Iftarlik Gazoz (2016) poster

Iftarlik Gazoz (2016)

Tags
Director
Country
Turkey
uniqueen 1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir çocuktur. 5.sınıfı yeni bitirmiştir. Yaz tatilini boş geçirmek istemeyen Adem, ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli niyet eder. Fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır? kaynak : iftarlikgazoz.com

ufukercetin profile photo
ufukercetin
çıkmadı gitti dvd ..sinemada bunu izlemedim ya ondandır izlesem 30 gün sonra çıkmıştı dvd :) !!!
0
1 month ago
Philosophy profile photo
Philosophy
Ege'nin sevimli insanları.. Yöresi.. Sevimliliği.. Egenin kültürünü; samimiyetini ve içtenliğini her zaman ki gibi tatlılıkla yaşadığı yeri yöresini iyi yansıtmış Yüksel Aksu. Bir dönem filmi içeriğine göre dini ve siyasi yapıyı, biribirlerini dışlamadan hoşgörü ve içtenlikle içerisinde yürüten insanların olduğunu görebilmek ve bu doğrultuda mesajlar verilmesi güzeldi. Tabi eksik yanları elbette olsa da gülerken tanıdık gelen tınılarla Evanthia Reboutsika'nın müzikleriyle kaybolurken ve o etkileyici sahnelerde gözleriniz doluveriyor. Berat Efe Parlar gerçekten de oyunculukta geleceği parlar ve parlak..
4
1 month ago
yasingulez profile photo
yasingulez
bizim halkımız böyle ucuz filmlere ölüp bitiyor, filmi yapanları suçlayamam böyle düşük beklentili bir izleyici topluluğu varken bu kadar basit filmler yapmaları normal
0
8 months ago
KafkaLoz profile photo
KafkaLoz
yerli filme önyargılıysanız kesinlikle bu filmi izleyin derim. bir de akdeniz ege cocuguysanız tadından yenmiyor.
0
8 months ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
Çok kötüydü. Yüksel Aksu'nun ilk filmi olsa acemilik der geçerdik belki ama kabul edilemeyecek düzeyde gişeye oynamış, seyirciyi aptal yerine koyan bir film yapması kabul edilebilir değil. Muhtemelen 'entel' ortamlarında onları rahatsız eden 'ülke sorumlarımızı' o kadar tartıştılar ki çıkan sonuç hiç bir derinliği olmayan klişelerle dolu. Açlık orucu, 80 öncesi sağ-sol kavgası, yobazlık ve kapitalizmin neden olduğu küçük işletmelerin yok olması gibi her biri kendi başına büyük, derinlemesine anlatılabilecek konuları birbirinden alakasız, sırf daha çok seyirci çekme amacıyla, aptalın bile anlayabileceği bir dille, dikte ederek anlatması daha önce iyi bir film çekmiş bir yönetmene yakışmamış. Yapılan her işe harcanan emekten dolayı saygı duyarım ancak donanımlı insanların bu kadar çabuk pes edip, ilk fırsatta yaptıkları ucuz ve duygu sömürüsü odaklı filmlerine saygı duyamıyorum. Cem Yılmaz bu işe Nasıl bulaşmış anlamadım.
Söylenecek daha çok şey var ama yazdıkça tekrar bayıyorum filmden.
2
8 months ago
UNALILK profile photo
UNALILK
Sağlam dram filmi... hem güldük hem ağladık... öyle bir şey işte...
9
8 months ago
slymndgn profile photo
slymndgn
Ademin hikayesi..
Filmin cok kötü oldugunu veya cok iyi oldugunu soyleyemiycem orta düzey bir filmdi ozellikle final kisminda etkiledi..Komedi filmi olarak gormuyorum filmi tersine dusunduren bi havasida vardi Cem Yılmaz ve oyuncuların rollerinin hakkini kesinlikle vermisler..
1
9 months ago
Gokalpb profile photo
Gokalpb
İster istemez "türk filmi" çerçevesinde bir karşılaştırma yapıyor insan. Pek hazzetmem karşılaştırmaktan ama çok sık sanata dair eserler görmeyince insan sonunda güzel bir filme denk gelebilmenin hazzını yaşıyor. Kesinlikle çok kaliteli bir film. Bazı amatörce sahneler filmden anlık kopmamı sağladı. Gerçekçiliğini yitiren bölümler vardı elbet. Ama filmin geneline bakıldığı zaman o dünyaya adapte oluyor insan. Özellikle Hollywood filmlerinde sıkca gözüme çarpan, filmin başlangıcında filmin son sahnelerine göz kırpan ve en sonunda tekrar baştaki sahnelere devam etme olayı benim çok hoşuma gidiyor. Başarılı bir şekilde bu yapılmış. Arada ince detaylara sahip, verilmek istenen mesajı alttan alta veren, en sonunda da yaralıyıcı bir finalle son buluyor bu güzel eser.
3
9 months ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Çoğu kişi filmin iyi, güzel, çok güzel olduğunu söylemiş hatta enlere kadar taşımış bu durumu ama kimse teknik konuşmamış. Ben biraz hissettiklerimi açıklamaya çalışayım. Filmin genelinden çok etkilendim. Bir çocuğun küçükken etkilendiği temel şeyler vardır. En önemlisi de çevresidir ki bu çocuk kendi ailesinin yolunda gidiyorken bir anda yaşadıklarının etkisi ile fikir değişikliği yaşadı. Oruç ile ilgili geçen söylemek istemediğim bazı detaylar izlediğinizde siz de göreceksiniz ki gerçekten kusursuzca tasarlanmıştı. Gerçekten şeytan işiydi. Yöresel filmleri zaten izlemekten çok keyif alıyordum bir kez de farklı kültürlerin , cehalet, okumuşluk arasında kalışına tanık oldum ve çok etkilendim bu durumdan. Oyunculuklara gelecek olursak. Cem Yılmaz hariç tüm karakterler yaşam bulmuştu. Ama Cem Yılmaz'ın durumu yaşayamayışı çok belliydi. Seyirciyi bazı yerlerde "gerçekten" uzaklaştırıyordu. Sanki her şey kurmaca gibiymiş, film izliyormuş gibi hissetmemize neden oluyordu. Bu kadar ağır eleştirmemin nedeni. Emek kavramını bu kadar etkileyici ele alan bir filmde Cem Yılmaz gibi bir kapitalizm propagandistinin; her ne kadar kendi şovlarında bunun tersini savunuyormuş gibi görünüyor olsa da, bu filmin içinde Gazozcu karakterine seçilmiş olmasıdır. Dönem filmlerinde atmosfer sıçmışsa genel yapıya da yansır bu durum. Örnek vermek gerekirse pek çok günümüz tarzından seçilmiş ve döneme ayak uyduramamış genç figüranlar yüzünden film bazen olayların geçtiği dönemden uzaklaşıyordu. Gün Koper'in oyunculuğu filmin çok az bir bölümünde yer almış olsa da; çok etkileyiciydi. İçinde bulunduğu durumu perdeye çok gerçekçi bir şekilde yansıtmıştı. Elbette çok film izleyen kişiler ben böyle olacağını zaten biliyordum gibi ukalalıklar taslayacaktır. Ama filmin esas anlatmak istediğini film tam olarak bitmeden anlayamayacaksınız. Bu kadarını söylüyorum. Değil ellinci sayfaya gelmeden kitabın kapağını kapatmak son sayfasında bile aklınızda kalan bazı soru işaretleri olacaktır. Ki sanatsal bir film zaten kendini olduğu gibi göstermez. Bu film ispanyada ya da İtalyada çekilmiş olsaydı belki festival filmlerine bile girebilirdi. Ne yazık ki Türk sinemasına olan ön yargıdan dolayı burada yerini alamayacak. Ancak film bittiğinde hissettiğim durum tam olarak şuydu yerimden kalkıp alkışlamak istedim ama tiyatroda olmadığım için ve içinde bulunduğum durum çok sırıtacağından bunu yapamadım. Gene de gözlerimin önüne ve kulaklarımın iliğine kadar alkışa dair pek çok görüntü ve ses geldi. Gönül istiyor ama imkan yok. Anlayın ulan etkileyici film işte.
7
9 months ago
alicancam profile photo
alicancam
Film komedi değil arkadaşlar direk dram filmi. Cem yılmaz ilk defa kendisine başrol vermemiş.
0
9 months ago
gorkemgorse profile photo
gorkemgorse
Öncelikle filme komedi filmi diye bakarsanız yanılırsınız beklentiniz o yönde olmasın. Sıcak bir film dönemin özelliklerini, yaşantılarını çok iyi yansıtmışlar. Mekanlar iyi seçilmiş. Tabi 70li yıllar olunca siyaset de hayatın bir parçası oluyor ama biraz fazla geldi bana bu yönü. Cem yılmaz ve ufaklığa ayrı parantez açmak lazım filmin ölü yerlerinde onların oyunculukları ayakta tutuyor filmi. Çok kaliteli bir film olmayabilir ama yerli film standartlarında sinemada izlediğinizde kesinlikle pişman olmayacağınız bir film. Gerzek komedi filmleri göreceğimize böyle güzel, sıcak filmleri görelim salonlarda.
3
9 months ago
tyler712 profile photo
tyler712
Kısa bir yorum: Sonlara doğru seyirci ilgisine daha çok yaklaşma gayreti ve animasyon bölümleri dışında (biraz daha ölçülü yaklaşılsaydı çok daha iyi olabilirdi) gayet sıcak ve iyi bir Yüksel Aksu filmi izlemiş olduk.Özellikle Cem Yılmaz ve Berat Efe Parlar'ın oyunculukları ve beklemediğim şekilde çok iyi olan sinematografisi ile piyasada ki birçok yerli filmin fersah fersah önünde bir yapım
7
9 months ago
dadassedat profile photo
dadassedat
egeden çıkan sıcak bir film ama son 10 dk çok iyiydi utanmasam ağlayacaktım :) ayrıca Cem Yılmaz çok iyiyd ive kesinlikle böyle filmler yapmalı. :)
3
9 months ago
atillagrafi profile photo
atillagrafi
Rez.
1
10 months ago

Who liked Iftarlik Gazoz

Who wishlisted Iftarlik Gazoz

Shelves that Include Iftarlik Gazoz

Interesting content shared about Iftarlik Gazoz

^ Back to Top