Il buono, il brutto, il cattivo (The Good, the Bad and the Ugly) (1966) poster

Il buono, il brutto, il cattivo (1966)
(The Good, the Bad and the Ugly)

Director
Country
Italy
Runtime
161 minutes
starch The Good, the Bad and the Ugly (Italian title: Il buono, il brutto, il cattivo) is a 1966 Italian epic Spaghetti western film directed by Sergio Leone, starring Clint Eastwood, Lee Van Cleef, and Eli Wallach in the title roles respectively. The screenplay was written by Age & Scarpelli, Luciano Vincenzoni and Leone, based on a story by Vincenzoni and Leone. Director of photography Tonino Delli Colli was responsible for the film's sweeping widescreen cinematography and Ennio Morricone composed the famous film score, including its main theme. It is the third film in the Dollars Trilogy following A Fistful of Dollars (1964) and For a Few Dollars More (1965). The plot revolves around three gunslingers competing to find a fortune in buried Confederate gold amid the violent chaos of gunfights, hangings, American Civil War battles and prison camps. The film was a co-production between companies in Italy, Spain and West Germany.

PROMSE profile photo
PROMSE
en iyi western filmidir
1
23 days ago
BOZO profile photo
BOZO
Dolar üçlemesinin son ve en iyi filmidir.Konu bakımından ve işleyiş açısından western in kralıdır . Eastwood un her sigara yaktığında sigara yaktığım filmdir :) . İzlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir :)
3
8 months ago
SuaY profile photo
SuaY
Birşeyler eksikti nasıl desem.. Şaban çıkacak bir yerlerden diye bekledim :D Müziklerine aşina olmak böyle etki bırakıyor. Harika bir filmdi gerçekten.
8
1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Spagetti Westernlerin belkide en önemlisi. Birbirinden konu olarak alakasız bir üçlemenin son filmi.Morricone'nin melodileri fark etmesek de hayatımızın her yerinde. Bu kült film sadece bir western değil, sadece bir iç savaş filmi değil, sadece iyi oyuncuları, büyük bir yönetmeni yok. Parçalarından çok fazla derdi olan bir başyapıt. Van Cleef, Eastwood gibi canlıların gezegende fazla evrimleşmediği ortada. . Filmi açar açmaz kulaklarınızı tırmalayan tren ve at seslerinin üstüne binen morricone besteleri Sesi sonuna kadar açmanızı sağlayacak güzellikte. Dünyada iki tur vardır bir boynundan ip geçenler ötekide bu ipi kesenler dinle ipin ucundaki boyun benmki riske gren benim..
-tuco
"riske giren sen olablrsn ama ipi kesecek olan benim"
-sarışın
Tuco Sarışın ve Melekgöz birbirinden Ne kadar farklıdır? Yaşamak için Kaç tane bahaneye ihtiyaç vardır ? Para bu güdülerden birimidir? ... Savaş karşıtı bir western, 2, buçuk saati su gibi akan baş yapıt. Kuzeyli Alkolik albayı canlandıran Aldo Guiffre'nin performansına dikkat edin lütfen... " bu kadar cok adamın,bu kadar kötü harcandığını hiç görmemiştim " Derken Sarışının gözlerinin içine bakın. Filmin derdini orada göreceksiniz...
0
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Morricone'nin melodileri fark etmesek de hayatımızın her yerinde. Bu kült film sadece bir western değil, sadece bir iç savaş filmi değil, sadece iyi oyuncuları, büyük bir yönetmeni yok. Parçalarından çok fazla derdi olan bir başyapıt. Van Cleef, Eastwood gibi canlıların gezegende fazla evrimleşmediği ortada.
0
over 1 year ago
abiniz profile photo
abiniz
cok acayip film , cirkin o kadarda cirkin degil yani yuzune bakilmiycak gibi degil
1
almost 2 years ago
Jenny profile photo
Jenny
yoruma ihtiyaç duymayan izlemeyenin kalmaması gereken bir film :)
1
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
sonundaki meşhur sahne ve müzikleri için bile izlenir. bu arada duyduğunuz müziklerin hemen hepsi yabancı gelmeyecektir ve bu tınıların hepsi bu filme aittir. ilk burada kullanılmıştır .
0
2 years ago
Senemini profile photo
Senemini
Western filmlerinden hoşlananlar için kültlerden biridir mutlaka. Ama bana 3 saat çok uzun geldi, yine de son 15 dk. için bile oturulup izlenir;) Son 15 dk. efsaneydi.
3
2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt
Western filmlerin babası... müzikler tam bir klasik... ennio morricone müzik konusunda en iyisi... oyuncuları söylemeye gerek yok...
6
2 years ago
GoodDaySunShine profile photo
GoodDaySunShine
Western deyince akla hemen onun adı gelir :)
0
2 years ago
umrant profile photo
umrant
Vuhuu neydi öyle bu film!Müthiş...Biraz geç kalmışım ama sonunda kavuştuk.Hani izleyiciyi içine alan film tabiri var ya bu o işte.Senaryo,yönetim,çekim teknikleri unutulmaz bir film çıkarmış ortaya.İyi evet iyi ama abartılmamış,yani gerçekçi,normal şartlarda iyinin kimseyi öldürmemesi beklenir mesela,Çirkin zaten efsane bir model,kötü hakkını veren bir kötü...Ve bir de clint eastwood un karizması bonus olarakta sesi...Şahanee western sevmeyenler bunu izledikten sonra bir daha düşünecek bence,bayanlar bile.
2
2 years ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
serinin son filmi ve müziğiyle akıllaran çıkmayan bir klasik.. KONUSU Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco'yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco'yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur.
Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco'nun çölde Blondie'yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson'la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş'ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.
2
over 2 years ago
KuledekiAdam profile photo
KuledekiAdam
The Man with No Name serisinin son filmi.. Tek kelimeyle enfes..
0
over 2 years ago

Who liked Il buono, il brutto, il cattivo

Who wishlisted Il buono, il brutto, il cattivo

Shelves that Include Il buono, il brutto, il cattivo

Interesting content shared about Il buono, il brutto, il cattivo

^ Back to Top