Jodaeiye Nader az Simin (A Separation) (2011) poster

Jodaeiye Nader az Simin (2011)
(A Separation)

Director
Country
Iran
Runtime
123 minutes
hivron 2011 yılının en çok ses getiren filmlerinden olup, aynı zamanda da En İyi Yabancı Film dalında oskar kazanan A Separation İran'ı terk etmek konusunda ikileme düşen bir karı kocanın bundan sonraki sancılı sürecini anlatıyor. Film İran'daki hukuk sistemi, halkın inançla çıkarları arasındaki çizgiyi neresinde olduğu ile ilgili yerinde tespitleriyle dikkat çekiyor. Karısının evden ayrılmasından sonra babasına ve evin işlerine bakması için bir hizmetçi tutmasıyla Nader'in hayatı daha da değişecektir.

HanimSu profile photo
HanimSu
Kısaca çok güzel filmdi.
2
2 months ago
SuaY profile photo
SuaY
Kimi zaman haklı bulduğum karakteri dakikalar sonra haksız bulduğum. Her bir karakterine gıcık olup eleştirdiğim ve filmin sonunda da her birine ayrı ayrı acıdığım bir yapım. Efektsiz kurgusuz sanki o olay yeni yaşanıyor da sizde orda bulunan birisiniz. Film gibi gelmiyor bana İran yapımı.
6
10 months ago
hivron profile photo
hivron
, bi film bu kadar mı doğal çekilir , adeta olayların yanıbaşımda geliştiğini hissettim ..Ayrıca İRAN SİNEMASI başlı başına bir isim hakediyor.

5
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Çok özel bir yapım. En iyi yabancı film oscarı alan çok başarılı bir yapım. Farhadi karakterler arasındaki mesafeyi o kadar güzel çiziyor ki... Annenizi ya da babanızı tercih etmek zorunda bırakmadığınız bir dünya yaratıyor izleyicilere... İyi'nin Ya da kötünün göreceliliği, insanın doğasıyla harmanlıyor. Biricik, eşsiz bir başyapıt, kocaman bir eser ... kaçırmayın
0
over 1 year ago
Allegiant profile photo
Allegiant
ağır tavsiye...
0
almost 2 years ago
FutureX profile photo
FutureX
"iyi veya kötü yoktur,yanlış seçimler vardır " sözünü doğrulayan film.
2
almost 2 years ago
gasparnoe profile photo
gasparnoe
filmin senaryo, kurgu, işleniş vb gibi unsurlar konusunda ki başarısını zaten burdaki pek çok arkadaş dile getirmiş ondan bahsetmeyeceğim, biraz daha özel bi durum... filmdeki karakterlerin olumsuz durumlar karşısında ki psiklojisi ve tepkileri o kadar güzel yansıtılmış ki, herhangi bi karakterin herhangi bi hareketinde kendinizi bulabiliyo ve empati kurabiliyosunuz. bunda oyunculukların çok başarılı ve samimi olmasının payı da büyük.

ben film sırasında bazı davranışlarımı ve en önemlisi hatalarımı sık sık hatırladım. yeri geldi nadir karakterinde, yeri geldi hojjat karakterinde; hatta yer yer termeh karakterinde bile kendimden bişeyler gördüm. ve bazıları cidden şu saatte uyumama engel olucak seviyede ki pişmanlıklarımı hatırlamama sebep oldu.

çok uzaklaştım konudan. müthişti... özellikle de acı ve sıkıntı konusunda izlerken empati kurabildiğiniz çoğu film gibi size olgunluk ve derinlik katıcaktır.
1
almost 2 years ago
mhmtalizm profile photo
mhmtalizm
jenerik akmaya başladığında, kızın kimi seçtiği belirsiz.. izleyiciyi vicdanı ile başbaşa bırakıyor ve tercihi siz yapın diyor. güzel bir film güzel bir final.
0
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
filmden bir diyalogu versem yeterli olur sanırım tanıtımı için:
kadın, adama iranı terk etmeleri gerektiğini söyler fakat adam babasının Alzheimer ı dolayısıyla ona bakmak zorunda olduğunu belirtir...:

kadın: baban Alzheimer ve senin oğlun olduğunun bile farkında değil
adam: fakat ben onun benim babam olduğunun farkındayım
3
2 years ago
mhakan profile photo
mhakan
İzlediğim ilk İran Sineması filmi olması sebebiyle ayrı bir anlamı var benim için. Milyonlarca dolar harcanarak yapılan Amerikan sinemasından, düşük bütçeli düşük seviyeli Türk komedisinden nefret ettirecek kadar sade, vurucu, etkileyici hayatı anlatan bir film.
Senaryo konu olarak nekadar basit gbi görünüyor. Sadece bir ayrılık.. Ama öyle bir kurgu öyle bir akıcılık var ki film boyunca seyirciyi ekrana, konuya kitleyebiliyor. Hayatı anlatabilmek bu olsa gerek..
10
over 2 years ago
SoulArt profile photo
SoulArt

En iyi yabancı film Oscarıni aldı diye biliyorum. bukadar basit bir konu ancak bu kadar iyi işlenebilir. oyunculuklar hat safhada replikler çok akıcı. Sonuç mükemmele yakın bir film. Ayrıca yaşam şekilleri ve kültürleri avrupaya nazaran bize daha yakın olduğu için inandırıcı.
0
over 2 years ago
neway profile photo
neway
Her şey bir yana, olan yine çocuklara oldu. Yetişkinler kavga eder, ayrılır, birleşir, boşanır ... Ama anıbaşlarındaki çocukların akıbetini fark etmezler bile. Sadece kendilerini düşünerek hareket ederler. Çok yazık.
0
over 2 years ago
otekiben profile photo
otekiben
risk almamak adina yapildigini dusundugum suya sabuna dokunmayan politik finalini saymazsak, guzel film. kucuk kucuk yalanlarin nasil cig haline gelip insanlarin hayatini yikip gectigini guzel bir sekilde anlatmis.
1
over 2 years ago
BuseY. profile photo
BuseY.
bunla birlikte hayatımda ikinci iran filmimi izlemiş oldum ve iki filmde de oyunculuklar muazzamdı. sanki rol yapmıyorlar da normal hayatlarını yaşıyormuş gibi gerçekçiler. konusu ve oyunculuklar itibarıyla film kendini gerçekten çok iyi izlettiriyor, hiç sıkılmadan bir solukta izledim. ayrıca sonu tam olarak bağlanmayan filmleri de hep sevmişimdir. eminim filmi izledikten sonra "bu ne yaa" diyen çok olmuştur -hayır tabi ki buna şaşırmıyorum artık. mutlaka izlenmeli!
5
over 2 years ago
annamolly profile photo
annamolly
Ön planda kisilerin hikayesi anlatilirken arka planda bir dönem ya da bir toplumun hikayesinin de anlatildigi filmleri çok severim. Bir Ayrılık bu işi çok iyi başarıyor.
2
over 2 years ago

Who liked Jodaeiye Nader az Simin

Who wishlisted Jodaeiye Nader az Simin

Shelves that Include Jodaeiye Nader az Simin

Interesting content shared about Jodaeiye Nader az Simin

^ Back to Top