Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) poster

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Director
Country
USA
Runtime
108 minutes
KerseL Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish'in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister... Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

Queenofhearts profile photo
Queenofhearts
En sevdiğim film :)
2
2 days ago
Sefa profile photo
Sefa
Anlaşılması güç olan bir yapım. O yüzden herkes sevmeyebilir. Genel olarak renkli ve güzel bir filmdi.
3
19 days ago
SentetikYazar profile photo
SentetikYazar
''Unutkanlar şanslıdır çünkü hatalarının derdini çekmezler..''.Sil Baştan her insanda yeniden başlamak anlamına gelir sanırsam.Evet bu filmde de yeniden başlamak ama biraz farklı ve acı türden...Film dram, bilim kurgu ve romantik türündedir.Yer yer anlaşılmayı zorlaştıran bir hale bürünmüş olan film En İyi Özgün Senaryo Akademi ödülünü kapmış.Filmin senaristi aynı zamanda yönetmeni olan Michel Gondry..Bu yönetmenin çektiği veya senaristliğini üstlendiği bir filmi ilk defa izledim.Gayette başarılı buldum.Özellikle sıra-dışı bir senaryosu var.Zaten bunun ödülünü de kapmıştır.Filmin başrolünde Jim Carrey ve Kate Winslet yer almaktadır. Kirsten Dunst, Mark Ruffalo, Tom Wilkinson, Elijah Wood filmde diğer rol alan oyuncular.Jim Carrey'nin yer yer filmi kurtardığı bir yapım.Ayrıca Kate Winslet ile uyumu da çok iyiydi.Filmin konusu ise birbirinden çok farklı iki insan olan Clementine ve Joel'in sarpa saran ilişkisi sonrası hafızalarını sildirmelerini anlatıyor.Kötü ve unutmak istedikleri anıları olan arkadaşların ''Ahh ulan keşke'' diyeceği bir yapıt..Keşkelerin sonucunu da gösteren bir yapıt.Hikayesiyle sıra-dışı ve büyüleyici bir film.Oyunculuk üst düzey olmuş.Fakat bu tür filmler belli bir kitleye hitap eder.Filmin bana hitap ettiğini söyleyebilirim.Fakat kurgusu sanatsal olarak değerlendirilirse filme verilen puanı haklı çıkartıyor.Dram, romantik ve bilim kurgu filmleri sevenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.Diğerleri uzak dursun...
0
9 months ago
mels profile photo
mels
Her ne kadar romantik tarzdaki filmleri sevmesem de bu filme bayıldım :) İnsanı bayan klasik aşk yok burada. Duygusallığın dozunu öylesine iyi ayarlamışlar ki film hem farkını ortaya koyuyor hem de sıkılmadan izlettiriyor kendini. Hem bu kadar gerçekçi hem de bu kadar kurgu olabilirdi bir film. Çok sevdim,tavsiye ederim :)
5
10 months ago
gamzedelen profile photo
gamzedelen
iki kere izleyip hikayeyi anca tam olarak oturtabildiğim bir filmdi. aşk hikayelerini sevmeyenler için çekilmez bir film olabilir.
0
11 months ago
ENeMyPeAcE profile photo
ENeMyPeAcE
imdb puanı şişirilmiş olduğu için herkesin büyük beklentiye girdiği film.. izlemeyin bi şey kaybetmezsiniz.
1
11 months ago
digigirl profile photo
digigirl
"Ya sev ya nefret et" filmleri kategorisinde.Hani bi filme ya bayilirsiniz ya da nefret edersiniz ortasi yoktur.
4
12 months ago
Brook profile photo
Brook
Yeni tanıştığım birinin verdiği bir tavsiye sonrası izledim. Açıkçası duygusal filmleri gerçekten izlemeyi pek sevmem. Yine de iyi ki tavsiyeye uymuşum dediğim bir filmdi. Gerçekten konusu,oyunculukları, kurgusu,senaryosu her şeyiyle diyebilirim; hoş ve güzel bir filmdi. Mutlaka izlenmeli.. Karamsarlığın da bir sınırı var ama dimi :D
2
1 year ago
AlperenCam profile photo
AlperenCam
Filmin ortasında ha anlaaaadım diyip sıkılarak izlemeye devam edeceğiniz film. Ya da ben çok fazla şey bekledim filmden bilemiyorum.
0
1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
ANLATILMAK İSTENEN NET DEĞİL. Havasına giremeyince sıkılabilirsiniz bile. Ben beğenmedim.
0
over 1 year ago
Sezgii profile photo
Sezgii
Oldukça eğlendiğim, bir yandan da içimin burkulduğu film. Bir acıyı unutmak için hafıza sildirmek. Aslında böyle bir imkan olsa çoğu kişinin yapacağını düşündüğüm bir yöntem. Farklı bir konu ve ilişki yaklaşımı vardı.
1
almost 2 years ago
yigidoo profile photo
yigidoo
filmin kurgusu bazı kişilerin sevmemesine yol açabilir ama bence bu film konusu olarak nadir işlenen yapıtlar arasında ve çok başarılı
0
almost 2 years ago
incidamla profile photo
incidamla
'Şişirilmiş' bir film. Kötü diyemem ancak abartıldığı kadar iyi değil.
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
göreceğiniz nadir hikayelerden birine sahip film.
0
2 years ago
cimcini profile photo
cimcini
Çoğu kişinin bu filmi çok sevdiğini biliyorum ve yazacaklarıma katılmayacaklar ama ben bu filmi pek sevemedim. Kötü olmayabilir, hatta yer yer beni de duygulandırdı diyebilirim ama duyguların anlatılışı çok sıradandı. Popüler kültüre hitap ettiğini düşünüyorum. Duygu dünyamızı bize yansıtmak için sinema, kitap, müzik, resim gibi sanat dallarının aslında avantajlı olabilecek bir yönünün -daha fazla detay kullanarak sıradanlığı ortadan kaldırabilme gücü- bu tarz çoğunluğun gönlünü kazanmayı amaçlamış, bu yüzden duyguları sürekli sözcüklerle anlatmaya çalışan, farklıymış gibi gözüken, fakat aslında çoğu insanın aklından geçmiş olabilecek bir ana fikirle birleştirerek, birde tatlı oyuncular koyarak gönlümüzü kazanmaya çalışmış olan bu film, beni kazanamadı.
6
2 years ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Enteresan bir konuya sahip aşk filmi. Aslında film bittiğinde pek sevmediğimi düşünmüştüm ama film bi süre daha aklımda kalınca sevdiğimi farkettim :D Özellikle yeniden tanışmalarını hem çok hoş hemde acıklı buldum. Farklı ve güzel bir film. İki başrol oyuncusuna da ayrı hayranımdır zaten.
3
over 2 years ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Kült filmlerin genelde popüler sinamayla aralarında epey bir mesafe olur ancak bu film popüler olup kült film olmayı hakeden nadir filmlerden biri. Bilim-kurgu mu desem gizem mi desem, romantik komedimi desem, dram mı desem bilemediğimden kült demek en doğrusu galiba. Senaryo böyle yazılır, kurgu böyle yapılır kamera ve ısık böyle kullanılır dedirten film. Hafızamı sildirecek olsam bu filmi utancıma saklarım. Yakınlarınızda izlemeyen kaldıysa bi tokat yalatıp göz kapaklarına bant yapıştırıp zorla izletin. Film bittiğinde size teşşekür etmezse arkadaşlığınızı gözden geçirin. Daha ne diyim.
3
over 2 years ago
sirin profile photo
sirin
Gerek oyunculuk gerek senaryo harika bir film. Ve Truman Showdan sonra Jim Carey'i burada beğendim.
5
over 2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
AVM'lere yenik düşerek yıkılan Bursa Burç Cinedrome Sinemaları'nda izlemiştim. Her yönüyle etkileyici bir film .
http://farm3.static.flickr.com/2503/4171772081_6db7afd67f_o.jpg
1
over 2 years ago
jupiterinuydusu profile photo
jupiterinuydusu
aşk acısına birebir dediler de izlemiştim. izlemez olaydım, kara listemde yerini aldı :D
1
over 2 years ago
TheSerpilD profile photo
TheSerpilD
Beyin devreleriniz yanabilir dikkat :D
0
over 2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
''Sürekli konuşmak iletişim kurmak değildir.'', ''Bence insanlar çocukların ne kadar yalnız olduğunu anlamıyorlar.'', ''Neden bana azıcık ilgi gösteren her kadına aşık oluyorum?'', ''Unutkanlar şanslıdır çünkü hatalarının derdini çekmezler./nietzsche'' Benim filmle ilgili enstantane notlarım bunlar:)
7
over 2 years ago
silwenia profile photo
silwenia
Böyle bir film daha yok benim gözümde
0
over 2 years ago
Rozbud profile photo
Rozbud
"Hep kendini bulunmaz hint kumaşı sanmıştın, kaç metredir senin yokluğun?"
0
almost 3 years ago
sanemg profile photo
sanemg
Aşk acısı çekenler iyi gelmiyor bence.
0
almost 3 years ago

Who liked Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Who wishlisted Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Shelves that Include Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Interesting content shared about Eternal Sunshine of the Spotless Mind

^ Back to Top