Kelebegin ruyasi (The Dream of a Butterfly) (2013) poster

Kelebegin ruyasi (2013)
(The Dream of a Butterfly)

Director
Country
Turkey
Runtime
138 minutes
sofia Zonguldak'ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa'da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı'nın kızı Suzan'ın Zonguldak'a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer'in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940'lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer'in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir... Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan'ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM'ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan'ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor.

alicancam profile photo
alicancam
Güzel film. Farklı film. Sahneler, arka planlar, kıyafetler, figuranlar, mekanlar çok iyi.
0
1 month ago
kaptankaptanim profile photo
kaptankaptanim
Biz milletçe sömürüyü sever ve sömürülmekten de zevk alırız. Fazlasıyla duygu sömürüsünü içinde barındıran bir film. Bir film ağlatmak için tasarlanıyorsa baştan yanlıştır. Son, zamanlarda Yılmaz Erdoğan bunu hep yapıyor. İyice Çağan Irmak'a bağladı. Kendi eski özgün tarzından saptı. Gerçekçi bulmadım fazla, üzgünüm. Ağlamak istiyorsan ve bir filmi uyuşturucu gibi kullanıyorsanız izleyin geçin. Fazla büyütülecek bir şey yok. Bir filmin baştan amacı olmamalı, herkesin algısına hitap etmeli.
0
over 1 year ago
bonibon8 profile photo
bonibon8
kesinlikle izlenmeli derinden etkiliyor.
0
almost 2 years ago
aliriza profile photo
aliriza
beğendiğim ve maalesef beklediği ilgiyi gişede göremeyen bir film, herkese tavsiye ederim oyunculuklar ve dönemi yansıtma konusunda oldukça güzel bir film olmuş
0
almost 2 years ago
Jenny profile photo
Jenny
sanat değeri çok yüksek bir filmdi etkileyiciydi.. görüntü yönetmenini öpmek istiyorum
2
2 years ago
eskon profile photo
eskon
k. tatlıtuğ sizi şaşırtacak !
0
2 years ago
MeKa profile photo
MeKa
Keşke Belçim Bilgin olmasaydı dedirtse de Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat'ın durumu kurtarmayı başarabildiği film.
2
over 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Filmi izlemeden önce çoğu kişinin (bende dahil ) Zonguldakta kanun çıkarılarak zorunlu çalıştırılan işçiler , köylüler hakkında bilgisi yoktur . Bu filmde bunu görmüş ,öğrenmiş olduk . 22 yaşında verem nedeniyle ölen rüştü onur ve 24 yaşında veremden hayatını kaybeden muzaffer tayyip uslu adlı şairlerin hayatını anlatıyor . Filmden sonra şiirlerinin ve mektuplarının yazılı oldugu bır kıtabını almıştım . Güzel film süresi uzun olsa da mutlaka izlenmeli . Kıvanç tatlıtug ve mert fırat ' ın oyunculukları göze çarpıyor . Farah Zeynep Abdullah ' da severek izlediğim bir oyuncu . rolünün hakkını vermiş . İyi seyirler ..
1
over 2 years ago
Kuasar22 profile photo
Kuasar22
türkleri
0
over 2 years ago
sedd1 profile photo
sedd1
beğendiğim nadir Türk filmlerinden..
0
over 2 years ago
.SimS. profile photo
.SimS.
belçim bilginin oyunculuğu iyi değildi , ara sıra sıkar gibi oldu , ama genel olarak anlamlı ve iyi bir film olmuş.
1
over 2 years ago

Who liked Kelebegin ruyasi

Who wishlisted Kelebegin ruyasi

Shelves that Include Kelebegin ruyasi

Interesting content shared about Kelebegin ruyasi

^ Back to Top