Good Bye Lenin! (Goodbye Lenin!) (2003) poster

Good Bye Lenin! (2003)
(Goodbye Lenin!)

Director
Country
Germany
Runtime
121 minutes
melezx Doğu Almanya yıkılmadan önce kalp krizi geçiren ve 8 ay komada kalan anne, dışarda olup bitenlerden habersizdir. Doktor en ufak bir şokta annenin ölebileceğini söyler. Bunun üzerine oğlu ona yapay bir dünya oluşturur. Hatta bunun için arkadaşıyla birlikte çektiği haber bültenlerini annesine izletir, annesinin istediği Doğu Alman üretimi turşuları bulur buluşturur. Doğu Almanya'nın yıkılması ile sosyalizme inanan insanların hayallerinin yıkılışına dikkat çeken film, dünyadaki politik sistemleri de eleştirmektedir

Philosophy profile photo
Philosophy
Uzun süredir izlenecekler listemde duran, ertelediğim filmlerden biriydi. İnsanın elveda diyesi gelmiyor.. Alex'in annesi için yaptıkları, çırpınışları.. İzlemelisiniz.
2
3 months ago
mervyazc profile photo
mervyazc
mükemmel bir film.Filmde Alex'in çabalarını izlerken hem gülüyor, hem şaşırıyor hem de hüzünleniyoruz. Her şey o kadar derin o kadar iyi işlenmiş ki filmin etkisine kendinizi kaptırıyorsunuz.Daniel Brühl harika bir performans sergilemiş.müzikleriylede uzun süre etkisinden çıkamayacağım bu başyapıtı kesinlikle izleyin :)
7
1 year ago
orhancan profile photo
orhancan
0
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Yann Tiersenn'in muhteşem müzikleriyle yüreğini verdiği bir baş yapıt. Rush'tan tanıdığımız Daniel Brülh baş rolde oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Doğu- Batı almanya birleşme sürecinde yıkılan sosyalist değerleri, bu uğurda yıllarca mücadele etmiş hasta annesine söyleyememesinin hikayesi aslında. Sadece Lenin'in heykeli değil sürüklenen, belki de dünyadaki tüm sosyalistlerin özgürlük, eşitlik, adalet hayalleri...Angelopoulos'un yıkık devrim sahneleri geliyor gözümün önüne. Bir geçit töreni aslında bu film, bandonun başında ise Tiersenin o çılgın eserleri eşlik ediyor bu geçide... İçinde sevgi olduktan sonra ideolojiler neye Yarar??? diyesim geliyor ... Onu da beceremiyorum.... Elvada demiyorum Lenin'e :D Yönetmene, senaryoya selam çakaıyorum sadece... Sakın kaçırmayın
2
over 1 year ago
atillalkan profile photo
atillalkan
çok güzel bir film mutlaka izleyin.
1
over 1 year ago
Heisenbergxx profile photo
Heisenbergxx
Uzun süredir izlemek istediğim bir filmdi.Henüz izleme fırsatım oldu.Benim gibi dram seven arkadaşlar için tavsiye edilir.Kimi yerlerinde güldürüp,kimi yerlerinde ağlatan kaliteli,politik bir filmdi.Filmin müziklerini yapan,hastası olduğum Yann Tiersen için de izledim denilebilir.Yalnız filmi izlemeden önce Batı ve Doğu Almanya geçmişi ile ilgili küçük bir araştırma yaparsanız filmi daha bilinçli izleyebilirsiniz.

Çok konuştum filme geçeyim.Almanya’nın birleşme döneminde geçen film,Alexander Kerner sosyalist bir ailenin vefalı evladıdır.Annesini çok seven bu çocuk bir eylemde polisler tarafından tutuklanır ve o anı gören anne kalp krizi geçirip 8 ay komaya girer.Anne komada iken duvar yıkılmış,Almanya bir olmuştur.Sosyalizmin emektarlarından olan annemiz komadayken bir çok şeyi kaçırmıştır,haberi olsa şok olabilir.8 ay sonra komadan uyanır yalnız,doktor Alex e annesinin en ufak bir korku,heyecan,şaşırma sonucu tekrar hayati riskinin olacağını söyler.Alex’te annesinin odasını tekrar eski günlerdeki gibi dizayn eder ve ona yeni Almanya’yı çaktırmamaya çalışır.Tıpkı eski sosyalist zamanlardaki gibi.Hatta kendisi haber programı bile çeker.Film bu Yeni Almanyayı annesinde fark ettirmeme mücadelesini anlatıyor.Gayet duygusal,tatlı,bir film.Müzikler zaten harika.Alex’in iç sesindeki diyaloglar çok hoş.

Filmi izlerken yine giriş kısmı biraz sıkabilir,sonra zaten kendinizi duygusal bir biçimde filme kaptırmış olarak bulacaksınız.İzlemenizi tavsiye ederim efendim..İyi seyirler.
1
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
sosyalizmin göçüşünü anlatan film. komünizmin artık geçmiş ve pörsümüş bir sistem olduğu bir babaanne- torun un gözünden anlatılıyor. sosyalizmin elvedası babaanne için hüzünlü olurken kapitalizmin gümbür gümbür gelişi torun için neşelice karşılanıyor
0
2 years ago
KuledekiAdam profile photo
KuledekiAdam
Döneminin aldığı bütün ödüllerini layığıyla kazanmış bir film. Gözlerimin yaşardığı ender filmlerdendir herhalde...
0
over 2 years ago
handegul profile photo
handegul
çok çok ıyı film
0
over 2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
hafızalardan silinmeyen kurgusu ve sahneleriyle asla unutulmayacak, bir aile dramıyla sınırlı olmayan, sadece mecazi olarak değil; gerçek anlamda da lenin'e elveda diyen bir film. malesef o umutlar yıkıldı çünkü. film bu yıkıntıların önünde saygı duruşu da sergiliyor. filmdeki müzikler de efsaneler arasındadır. yann tiersen filmde bir oyuncuymuş gibi katıyor kendini filme.
3
over 2 years ago
starch profile photo
starch
Çok hoş bir film..
1
over 2 years ago

Who liked Good Bye Lenin!

Who wishlisted Good Bye Lenin!

Shelves that Include Good Bye Lenin!

Interesting content shared about Good Bye Lenin!

^ Back to Top