Experimenter (2015) poster

Experimenter (2015)

Country
USA
Runtime
98 minutes
Blacklion 1984'te hayatını kaybeden Yale Üniversitesi Psikoloji Hocası, ünlü psikolog Stanley Milgram'ın hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Almereyda oturmaktadır. Milgram insanların otoriteye boyun eğmelerini araştıran Milgram Deneyinin ve dünya üzerindeki her hangi iki insanın birbirine en fazla altı insan kadar uzak olduğunu anlatan Six Degrees of Separation yasasının sahibidir. Kişinin davranışlarını belirleyen, karakteri değil; içinde bulunduğu durumdur." diyerek sosyal psikolojinin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1961 yılında Stanley Milgram (Peter Sarsgaard) insanların başka bir odada,bir sandalyede bir yabancıya (Jim Gaffigan) elektrik şoku vererek düşüncelerini kontrol edebileceğini düşündüğü bir psikoloji deneyi tasarlar. Merhametini göz ardı ettiği uygulamalarda, deneklerin çoğunluğu onlara söylendiği gibi hareket etmektedir, çünkü ölümcül elektrik şoku ne düşündüğünü ve uygulaması gerekenleri engellemektedir. Karısı Sasha (Winona Ryder) herkesin aksine ona ve deneylerine karşı çıkar.

Trailer not available.

phoeniks profile photo
phoeniks
Ünlü psikolog Milgram'ın deneylerini konu alan, belgesel tadında çekilmiş ancak psikolojiye ve sosyolojiye ilgisi olanların sıkılmayacağını düşündüğüm anlaşılır dilde akıcı, -yazcsefa'nın deyimiyle nimet niteliğinde- çok faydalı olabilecek bilgiler sağlayan mükemmel bir film olmuş ben izlerken çoğu şeyi referansları kitapları not etme ihtiyacı hissettim tekrar izleyeceğim, herkesin izlemesini tavsiye ederim, günlük yaşamda fark etmediğimiz o kadar farklı noktaları gözden kaçırıyoruz ki film bu gerçekleri gözler önüne seriyor..
2
8 months ago
burcst profile photo
burcst
Psikolojik deneylerle dolu,psikoloji dersi gibi bir filmdi.Konuya meraklı olduğum için çok sevdim.İzlerken kafamda birçok şeyi sorgulamama da neden oldu.Milgram filmin başında sorduğu neden neden sorusuna filmin son karesinde cevap veriyor ve tüm taşlar yerine oturuyor.Gerçekten çok başarılı tespit ve sorgulamalarla dolu bir film.''Fools give you reasons, wise men never try.''
6
9 months ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Stanley Milgram'ın hayatını anlatan bu filmThe Big Short ile beraber bu yıl izlediğim en iyi biyografi filmi. Bana göre hem film hem de Peter Sarsgaard' ın mükemmel oyunculuğu Oscar adaylığını hak edecek düzeyde. İlk kez bir filmi izlerken not aldım. Eminim ki bu filmi birkaç kez daha izleyeceğim ve son repliğine kadar dürtükleyeceğim :D Sosyoloji ve psikolojiye ilgi duyanlar için mükemmel bir nimet. Filmi izlerken gerçekten beynimin belli algılarının açıldığını hissettim ve bazı ciddi kavramları sorguladım. Filmin kurgusuna ve dekoruna da değinmek gerek gerçekten oldukça ilginç ve farklı noktalar var. Kurguda The Big Short'ta da gördüğümüz bazı benzerlikler var. Şöyle diyeyim mutlaka izleyin.
6
9 months ago

Who liked Experimenter

Who wishlisted Experimenter

Shelves that Include Experimenter

Interesting content shared about Experimenter

^ Back to Top