Gandhi (1982) poster

Gandhi (1982)

Country
UK
Runtime
191 minutes
gkhn. Bir İmparatorluğun hegomonyasına son verip 350 milyon nüfuslu ülkesini kurtarmak eşsiz bir kişiye nasip olmuştur. Tek amacı hürriyetlerini elde etmek olan bu kişinin, bu hürriyeti elde etmek için kullandığı tek stratejisi barış olmuştur. Gandhi, bir ulusun yöneticisi ya da bilimsel yeteneklere sahip biri de değildi. Oysa bu küçük, alçakgönüllü insan, ondan öncekilerin yapamadıklarını gerçekleştirdi. Bütün bir ülkeyi özgürlüğe kavuşturarak insanlarına umut verdi. Barış insanı Gandhi, bu unutulmaz, nefes kesici filmle yeniden keşfedildi. Yapımı 20 yıl süren bu başyapıt, 1982 yılında 8 dalda Oscar'a layık görüldü. Çarpıcı detaylarla Gandhi'nin yaşamı, prensipleri ve insancıl gücü bu filmle beyazperdeye yansıdı.

Trailer not available.

eminuk profile photo
eminuk
Bir biyografi ancak bu kadar güzel işlenebilirdi. Ben Kingsley Gandhi rolü için biçilmiş kaftan resmen. Performansından büyülendim desem yeridir. Uzun olması pek çok kişiyi yıldırabilir ama böylesi bir hayatı daha kısa sürede anlatmak mümkün gelmiyor bana. Bravo vallahi.
5
11 months ago
EDITOR profile photo
EDITOR
BELGESEL FİLM Meraklısına...
0
over 1 year ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Son yıllarda sıkça kullanılan "soft power" teriminin mucidi Gandi olsa gerek. Kan dökmeden bağımsızlık nasıl kazanılmış merak edenler izlememeli.
2
almost 2 years ago
Astronom profile photo
Astronom
en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere 8 oscar kazanmis olan ve sinema tarihinin en basarili biyografik filmlerinden biri olarak gösterilen yapit. müziklerini ravi shankar yapmistir. ben kingsley, gandhi'yi canlandirmak icin büyük ugraslar vermis, onlarca kitap okumus, gandhi'nin yasadigi yerleri tek tek gezmistir. dis görünüsünü benzetmek adina da kilo verdirilip, günes altinda yanmasina ugrasilmistir. film, sadece cenaze sahnesi icin 300000 kisinin biraraya getirilmesiyle de epey yanki uyandirmistir.

ayrica filmin türkiye'de de ilginc bir kaderi söz konusu; zira 1983 yilinda iki defa kavga kiyamet yasakli olmus. öncelikle demirel'in, zincirbozan'dayken strateji belirleme amaciyla izlemek istemesi üzerine film mgk tarafindan tüm yurtta yasaklaniyor, toplattiriliyor. ilerki aylarda ise eski pakistan devlet baskani ziya ul hak'in türkiye ziyareti sebebiyle yine bir müddet yasaklanmis.
1
2 years ago

Who liked Gandhi

Who wishlisted Gandhi

Shelves that Include Gandhi

Interesting content shared about Gandhi

^ Back to Top