Inherent Vice (2014) poster

Inherent Vice (2014)

Tags
Country
USA
Runtime
148 minutes
Blacklion 1980'lerin sonlarında Los Angeles'ta geçen hikayede özel dedektif Doc Sportello'nun aldığı son iş her zamankinden daha zor. Zira uzun zamandır görmediği eski sevgilisi yakın zamanda kayıplara karışmış ve kendisinden bu davayı çözmesi istenmiştir. Sportello davanın içine girdikçe işler daha da karmaşık bir hal alır ve bir noktadan sonra gizemin çözülmesi, asıl hedefi olmaktan çıkar... Thomas Pynchon'ın romanından sinemaya uyarlanan filmi yazıp yöneten isim Boogie Nights, Magnolia, There Will Be Blood ve The Master gibi başarılı filmlere imza atan Paul Thomas Anderson. Filmin başrollerinde ise Jena Malone, Joaquin Phoenix, Josh Brolin ve Reese Witherspoon gibi ünlü isimler yer alıyor.

Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Filmden beklediğim hemen hemen hiçbirşeyi bulamadım. Süresi de uzun olunca sıkıcı bir hal aldı zaman zaman. Kara listenin bayağı yakınlarında gezinen bir filmdi benim için.
0
over 1 year ago
Lalaith profile photo
Lalaith
Derli toplu bir konu etrafında, mantıklı bir süreç içinde gelişen olaylar beklemeyin bu filmden. Olaylar, karakterler ziyadesiyle karışık ve bulanık. Ama bunları filmin kusurları olarak yazmıyorum aksine zaten böyle olması hedeflenmiş. Arka planda yatan kapitalist, beyaz sistemin sizin bile anlayamayacağınız biçimlerde türlü ve gizli yollardan sizi ele geçirmiş olduğu fikrini ve filmin esasen konusunun bu olduğunu hissetseniz de, bu sonuca ulaşmak hiç kolay olmuyor. Filmi izlerken, hemen hemen her sahnede bolca gördüğünüz bilimum maddeden kulanmışsınız gibi bir hisse kapılabilirsiniz :) Bu açıdan, yani Juaqin Phoenix malum hippi kafasını size de hissettirmesi bakımından oldukça başarılı bir iş çıkarmış :) Gelgelelim bu kadar karmaşa film açısından ileri ve itici derecede bir anlaşılmazlığa sürüklüyor seyirciyi. Belki de Paul Thomas Anderson yeni bir David Lynch olmaya özeniyodur :) Sonuç itibariyle filme kötü denemez ama zorlayıcı olduğu kesin. Çok dolaylı ve esasen anlattığı mesele yeni olmamakla birlikte her ne kadar değşik ve çarpıcı bir anlatım geliştirmeye çalışsa da bunu başaramıyor.
1
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
filmin amacı zaten anlaşılmamak üzere kurulu. Amerikan rüyasının illüzyonu ve eroinin bulanık dünyası daha başka nasıl anlatılabilirdi ki.. ama söyleyeyim, izlemesi zor bir yapım.

bir şey daha var: las vegas'ta korku ve nefreti sevenler bunu da severler !
3
over 1 year ago
eness profile photo
eness
filmin kunusu cok dağınık ve alt yazı olduğu için konuyu aklınızda oparlamak biraz zor olabilir filmden sürekli bişey olmasını bekliyorsunuz ama pek istenilen seviyeye gelmiyor bitene kadar
0
over 1 year ago

Who liked Inherent Vice

Who wishlisted Inherent Vice

Shelves that Include Inherent Vice

Interesting content shared about Inherent Vice

^ Back to Top