Il racconto dei racconti (Tale of Tales) (2015) poster

Il racconto dei racconti (2015)
(Tale of Tales)

Tags
Fantasy, Romance
Director
Country
Italy
Runtime
133 minutes
Blacklion Pan'ın labirenti tarzında masalımsı bir film, bir kaç farklı hikayeyi anlatıyor.Kaynağını Pentemerone'den alan ve peri masalı anlayışına farklı bir bakış açısı getirmesi hedeflenmiş...

kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
O kadar yanlış anlaşılmalara neden olmuş ki bu da eleştirel düşünce potansiyelimizin az olduğunu gösteriyor sanırım değil mi kardeşler? Oysa oldukça da hoş ve basit bir konusu var. Denge. Bu kadar basit. Filmin son sahnesinde de bunu anlamakta zorlanmayacaksınızdır. Dikkat ettiyseniz tüm masalların ortak noktasının evlat olduğunu anlarsınız. Bir evladın da doğum olduğunu yaşam sevinci olduğunu söylememe gerek yoktur herhalde. Filmdeki Nostradamus kılıklı karakterin kehanetlerinin şartı dengenin sağlanmasıydı. Biri ölür ve biri doğar prensip budur. Yaratıcılığı güçlü olan insanlar filmden çok zevk alacaktır. Eğer yaratıcılık potansiyelinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız ve tabi ki hayal gücünüzün geniş; öyleyse mutlaka izleyin derim. Son zamanlarda Fairy Tale filmlerine çok fazla yer veriliyor ve bu filmler gerçekten hepimize çocukluğumuzdaki masalları dinlerken içinde bulunduğumuz durumları anımsatıyor. Gerilimi yüksek oranda olan masallar ki bunu evrensel masalları bilenler bilebilir ancak; çoğumuzda travmalara neden olmuştur. Kuledeki Cadı'yı ya da Mavi Sakal'ı okuduğumda yaşadığım gerilimi bu filmde yeniden yaşadım. Yani aslında içimdeki ölen çocuk ruhum yeniden doğdu. Denge de böylece sağlanmış oldu. Neyse laf cambazlığı yapmadan söylüyorum çok gerildim, çok etkilendim.
1
6 months ago
acantiladoth profile photo
acantiladoth
Hani bir tat bıraktı da.. o tat iyi miydi? kötü müydü? halen anlamış değilim. O karamsar ancak karizmatik karakterler ile biraz Jarmusch havası estirdi. Ama halen tavsiye edilir mi edilmez mi bilemedim.
2
11 months ago
otekiben profile photo
otekiben
Söylemek istediğini biraz ağır aksak anlatsa da, insanların hırsları ve zaafları üzerine, sinematografisi güçlü bir masal.
1
1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Üç farklı masal ve hiçbiri birbiriyle alakalı değil fakat sonunda anlamadığım şekilde tüm karakterler bir araya geliyor. Elbette anlattığı bir şeyler var ama maalesef ne anlatmak istediğini tam anlamıyla anlamadım. Bu masalların ortak yönü arzu hırs ve gururun neler yaptırabileceği diyeceğim ama o da değil herhalde :D her şeye rağmen oldukça ilginç ve garip bir şekilde sürükleyici olduğu kesin. Kesinlikle sıradan masallardan değil bu masallarımız hepsi de karamsar bir havada. Sırf sonunun nereye bağlanacağını merak ettiğimden izlemeyi bırakmadım ancak itiraf etmeliyim ki hiç sıkılmadım. Neden sıkılmadığımı da anlayabilmiş değilim. Kısacası bu film kafamı çok karıştırdı. İzleyin ya da izlemeyin diyemeyeceğim çok kötü de değildi ama bana hiç hitap etmedi ve anlatmak istediğini anlamadığımdan tüm bu zaman bana vakit kaybı gibi geldi. Sırf bundan dolayı karalistemde.
2
1 year ago

Who liked Il racconto dei racconti

Who wishlisted Il racconto dei racconti

Shelves that Include Il racconto dei racconti

Interesting content shared about Il racconto dei racconti

^ Back to Top