermesi lazım. O kadar sıradan ilerliyor ki ( farklı bir konusu olmasına karşın) sonunda olayın sırrı çözülecek ve film bitiverecek sanıyorsun. İnsanı havada bırakmanın da bir üslubu var canım. Jake Gyllenhaal yine güzel oynadı ama gözümde filmi kurtaramadı. Neyse hem sıkıldım hem de tatmin olmadım.
2
almost 2 years ago
Berkantk profile photo
Berkantk
Çok iyi bir senaryo ve Film muntazam bir kurguya sahip. Her an garip bir gerilim var. Son sahnede "eee, noldu" gibisinden biraz havada kalsa da anlatmak istediğini bize aktarabiliyor. Az replik ve bol simgeli bir film. İpuçları repliklerde saklı. Jake Gyllenhaal'in oyunculuğu zaten bambaşka :)
1
almost 2 years ago
xavalon profile photo
xavalon
Filmi, sonu nasıl bitecek diye izlemeyin. Filmin sonu başından size fikir veriyor zaten. Dikkatli izlemekte fayfa var. Filmi bitirdikten sonra "ben bişey anlamadım" demeyin. Düşündüğünüz neyse aslında filmde o.
2
almost 2 years ago
rezo1903 profile photo
rezo1903
izle sonra bulmacayı çöz. başarılı :)
1
2 years ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
film anlatmak istediğini iyi bir şekilde aktaramasa da senaryo olarak baya iyi ama iyi olduğunu anlamak için de çaba gerekiyor baya, kurgusu da dikkat çekici
1
2 years ago
senemm profile photo
senemm
Jake Gyllenhaal yine tadından yenmezken,filmin aşırı durağnlığı ortaya bi taş atıp,hiçbir sonuca bağlanamayşı, beni şişirdi.bunun yanı sıra filmin renginin sarı oluşu,kostüm renkleriyle olan bütünlüğü tatlı kamera hareketleriyle güzel resimler izlemenize vesile oluyor.başkada bir numarası yok.
0
2 years ago

Who liked Enemy

Who wishlisted Enemy

Shelves that Include Enemy

Interesting content shared about Enemy

^ Back to Top