Eve Dönüs: Sarikamis 1915 (The Long Way Home) (2013) poster

Eve Dönüs: Sarikamis 1915 (2013)
(The Long Way Home)

Director
Country
Turkey
Runtime
112 minutes
PalavraUstuAzSinema I. Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan, 109.274 askerin öldüğü Sarıkamış Harekatı, Osmanlı İmparatorluğu'nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüşür. Ne Rusların, ne de Osmanlı'nın tam olarak sahip olduğu, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar. Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasında ki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumun değişik sınıf ve kültüründen gelen 8 insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık...

muratdnmz profile photo
muratdnmz
tamamıyla vakit kaybı olan bir film ismi hatrına izledim Sarikamis 1915 ismine ruhuna yakışır bi hikaye değil.. evt bu bir HİKAYE savaş vs alakası yok. dandik.
0
11 months ago
arifcicek profile photo
arifcicek
Tam bir eve dönüş filmidir. Sarıkamış ile fazla alakalı değil, farklı bir türdedir. Bence filmin en güzel konusu sondaki tren sahnesidir. O hikayeden de bir film yapılabilir aslında.
0
over 1 year ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
mükemmel film yapanlara helal olsun Oscar vb hollywood tanıtımı olsa dünya da bile gişe yapar
0
over 1 year ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Eve Dönüş, bildiğimiz yerli filmlerden farklı ilerliyor, o yüzden sıkıcı gelebilir. Konu, gerilimli finale kadar dantel işlercesine yavaş yavaş incelikle örülüyor. Atmosferi ve psikolojik yapısı güzel.
2
almost 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Beklediğimden iyi bir film . Tavsiye ederim vakti olan arkadaşlara fena olmayan türk filmlerinden biri ..
1
almost 2 years ago

Who liked Eve Dönüs: Sarikamis 1915

Who wishlisted Eve Dönüs: Sarikamis 1915

Shelves that Include Eve Dönüs: Sarikamis 1915

Interesting content shared about Eve Dönüs: Sarikamis 1915

^ Back to Top