Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (Boats Out of Watermelon Rinds) (2004) poster

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)
(Boats Out of Watermelon Rinds)

Director
Country
Turkey
Runtime
97 minutes
hivron Recep ve Mehmet 60'lı yıllarda Tepecik adlı bir köyde yaşayan iki kafadardır. Yaz aylarını herkes gibi aylak aylak geçirmemek için yakındaki kasabada çıraklık yaparlar. Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışır. Hayat hep böyle mi geçecektir, bir karpuzcu ve berber olma uğruna çalışmayla? İki çocuğun ufku ne o köye ne de kasabaya sığmayacak kadar geniştir. Boş kalan tüm zamanlarını terkedilmiş bir ahırda film projeksiyon makinesi yapmaya çalışarak geçirirler. Kimsenin umursamadığı bu uğraşlarında tek bir destekçileri vardır, köyün delisi Ömer. O yaz sandıklarından çok daha fazla genişletecektir ufuklarını. Recep, kelek çıkan karpuzları toplamaya gelen Nezihe ile ahbap olur ve kadının evine arada bir yemek yemek için gidip gelmeye başlar. Tüm hayallerinin ötesinde bir duyguyla tanışır ve aşık olur. Aşk, iş, hayaller? Bu iki çocuk için Tepecikli köyünde ömürleri boyunca unutamayacakları bir yaz yaşanmaktadır.

aylinaykut profile photo
aylinaykut
Hayatımda izlediğim en anlam yüklü film. İçimde küçük bir burukluk, bir tutam da sevinç bıraktı. Herkes kesinlikle 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' adlı başyapıtı izlemeli.
3
2 months ago
EgeM profile photo
EgeM
Karpuz kabuğundan gemiye binersen çabuk inersin.. :) ölürüm size ben yüreği güzel çocuklar ... Harikaydı.
5
11 months ago
EDITOR profile photo
EDITOR
EFSANE OLMAYA ADAY OLABİLİRDİ Ama oyuncular da yetersiz kalmış, yönetmen de. Birşeylerin eksikliğini baştan sona hissedebiliyorsunuz. Niyet iyi ama, maalesef...
0
1 year ago
eskon profile photo
eskon
İyi niyetli bir çalışma. Elbette bir klasik değil ama köyde kendi imkanlarıyla sinema filmi çevirmeye niyet etmiş, azmetmiş birinin otobiyografik filmi.
4
over 1 year ago
oguzhank8 profile photo
oguzhank8
Yaklaşık 1-2 saattir bu filme yorum yapsammı yoksa yorum yapmadığım tek film mi olsa diye düşünüp duruyorum ama sanırım yine kendimi tutamayıp yapacağım... Karpuz kabuğundan gemiler yapmak bu bütçeye en çok yakışacak isim bu olsa gerek bu samimiyet bu sıcaklık bu içtenlik bu müzik her şeyiyle mükemmel insanın hiçbir satırı atlamayası geliyo ancak böyle olunca her şey birbirine giriyo.. Karpuz kabugundan gemiye binerseen çabuk batıveemiş. İşte bu sahne içime en çok yer eden sahnedir.İnsanın içinde ne var ne yoksa söküp atan sahne sanki tek sorunumuz o çocuk oluyor bi anda ve biyografi olduğu için mutlu oluyorsunuz çünkü başarmışki bu filmi çekmiş diyorsunuz içinizde bir umut hep yaşıyor filmin sonuna doğru dramın dibine vuruyor ama final etkileyici oluyor film bittiğinde ise hayattaki sorunlarınızdan bir an olsun arınıyorsunuz yüzünüz gülüyor.İzlediğim en harika Türk filmlerinden biri oldu iki gün önce gecenin 2 sinde izlediğimde sonrasındada araştırınca Ahmet Uluçay'ı kaybettiğimizi öğrendim başımız sağolsun yorumları yazarken bile sahneler gözünün önünden geçiyor insanın ve duygulanıyor bu bütçede bu saflık yakışırdı..
1
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
Kütahya'nın köyünden dünyaya alman bir turistin verdiği el kamerasıyla meydan okudu Rahmetli Ahmet Uluçay. Sineması o kadar büyüktü ki, küçücük hikayeleri koskoca salonlara, yarışmalara, ödüllere taşıdı. Sinemanın gerçekte toplumsal bir mesele ve insanlık derdi olduğunu, sanatın imkansız olanı olmadığını, karpuz kabuğundan gemiler yaparak hatırlattı bu adam. Türk Sinemasının en iyi 10 işin'den biridir bence. Hikayeler ve Sanat herkesindir....
1
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Yorumlardan dolayı beklentim çok artmıştı onları pek karşılamadı fakat yine de hoş bir filmdi.
0
over 1 year ago
ABGOKSER profile photo
ABGOKSER
huzur verici
1
almost 2 years ago
BerfinBeyaz profile photo
BerfinBeyaz
İnsana sebepsiz neşe katan film :) İstemsiz gülümseyerek izliyorsunuz filmi çok doğal çok gerçek , olduğu gibi her şey .
8
2 years ago
jupiterinuydusu profile photo
jupiterinuydusu
o kadar samimi ki...
3
2 years ago
mezemorta profile photo
mezemorta
Bu filmi çekeni , yapımda emeği geçeni alnından öpesim geldi . Bana yer yer ' Cinema Paradiso ' ve ' Stand by me ' filmlerini anımsattı .
4
2 years ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
İzlenmeli
1
2 years ago
Musa1977 profile photo
Musa1977
Muhteşem ötesi bence...
2
2 years ago
clower profile photo
clower
İzlediğim en iyi yerli yapımlardan biridir.
2
over 2 years ago
kusbeyin profile photo
kusbeyin
mutluluk ötesi..
2
over 2 years ago

Who liked Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Who wishlisted Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Shelves that Include Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Interesting content shared about Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

^ Back to Top