Hugo (2011) poster

Hugo (2011)

Director
Country
USA
Runtime
126 minutes
sanemg Hugo Cabret, barındığı tren istasyonundaki dükkanlardan karnını doyuracak kadar yiyecek aşırmakta, boş zamanlarında babasıyla birlikte başladıkları bir işi tamamlamaya çalışmaktadır: Otomaton tamiri. Otomaton dedikleri, robota benzer, ancak saat mekanizması gibi komplike çarklarla çalışan insan görünümlü bir makinedir. O zamanın robotu da diyebiliriz. Hugo, otomatonu tamir edip çalıştırabilirse babasından mesaj alacağını düşünerek istasyondaki oyuncakçıdan tamire yarayacak ufak tefek parçalar çalar. Bu arada, başıboş dolaşan kimsesiz çocukları yakalayıp yetimhaneye teslim etmeyi iş edinmiş olan istasyon şefinden kaçmaktadır. Hayat bu minvalde akarken oyuncakçı dükkanı sahibi Hugo'yu kendisinden bir şeyler çalarken yakalar ve otomatonu tamir etmekte yararlandığı çizimlerin bulunduğu deftere el koyar. İşte bu andan sonra biz, oyuncakçının kim olduğunun ve o deftere niçin el koyduğunun cevabını izlemeye başlarız.

alicancam profile photo
alicancam
Masalımsı tatlı bir film. Oliwer twist tarzı. Zaman geçirmek için ideal.
0
5 months ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Ailevi bağları kopuk birbirine mesafeli olan insanların ve sinema, iletişim okuyanların izlemesini öneriyorum. Borat filmiyle kendini şaklaban durumuna düşüren Sacha Baron Cohen'ın victoria dönemi komik istasyon polisi tiplemesi de çok etkileyici.
0
over 1 year ago
Senemini profile photo
Senemini
Duygu yuklu, etkileyici, masal gibi bir film. 3d'si de bir harikaymis. Mutlaka izlenmeli.
3
over 1 year ago
bonibon8 profile photo
bonibon8
Güzel ama mükemmel değil amaa izlemeye değer.
1
over 1 year ago
lambayapufde profile photo
lambayapufde
film gayet etkileyici es geçmeyin :)
1
over 1 year ago
iusabaz profile photo
iusabaz
Öykü sinemasını başlatan adamların başında gelen Melies'i her kim seviyorsa bu filmi izlemeli :)
0
almost 2 years ago
Peris profile photo
Peris
Georges Méliès'ın yaşamının son yıllarını keşke bu filmdeki gibi geçirseydi. Ancak aç gözlü sinema tüccarları onun filmleri ile zengin olurken kendisi sefil bir halde filmde de geçen tren istasyonunda ölü bulunmuştur. Bu film gerçeklerle resmen dalga geçmektedir :/ rezalet
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
sinema tarihine bir, sinemaya bir saygı duruş. scorsese'ın genel film anlayışının dışında.
0
2 years ago
.SimS. profile photo
.SimS.
çok beğenilen bir film olmasına rağmen benim orta halli hatta orta hallinin bir tık altında bulduğum bir film
2
over 2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
hikayesine saygı duysamda, yarı gerçek yarı 3 boyutlu sahnelerle; yeterli olmayan aksiyon ve senaryo eksikliğini giderme çabaları ve kopuk-kimi zaman ilerlemeyen, bağlantısı kurulamayan noktalar olan bir film.izlenilebilecek bir film ama ötesi değil bence.
0
over 2 years ago
sanemg profile photo
sanemg
HUGO - Amacını Kaybedersen, Bozulmuş Sayılırsın


Hugo, hayattaki amaçlarımızı düşündürürken, bize tutkularımızın peşinden gitmeyi öğütlüyor. Belki de en çok sevdiğimiz ve vazgeçemeyeceğimiz işi yapmak bizim hayattaki amacımızdır. Hadi gelin öyle bir iş yapalım ki, o işi iyi yapmakla kalmayalım; yaptığımız şeyle dünyayı değiştirelim.

Yeter mi peki? Hayır. Birilerinin de hikayemizi anlatması gerek.
O hikayeler anlatılmadan, dünya tam olarak değişmiyor. İşte Hugo'nun arkadaşı Isabelle sayesinde, hem Hugo'nun hem de George Melies'in hikayesi bize ulaşıyor.
Finaldeki sahneye dikkat. Isabelle elindeki deftere yazmaya başlayarak, bence kendisi de hayattaki amacını buluyor.
Sinema yapanlar, yazarlar... Hikaye anlatıcılarının hepsi. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Film, Brian Selznick'in çocuk kitabından uyarlama. The İnvention of Hugo Cabret, İngilizce ve Türkçe olarak kitapçılarda. Okumak isterseniz...

Hugo öyle herkesi çarpacak bir film değil. Tuhaf bir kopukluğu var filmin, hatta ilk yarıda film sanki ilerlemiyor gibi hissediyorsunuz. Ama ben derim ki, sadece film izlemekle değil, sinema sanatıyla da ilgileniyorsanız, Hugo'yu mutlaka görün. Her şeyden önce büyüleyici güzellikte üç boyutlu sahneleri için. Özellikle filmin ilk beş dakikasında, kameranın hareketleriyle, adeta diğer insanlarla birlikte 1930'lu yılların Paris'indeki o tren istasyonunda günün başlamasına tanık olmak harika bir duygu. Tabii filmi sinemada izlemek gerektiğini bir kez daha vurgulayayım. İkinci olarak, film sinemanın ustalarına, özellikle de bugünkü sinemanın temellerini atan, sinemada pek çok ilki gerçekleştiren George Melies'e bir saygı duruşu niteliğinde. Aslında bir sihirbaz olan George Melies, 34 yaşında Lumier kardeşlerin bulduğu sinematograf makinesinin bir benzerini yaparak, onlarca film çekmiş. Sinemada özel efekti kullanan ilk yönetmen olarak biliniyor. Hugo, onun filmlerini de bize tanıtıyor ve bir tek insanın hayatta ne kadar çok şeyi değiştirebileceğini hatırlatıyor.

Sanem G
0
over 2 years ago

Who liked Hugo

Who wishlisted Hugo

Shelves that Include Hugo

Interesting content shared about Hugo

^ Back to Top