Hunger (2008) poster

Hunger (2008)

Director
Country
UK
Runtime
96 minutes
Blacklion 'Battaniye protestosu' ile tarihe geçen ve hapishanede açlık grevindeyken milletvekili seçilen Bobby Sands'ın hikayesi. 9 Mart 1954, İrlanda doğumlu Bobby Sands, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'na katılır. 1972 yılında, evini 'cephane' olarak kullandığı için (4 silah bulundu) 4 yıl hapse mahkum edilir. Hapisten çıkan Sands, 'normal' bir hayat sürdürmeye başlar. Bir patlama esnasında üç arkadaşıyla birlikte sadece orada olduğu için suçlu bulunan Sands'ın, arama sonucunda aracından çıkan bir silah, 'mahkumiyet delili' olarak gösterilir ve 14 yıl hapis cezasına çarptırılır. Sands'ın tarihe "battaniye protestosu" olarak geçen 'tek tip üniforma giymeyi reddetmesi' (tek tip üniformanın amacı, mahkumları kendilerine 'kişiliksiz' olarak gösterip, buna inanmalarını sağlamak ve psikolojik baskı yapmaktı) ve siyasi suçlu olması, günlerce işkence görmesine sebep olur. Üniforma giymeyi reddeden mahkumlar, İngiltere'nin direncini kıramamıştı. Üşümemeleri için battaniye verilen 'mahkumların soğuktan donmalarını engelleme' bahanesiyle havalandırma da yasaklanınca, ülkenin 'suçlu' görünmemek için mahkumları öldürmemesi gerektiği iyice açığa çıkar. Dayanılmaz işkencelere maruz kalan mahkumlar, isteklerini yerine getirmeyen görevlilere ve İngiltere'ye karşı direnişe devam ederek 'yıkanmama protestosu'nu başlatırlar. İrlanda Cumhuriyet Ordusu'ndan, İngiltere Parlamentosu'na 'milletvekili' seçilen Sands, açlık grevinin 66. günündedir.

Bhrpst profile photo
Bhrpst
Fassbender'dan ötürü başına oturup hayran hayran izlediğim bir film oldu. Sinema dilinde nasıl söylenir,hangi terimler kullanılır bilmem ama görüntü ve ses kullanımına hayran kaldım. Küçük detayların büyüteçle gösterilmesinin yanında görüntülerin ruh haline göre yansıtılmasını da çok beğendim. Ne yalan söyliyim adrien brody'i aradı gözlerim :) ona yakışır bir tema vardı filmde. Tek eksiği Brody olan bir filmdi benim için.
0
1 day ago
slymndgn profile photo
slymndgn
Steve McQueen anlamak güç bişey olsa gerek yine kendini bilmez kült filmden anlamayan arkadaşlar konuşmuş burda gerçi zihniyet değişmiyo genelde aynı..Filme gelecek olursak enlerim arasında yer alır çok farklıdır politik göndermeler özellıkle sıkıldığınız ama filmin en onemli sahnelerinden biridir hunger bir başyapıttır..
1
7 months ago
alicancam profile photo
alicancam
Niye izledim ben de bilmiyorum!
0
over 1 year ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Filme Kötü demek çok mümkün değil ancak Gereksiz yere uzatılmış bir çok sahne ile biraz sündürülmüş bir film izlenimi uyandırdı bende. Ben çok sevmedim ama film kötüydü demeye de pek dilim varmıyor.
0
over 1 year ago
eness profile photo
eness
film sürükleyici birde gerçek hikayeden alındığını düşünürsek izleneceklere ekleyiniz
0
over 1 year ago
KoreAskeri profile photo
KoreAskeri
Adalet mi? Nerede? İnsan kendisi ile düşünceleri arasında sıkışmasıdır bence bu film. Rakı masasının o dandik ve uzak durulması gereken siyasetinden çok daha gerçek ve vurucu. Hayatta böyle şeyler de var.dı. Her filme bir soru ile başlamak gerekirse insan gerçekte iyi midir diyeyim.
2
2 years ago
Ovuzo profile photo
Ovuzo
Bu Yıl En İyi Film Ödülü sahibi 12 Years a Slave filminin yönetmeni Steve McQueen'in ilk uzun metrajı. İzlemeyen kalmasın
2
over 2 years ago

Who liked Hunger

Who wishlisted Hunger

Shelves that Include Hunger

Interesting content shared about Hunger

^ Back to Top