Laurence Anyways (2012) poster

Laurence Anyways (2012)

Director
Country
Canada
Runtime
168 minutes
Blacklion Laurence Anyways, Kanadalı harika çocuk Xavier Dolan’ın bugüne kadarki en iddialı filmi olabilir. Dolan yine Montreal’de geçen marazi bir aşk hikâyesiyle karşımızda. Laurence, üniversitede edebiyat profesörü ve yazar, kız arkadaşı Fred ise hayatını yönetmen asistanlığı yaparak kazanan bir sanatçıdır. Daha ilk andan onlarınkinin çok sahici, tutkulu ve tuhaf detaylarla örülü bir aşk hikâyesi olduğu bellidir: Birbirlerinin bedenlerine şiirler yazıp, ilişkilerindeki hazzı azaltacak şeylerin listesini yapmaktadırlar. Ta ki bir gün Laurence kadın olmak istediğini açıklayana kadar. Dolan, baş döndürücü renkleri ve boş mekânları olağanüstü şekillerde kullanarak Fred ile Laurence’ın ilişkisini on yıl boyunca izliyor. Sonuç yalnızca Dolan’ın üslubunun ve fikirlerinin etkileyici bir sinemasal deneyime dönüşmesi değil, aynı zamanda aşkın iç burkucu ve kalp kırıcı bir tasviri de.

Boddah profile photo
Boddah
Renkleri,müzikleri,kadrajları ve hikayesiyle Dolan bu sefer daha bir usta işi eser ortaya koymuş,önceki filmlerinden bir adım daha öteye gitmiş bana göre.Uzun film süreleri benim için hiçbir zaman sorun teşkil etmemiştir.Bu yüzden sürenin uzunluğuna değinmek bile istemiyorum.Veda Vakti filmiyle oyunculuğuna hayran olduğum Melvil Poupaud u Laurence rolüyle izliyoruz.Transseksüellik gibi hassas bir konuya yine kendi üslubuyla güzel cevaplar arıyor Dolan.Bana göre bu dünya üzerinde ki en büyük azaplardan birisi kendi bedeninin dışında doğmaktır.Yıllarca üzerinde sana çok ters ve boğucu gelen bir deri maskesiyle dolaşmak bunun yanında da içinde fırtınalar kopan bir ruh haliyle oradan oraya bir bedeni sürüklemek.Sen sen değilsin,bedenin ve ruhun senden başka bir yerlerde dolaşıyor ve sen uzaktan kendini izliyorsun,tiksinerek,nefret dolarak.Bu Şekilde 35 yılını geçirmiş bir erkek Laurence.Kimsenin bu şekilde dünyaya gelmesini dilemek bile istemem.Laurence cinsiyetini değiştirirken hayatını da kökünden değiştirerek,inandığı ve bildiği herkesi ardından bırakıyor ama sevdiği kadından da asla kopamıyor.Aşk imkansız değildir bu sizin aşka ne anlam yüklediğinize bağlı bir durumdur,aşkı imkansız hale getiren düşüncelerimiz ve başkalarının düşünceleridir.Fred düşüncelerini değiştiremediği sürece Laurence ı asla eskisi gibi göremeyecekti ve böyle de oldu.


Açılışından tutunda,sizi tam anlamıyla kendinizden geçiren bir çok görüntüyle birleşen çarpıcı müzikleri,birer fotoğraf karesinden alınmış gibi duran renkli film kesitleriyle sizi gerçekten doyuma ulaştırmayı başarıyor bu film.Dolan ı sevmemek için tek bir neden dahi bulamıyorum çünkü sen genç adam işini gerçekten çok iyi yapıyorsun.
1
10 months ago
justdoit profile photo
justdoit
onlarca, yüzlerce, binlerce defa izleyebilirim.
0
11 months ago
SuAgaoglu profile photo
SuAgaoglu
Xavier Dolan'a aşık olma sebebim. Ömrümün geri kalanında tek bir film izleyebilecek olsam bu film olurdu!
3
11 months ago
totkymotky profile photo
totkymotky
"İyi filmdi" deyip geçilmesi imkansız. Jenerik akıp giderken tuttuğunuz nefesinizi bırakıyorsunuz önce. Ardından sert bir "oha be" çekmeniz mümkün. Sonra gelsin film üzerine kafa patlatmacalar. Film boyunca verilen ince detaylar muhteşem. Melvin Poupaud'u çok beğeniyorum. Hem oyunculuğunu hem bizzat kendisini :) İlk olarak Veda Vakti'nde yeteneği başımı döndürmüştü adeta. Fakat artık şaşırtmıyor beni zira biliyorum ki bu adam her rolün üstesinden gelebilir.. Ve tabii Suzanne.. Ah Suzanne.. :) Tekrar tekrar izlenmeli bu film 1 kere izlemek yetmiyor.
4
1 year ago
Gokalpb profile photo
Gokalpb
Uzunluğu aldatmasın, her saniyesi dolu, her saniyesinde farklı bir anlam var. Ana karakterimizle mutlu olup onunla üzülüp onunla dışlanıyoruz bu filmde. O harika oyunculukla filmin içine hapsolmamak elde değil. Sadece bazı olaylar arasındaki keskin atlayış hoşuma gitmedi. Onun dışında başka söylenecek bir şey yok. Bir kere yetmez 2-3 kere izlenmesi gereken film
0
1 year ago
Sufdem profile photo
Sufdem
Cok guzel bir film..
0
1 year ago
selinblgn profile photo
selinblgn
Üç saate yakın olmasına rağmen tekrar tekrar izlenir ... her sahnesi ayrı bir görsel şölen sunuyor ...
4
over 1 year ago

Who liked Laurence Anyways

Who wishlisted Laurence Anyways

Shelves that Include Laurence Anyways

Interesting content shared about Laurence Anyways

^ Back to Top