Kis uykusu (Winter Sleep) (2014) poster

Kis uykusu (2014)
(Winter Sleep)

Country
Turkey
Runtime
196 minutes
ezykoter Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu'da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrtada en çok Aydın'ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder... Türk sinemasının Cannes tescilli, bol ödüllü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da filminden sonra hayata geçirdiği son filmi olan Kış Uykusu yine yüzünü taşraya dönen bir yapım. Filmin başrolünde Haluk Bilginer yer alırken, kadroda kendisine Demet Akbağ, Melisa Sözen,Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak eşlik ediyor.

yasingulez profile photo
yasingulez
manavın ön saflara koyduğu taze meyveler ile çürük meyveleri saklama çabası, tam olarak böyle tanımlanabilir. izledikçe iyi süslenmiş sıkıcı bir film olduğunu anlıyor insan. izlemeyen bir şey kaybetmez.
0
9 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Son zamanlarda izlediğim en iyi film diyebilirim. Etkileyici tespitlerden ziyade karakter çözümlemesi çok başarılıydı. En çok da Aydın 'in Necla ve Nihalle karşılıklı paslaştıkları sahneleri başarılı buldum, adeta oradaydım ve söz alıp konuşmaya girmeye hazırlanıyordum. Aşırı durağanlığı resmen filmin aksiyonu olmuş. Heyecanlandim, tırnaklarimi yedim, Aydın 'in gereksiz kibrine ve pasifligine, Necla'nin fikirlerine, Nihal'in huzursuz tavirlarina kızdım durdum film boyunca. Tüm bunlar olurken de hiç sıkılmadIm. Haluk Bilginer sen çok yaşa e mi!
3
10 months ago
cheshirecat profile photo
cheshirecat
evet iyi oyunculuk iyi diyaloglar ve nereye varacagını merak ettiğiniz bir olay var. Uzunluğu değil de karamsar havası ve durgun akışı beni zorladı. Daha akıcı uzun bir filmi kopmadan vaktin nasıl geçtiğini anlamadan izleyebilirim. Bu filmde gerçekten insan kış uykusunda gibi hissediyor. Film bittikten sonra üzerinizde ki ağırlığı fark edeceksiniz ve dış dünyayı algılama çabasında olacaksınız.
5
11 months ago
digigirl profile photo
digigirl
"Vicdan güçlüleri korkutmak için düşünülmüş korkakların kullandığı bir sözcükten başka bir şey değildir. Bizim vicdanımız güçlü kollarımız, kılıçlarsa yasalarımızdır.”W.shakespeare. Nuri BilgeCeylan filmleriyle baris yaptigim bir film olarak kayitlara gecsin!
3
1 year ago
Hukumsuz profile photo
Hukumsuz
Dram= Var, Melankoli=Var, Yerinde Komedi=Var, Sosyal Sorumluluk/Mesaj=Var, Muhteşem Oyunculuk=Var, Kalite=Var, Ödül=Var... Var, var, var.. Hani bazen bir film izlersin, çok beğenirsin ve o film sana okadar güzel gelir ki film sanki hemen bitmiş olur ve sen onu bir daha izlemek istersin. Bu filmin uzunluğu o kadar kıvamında olmuş ki, film sanki biraz daha kısa olsa tadı damağımızda kalmış olacaktı, doymamış olacaktık, daha uzun olsaydı tok bir insana daha fazla yemek yedirme hissine kapılacaktık.Bu bağlamda filmin uzun olduğu eleştirilerine kesinlikle katılmıyorum. Öncelikle film tamamen diyalogdan oluşuyor, filmin sıkıcı olduğunu söyleyenler bu diyaloglardan sıkılmış kişiler olabilir. Ama konsantre bir şekilde izlenildiğinde o ikili konuşmalardan çok büyük dersler çıkarma şansına sahip olacaksınız.9,5/10
0
1 year ago
uysalherif profile photo
uysalherif
Nuri Bilge'nin tüm filmlerini içerisinde barındıran bir film Kış Uykusu. Gerçi Nuri Bilge sürekli Ozu gibi hep aynı filmleri çekmek istediğini söylemiştir. Sonuç olarak muazzam bir film.
0
1 year ago
Sufdem profile photo
Sufdem
Son zamanlarda izledigim en iyi film..
0
1 year ago
arifcicek profile photo
arifcicek
NBC sevenlerin haz alacağı bir film, bana göre değil.
0
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
ÇOK AĞIR BİR FİLM Çoğunluğu dialoglarla geçiyor. Aksiyonu 0 a yakın. Oyuncular doğal oynamayı o derece abartmış ki! olayın film boyutu kalmamış. Sanki hiç ilerlemeyen, gerçek yaşamın kamera ile çekildiği bir durum var...Çok sıkıcı.
1
over 1 year ago
dogukan.e profile photo
dogukan.e
"Kış Uykusu" neden izlenmeli?

Evet bu bir sanat filmi,evet ağır tempolu,peki neden bu filme avrupalı sinemacılar tarafından 2014'ün en iyi filmi denildi?En prestijli sinema ödülünü (evet oscardan da prestijli) "altın palmiye"'yi kazandı?Bence şu nedenlerle...:

Nuri bilge'nin en iyi yaptığı şey toplumumuzun sakat olan,çürümeye yüz tutmuş ahlaki değerlerini sinema yoluyla ortaya koyması.Bu film,kendini "aydın" zanneden bir adamın aslında toplumdan ne kadar koptuğunu anlatır.Sadece toplumdan olsa iyi,o kadar kibirlidir ki karısını ve kardeşini bile kendinden uzaklaştırıp,kimsenin anlamadığı,okumadığı köşe yazıları yazıp,tuzu kuru bir şekilde ama aynı zamanda çok mutsuz bir şekilde yaşayıp giden bir adam düşünün.

Memlekette böyle adam çok var.Bunlar yüzünden bu ülkede sanat,edebiyat hep itelenen,belli bir zümreye ait bir uğraş olarak kaldı.Aslında günümüzün en önemli sorunlarından biri.Atatürk'ün " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." sözündeki bu damarları maalesef bu insanlar koparıp atmıştır.İşte bu filmde bu anlatılır.

İzlenirlik açısından da şunları söyleyeyim.Çok sanat filmi izleyen,seven bir adam değilim.Ama bu filme başlayıp biraz atmosferine ısınınca 3.5 saat nasıl geçti anlamayacaksınız.

Haluk bilginer,demet akbağ,nejat işler...filmin su gibi akmasında çok etkili.sanki sizin evinize çay içmeye gelmişler de,yanınızda film çekiliyor gibi hissediyorsunuz.

40 yılda bir "aç da güzel bir film izleyelim" diyenlere göre değil belki de.Ama 40 yılda bir bizim memleketin gerçek bir aydınını,sanatçısını izlemek de çok olmasa gerek.
9
over 1 year ago
ufukercetin profile photo
ufukercetin
muhteşem diyaloglar , gerçekliğin acısı ,kişilik çatışmaları ,bir konuya dair farklı bakış açıları ve ifadeler içinize işleyen müzik ..
0
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Filmi izlerken zaman nasıl geçti anlamadım. Yani öyleki 3 saat 15 dk bu tempoda asla bitmez demiştim ama işkence gibi bir seyrin sonunda bitti. Nuri Bilge Ceylan filmlerini beğenmem zaten fakat bu filmde hem ülkemizdeki yorumlardan dolayı hem Cannes hem oscarın eşiğinden dönüşü, rottentomatoes daki çok iyi yorumlar barındıran incelemelerden sonra çok büyük bir beklentiye girmiştim. Belki ben sanatsal filmden falan anlamıyorum bilemem fakat ilk 10 dk sından sonra sıkılmaya başladım ve birkez olsun beni filme bağlayacak parıltı göremedim. Film sıkıcı gidebilir ama filme de bağlayacak bişey olması gerekir benim sinema anlayışıma göre. Bunda ise hiçbirşey yoktu. İşin kötü yanı, filmi güzel kılan realite demek isterdim fakat o da değil yani böyle dialoglar falan böyle konuşma tarzları yookki. Haluk Bilginer ve Nejat İşler'i ayırıyorum hatta Serhat Mustafa Kılıç'ı, geriye kalan oyunculuklar çok yapmacıktı. Resmen doğal olmaya çalışırken yapmacılıkta boğuluyorlar ki Demet Akbağ falan normalde beğendiğim oyunculardır. Benim için inanılmaz bir hayal kırıklığı oldu, bu kadar tutulmasında vardır keramet diyip kapatmadım zaten yarıda bırakmayı da sevmem fakat bir daha Nuri Bilge Ceylan filmi izlememe kararı aldıran bir film oldu özetle. Bir Zamanlar Anadolu'da beğendiğim tek filmiydi.
0
almost 2 years ago
Peris profile photo
Peris
NBC ye bir soru sormak istiyorum "neden sinema?" bu haliyle filmden çok radyo tiyatrosuna benziyordu. sanki oturma odamda birileri vardı ve beni muhabbete katmadan kendi aralarında konuştulardı. Ancak bunu filmi beğenmek için bir sebep olarakda görebilirsiniz. Yönetmenin kendi tavsiyesine uyması ve bildiği şeylerden bahsetmesini isterdim. Çünkü karakterlerde gerçekçi gelmedi. hakul bilginerin canlandırdığı karakterin nasıl biri olduğunu anlamam yarım saatimi aldı. Hani kötü filmmi hayır; peki iyimi, o kardarda değil :) bu tarzı sevenler beğenecektir. sayğı duyarım ama bende öyle ödüllü bir film izlenimi bırakmadı. NBC her sefereinde sinemasına bir şeyler katıyor ve anlatımını geliştiriyor bu filmde ise sanki bir adım geriye gitmiş.
2
almost 2 years ago
Senemini profile photo
Senemini
Karakterler,diyaloglar,manzaralar,oyuncular mukemmel. Filmi bos bir zamaninizda tum diyaloglari ozumseyerek izlemenizi tavsiye ederim. Nuri Bilge Ceylan filmlerine karsi hep bir onyargiyla yaklasan ben, filmden muthis keyif aldim. Eminim sanat filmlerini sevmeyen arkadaslar da sıkılmadan izleyecektir.
4
almost 2 years ago
enesdalyan profile photo
enesdalyan
O kadar sakin bir film ki, içinize işliyor her sahnesi kimi zaman sıkıcı olabiliyor belki ama değiyor. 'Ve hayat kaldığı yerden devam ediyor.' Oyunculuklara diyecek yok, herkes o kadar içten oynamış ki, hissediyorsunuz. Bir sanat filmi, uzun ve sıkıcı gibi önceden hazırlanmış basit yorumları dikkate almayın ve bu filmi uzun uzun ve olabildiğince sakin bir ruh haliyle izleyin, tabi ki her ikisi kadar sessiz de olmalı... Filmin müziğini de ayrıca dinleyin, iyi hissettiriyor.
1
almost 2 years ago
Dileks profile photo
Dileks
Filmi izlerken, sanki o an oradaymışsınız da, filmdekiler de yanınızda yaşanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir Zamanlar Anadolu'da filmini izlerken de böyle hissetmiştim. Kısacası film çok güzel, izlemenizi öneririm.
0
almost 2 years ago
ssbls profile photo
ssbls
hamdi hoca rules!
0
almost 2 years ago
yabann profile photo
yabann
Süresinin uzunluğu dışında olumsuz tek kelime edemeyeceğim bir film. Sanatsal filmlerden ve yönetmenin diğer filmlerinden hoşlanmayanlar pek beğenmeyebilir fakat izlenmesi gereken ve arşivinizde olması gereken bir türk filmi olduğunu düşünüyorum .
5
almost 2 years ago
Blacklion profile photo
Blacklion
Uzun bir film olduğunu bastan söylemem gerek sanatsal film sevmiyorsanız sıkıcı gelebilir ama şu bir gerçek flimde hayatın ilşkilerin içinden hemde sahicisinden bulabiliyorsunuz sinematografik olarak o kadar etkili sahneler var ki...haluk bilginerin odası orda yasamak isterdiniz eminim yarısoguk loş ışıklandırılmış kucuk bir oda...sabit kamera görüntüleri çok fazla tam bir NBC tarzı... yollar,doğa,buram buram Anadolu manzaraları içine çeken bir öykü izlenmeli.
1
almost 2 years ago
XnG88 profile photo
XnG88
çok çok çok iyi bir film realistikliğin sınırlarını zorlamış
1
almost 2 years ago
eskon profile photo
eskon
bir masal dinler gibi. uzun bir anadolu masalı... yatağınıza yatmışsınız ve yanınızda gürleyen sobanın kızıl gölgesi duvara vuruyor... gibi
1
2 years ago
aysegulsim profile photo
aysegulsim
kesinlikle mükemmeldi..
2
over 2 years ago
GoodDaySunShine profile photo
GoodDaySunShine
öyle çarpıcı ki yüzümüze vurduğu gerçekler etkisine aliyor ister istemez.. karakterler hep birilerini hatırlattı. bazen kendimi bazen cevremdekileri ve sarstı.. Nejat İşler'in para sahnesi tüyler ürperticiydi.. O da iyi ki var :)
2
over 2 years ago
MinDFoRCe profile photo
MinDFoRCe
Sanat filmlerini sevmeyenlerin katlanması mümkün olmayan bir yapım. Isminin de vurguladığı gibi "aydın" bir insanın taşrada içine kapanık, kitap ve yazı eksenli hayatı; ondan kopuk olarak kızkardeşi ve eşinin kendi iç sıkıntıları ve yalnızlıkları. Kız kardeş hiçbir şey yapmaz ve kendini geçmiş ve gerçekleşmeyen olasılıklar üzerine yorar, aydın'ın eşi Nihal yardım kampanyaları ile kendini avutur. 3 karakterde içlerindeki boşluğu dolduramaz. Ilk izleyişte jack London ve Shakespeare'e yapılan göndermeler bilinçli izleyici tarafından fark edilir. Karşılıklı diyaloglar uzun yer tuyuyor ama kendinizi suç ve ceza okur gibi hissedip akıl oyunlarına dönüşen diyalogları hevesle takip ederken buluyorsunuz. Ayrıca aydın/halk ikilemi de gördüğüm kadarıyla önemli bir yer tutuyor filmde. Nihal ve kızkardeşi acımasızsa yüzüne vuruyor aydın'in kafasındaki teori ile yaşamsal pratiği arasındaki farkı. Halkı ve kültürünü savunmaktan söz eder aydın ama halkı da küçümser bir yandan. Kemal tahir ve Oğuz Atay'da gördüğümüz Türk aydını eleştirisine paralel fikirler görüyoruz. Aydın'ın kitabının adının bozkırdaki açan çiçek(tam olarak böyle olmayabilir) olması ile kemal Tahir in bozkırdaki çekirdek kitabı arasında ironi varmı bilmiyorum ama düşünsel manada paralellik ortada. Mesela aydın elinin altında bulunan mülklerle ilgili işleri avukatlarına ve yardımcısına devredip köylü ile iletişimden kaçıyor. Tabi birde aydın'ın birseyleri telafi etme çabaları, Nihal'in tüm kibarlıklarına rağmen aydın'ı acımasızca dışlamasi da oldukça ilgi çekici. Kadın erkek ilişkilerine dair psikolojik bazı çözümlemelere dayanak oluşturur mahiyette. Şahsım adına kaçırılmaması gereken mükemmel bir film.
5
over 2 years ago
AlpT.001 profile photo
AlpT.001
Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan'ın (kısaca NBC) son filmi. Oldukça sağlam ve başarılı bir film çıkmış ortaya ve de bunu Cannes festivalinde aldığı Altın Palmiye'de bunun kanıtı.

Şimdi karşımızda bol ödüllü ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler alan bir film var. Fakat yine de beklentileri çok tutmamak lazım. Karşımızdaki bir NBC filmi. Bir Zamanlar Anadolu'da filmini çoğunuz bilir. NBC o filmi oldukça sade bir tonla işlemiş. Şimdi insanın aklına bu filminde oldukça sade olabileceği fikri ve de 196 dakika süresi akıllarına gelince insan bir çekiniyor. Fakat herkes değişebilir, her film farklı şekilde çekilebilir. NBC değişmiş, bu filmi oldukça farklı bir şekilde çekmiş onu açıkça görebiliyoruz bu filmde.

Filmin fragmanı veya konusu biraz gizemli kaçsa da özeti şöyle yazılmış: Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya'ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla... Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın'ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder...

Öncelikle filmin yazılan özeti (yani konusu) pek de doğru sayılmaz. Film bambaşka. Aslında konunun böyle yazılmasına da hak veriyorum çünkü film öyle enteresan ve sürükleyici ki... Konu yazmak yetmez yani. Film de aslında etkileyicilik payını bu biraz basit olan konusundan alıyor. NBC, seyirciyi hiç sıkmadan bu konuyu 196 dakikanın içine öyle güzel yaymış ki (müthiş ötesi ve içten olan oyunculuklar ve manzaralar ile birlikte) ortaya sinema dalında güzel bir sanat eseri çıkmış.

Bu arada filmin oyunculuklarına pek değinmedim de. Oyunculuklar tek kelime ile oldukça içten hem de profesyonelce. -tek kelime değil de beş kelime diyebiliriz- Son zamanlarda izlediğim filmlerin içinde en iyi canlandırmalar bu filmde. Zaten başrolde Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen gibi usta oyuncular var.

Filmin neredeyse tamamı Haluk Bilginer'in karakteri Aydın'ın gözünden anlatılıyor ve o sahneler de oldukça başarılıydı. Gerçi yan karakterlerin de kendi başlarına sahneleri de var tabii ki (Demet Akbağ ile Melisa Sözen'in karakterinden bahsediyorum) Aydın karakteri yaşlanmış, eskiden oyuncu olan (o tiyatrocu denilmesini tercih ediyor) biri. Kapadokya'da otel işleten mutlu biri sayılır ve bir de hayatında da 2 kadın var. Eskiden severek evlendiği genç eşi Nihal (Melisa Sözen canlandırıyor) ve kız kardeşi Necla. (Demet Akbağ) Nihal, o kadar içine kapanık ve biraz da karanlık bir karakter. Necla ise Aydın'ın yazdığı köşe yazılarının bazılarında yardımcı oluyor ve tam anlamıyla dırdırcı birisinin teki.

Dirdırcı demişken filmde Aydın ile Nihal'in ve -ayrı sahnede- Necla'nın konuştuğu 15 dakikalık uzun bir sohbet var. Seyircilerin bazıları bu sohbetten sıkılabilirler çünkü sohbet sonsuza kadar sürecekmiş gibi duruyor. -Aydın ile Nihal konuşurken Aydın'da bu sohbetin sonsuza kadar süreceğini düşünmüştü- Fakat her şeyin bir sonu var. Bu sohbetler de biraz derin ve karakterlerin kişilikleri hakkında yapılan sohbetler olduğu için biraz da önem taşıyor sayılır.

Neyse. Bu sohbetler dışında gerisi Aydın'ın yaşadıkları ile çevresindeki insanların durumu ile ilgili. O sahneler de keyifle izlettiriyor kendini. Tabii ki müthiş manzaralar ile. Görüntü yönetmenini de buradan ayrıca kutlamak isterim buradan. Oldukça etkileyiciydi manzaralar.

Yani kısaca anlayacağınız Kış Uykusu'nun hem övülecek hem de anlatılacak çok yanı var. E malum, süresinden. Şimdi eğer festival filmleri veya NBC filmleri seviyorsanız bu filme çoğunuz çoktan gitmiştir. Gitmeyenler içinse önyargıları kırıp bu 196 dakikalık filme gitmenizi tavsiye ediyorum. Kendini sıkmadan izlettiren ve hikayenin derinine inen müthiş bir film bu. Yani ben ne kadar filmin bazı yerlerini anlamasam da beni etkilemeyi başardı. İzlemenizi tavsiye ediyorum. 4.5/5
1
over 2 years ago
destinaaltun profile photo
destinaaltun
Kış Uykusu izleyiciyi derin bir düşünce ve içsel bir hesaplaşmaya davet ediyor. Nuri Bilge Yalnızlık kavramını farklı kişiliklerle ve farklı yaşam tarzları üzerinden öyle güzel bir dille işlemiş ki filmi izlerken derin bir yalnızlık hissetmemek mümkün değil. Bütün oyuncuların başarılı bir iş yaptığı bir gerçek fakat Melisa Sözen gerçekten mükemmel bir oyunculuk sergilemiş. Son olarak Kış Uykusu Altın Palmiyeyi gerçekten hak etmiş demekten başka bir şey kalmıyor.
1
over 2 years ago
Elmasofya profile photo
Elmasofya
Nadir Sarıbacak ve Haluk Bilginer döktürmüşler filmde. Yine Nuri Bilge'nin harika gözü...Ürgüp'e bayıldım. Her zaman ki gibi film çektiği yerleri ilahlaştırmış Nuri Bilge...
4
over 2 years ago

Who liked Kis uykusu

Who wishlisted Kis uykusu

Shelves that Include Kis uykusu

Interesting content shared about Kis uykusu

^ Back to Top