Kaze tachinu (The Wind Rises) (2013) poster

Kaze tachinu (2013)
(The Wind Rises)

Director
Country
Japan
Runtime
126 minutes
melikeevtut The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro'nun hikayesini ele alıyor. En büyük idolü ise bu alanda tanınmış bir uzman olan, Alpler'in ötesindeki Caproni'dir. Caproni işlerinin estetik güzelliği ve muazzam teknik becerisiyle bu alanın önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Çocukluğundan beri görme sorunları yaşayan Jiro, 1930'ların sonundan önemli bir kurumun uçak departmanına girmeyi başarır. Zaman ilerledikçe başarısı patronlarının da ilgisini çeker ve onu istediği gibi tasarım yapması konusunda özgür bırakmaya karar verir. İkinci Dünya Savaşı başlamak üzeredir ve Jiro'nun hayatında birçok şeyi değiştirecektir. Filmin yönetmen koltuğunda usta sinemacı Hayao Miyazaki bulunuyor.

phoeniks profile photo
phoeniks
"Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalı" açılış cümlesi ve "yaşa" son söz..."rüzgar misali" güzellikte esti yine Miyazaki harikalar yaratmış, yarattığı Caprioni adlı karakterle sanki kendisini anlatıyor iyazaki animelerinde oolan fantastik öğeler sıradışı çizgiler beklerken fazlasıyla gerçekçi bir anime çıkmış ortaya; duygu yüklenerek,rüyalarını süsleyen harika uçaklarla yıkım yaratacağını o kadar içten samimiyetle, doğallığıyla gözler önüne sermiş ki izlerken o dünyadaymış gibi hissettim gözyaşlarımı tutamadım.
6
11 months ago
damla. profile photo
damla.
Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalı.
müziklerinde huzur barındıran, güzel bir anime.
5
1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Güzel bir animeydi zaten Miyazaki işin içinde olunca kötü olması mümkün değil pek. Fakat en iyi animesi de değildi zaman zaman sıkıldım diyebilirim.
3
over 1 year ago
starch profile photo
starch
Uçaklarla hiç ilgim olmadığı için, o kısımları bana sıkıcı geldi. Sanırım Miyazakinin en gerçekçi filmi. Her yönüyle çizgileri yine her zamanki gibi mükemmeldi..
2
over 1 year ago
bahmetp profile photo
bahmetp
film bittikten sonra çok boşta kalan şeyler vardı bi de hiç fantastik ögelere yoktu başta bi beğenmedim gibi oldum ama uzerinden zaman geçtikten sonra bi hatrıma gelmesinden anladım ki baya etkilenmişim filmden.
4
over 1 year ago
otekiben profile photo
otekiben
biraz iç burkan bir film olsa da, bunu ajite etmeden, sıcak bir üslupla yapması ve hikayenin etkileyiciliği beğenmemeyi imkansız hale getirdi. miyazaki filmografisinin kapanışı olarak kabul edersek hikaye daha bir anlamlı oluyor bence. alttan altta seyirciyle vedalaşıyor gibi hissettim.
7
almost 2 years ago
nilufer510 profile photo
nilufer510
en sevdiğim miyazaki animesi. sonu çok gerçekçi.
2
2 years ago

Who liked Kaze tachinu

Who wishlisted Kaze tachinu

Shelves that Include Kaze tachinu

Interesting content shared about Kaze tachinu

^ Back to Top