Friends with Money (2006) poster

Friends with Money (2006)

Country
USA
Runtime
88 minutes
burcst Olivia hayatındaki tüm boşlukları dolduran işinden ayrılmıştır. Artık kendisini koskocaman bir boşluğun tam ortasında olarak görmektedir. Günden güne geleceği hakkında daha büyük umutsuzluklara kapılacak ve içinde yaşadığı çevresini iyiden iyiye sorgulamaya başlayacaktır. Sorgulayacağı şeylerin başında da etrafındaki zengin arkadaşları gelecektir. // As four women who have been friends all of their adult lives settle into early middle age, their friendship is increasingly challenged by the ever-growing disparity in their individual degrees of financial comfort. The three friends with money, Frannie, Jane and Christine, share a concern for Olivia who seems unable to make a living or sustain a relationship--at least by their standards. Their group examination of her lack of options magnifies each of their own doubts and concerns about the marriages and careers to which they have committed themselves. Olivia, meanwhile, drifts through each of her friends' lives, at times avoiding the issue of money altogether, and at other times accepting her friends' painful generosity. Ultimately, Olivia will find satisfaction and stability from an unexpected place, but her own somewhat happy ending is muted by the harsh reality of the suddenly disassembled lives of her best friends.

Trailer not available.

Philosophy profile photo
Philosophy
İşte gerçek hayat bu.. Mükemmel olmaktan öte sıradan bizlerin filmleri.. Başarılı ve anlam yüklü bir film. Mutlaka izleyin!
2
11 months ago
burcst profile photo
burcst
Bazı filmler vardır, insanların günlük hayatlarını bi pencereden izliyormuşsunuz hissi verir, bu da öyle bir filmdi.Evlilik sorunlarından anlam arayışlarına,arkadaşlığa, ayrılığa,korkulara,farklılıklara ve kararlara dair her şeyi günlük hayatın sıradanlığı içinde deneyimleyen,birbirlerini ve birbirlerinin hayatlarını olduğu gibi kabul eden, ya da en azından kabul etmeye çalışan 4 arkadaşın hayatlarından kesitler.Her şey,özellikle takımın loser'ı Olivia'nın (Janiston) bakış açısından aktarılmış. Film çok sakin ve çok güzeldi..çok beğendim
2
1 year ago
otekiben profile photo
otekiben
alttan alta dokundurduğu, sorguladığı bazı durumlar olsa da -özellikle ön yargı-, dört eski arkadaşın hayatı üzerinden giden sıcak, iddiasız ama başarılı film.
2
1 year ago
BerfinBeyaz profile photo

Who liked Friends with Money

Who wishlisted Friends with Money

Shelves that Include Friends with Money

Interesting content shared about Friends with Money

^ Back to Top