Lawrence of Arabia (1962) poster

Lawrence of Arabia (1962)

Tags
Director
Country
UK
Runtime
216 minutes

Trailer not available.

MertGeyik profile photo
MertGeyik
Bu kadar rezalet bir filmin imdb top 250de olmasını ve onca ödül almasını hiç bir zaman anlayamayacağım.Gerçeklerle alakası olmayan bir kurgu,gereksiz uzun sahneler,rezalet oyunculuk...
Dünya'nın en büyük sömürgeci devletlerinden biri olan,kendi çıkarları dışında hiç bir şeyi düşünmeyen,yenilgiyi hazmedemeyen İngiliz topluluğunun tarihi çarptırarak çekmiş olduğu gereksiz bir film daha.
Çanakkale'de yenilgiyi hazmedemeyen bu topluluk yıllarca bu acıyla yaşadı ve yaşamaya devam edecek,bu tarz filmleri çok gördük sanırım görmeye de devam edeceğiz.
Biz Türkleri barbar,acımasız,cani vs. gösterdikleri çok olmuştu ama bu filmde olayı daha da abartmışlar.Bu filmi çeken yönetmen Türkleri zengin,İngiliz ve Arapları fakir göstermeye çalışmış bu adam ya tarihle hiç bir alakası olmayan bir adam yada çılgın bir İngiliz milliyetçisi.Yetinmemiş Türk subayını eşcinsel göstermiş ahlaksız herif.
Filimde gerçeğe yakın olan tek şey bu sömürgeci İngilizlerin iki farklı medeniyeti birbirine kırdırması,ortalığı karıştırıp kargaşa ve huzursuzluk yaratmasıdır.Bir Kızılderili atasözünün dediği gibi "Bir suda iki balık kavga ediyorsa,oradan beş dakika önce uzun bacaklı bir İngiliz geçmiştir..."
Bu filmi beğenen Türk arkadaşlar tam olarak nesini beğendiler, tıpkı aldığı ödülleri anlamadığım gibi onu da anlamayacağım.
İnsanın hayatta satın alamayacağı en önemli şey zamandır,zamanınızı bu gereksiz filme harcamayın 3 saat boyunca başka ne yaparsanız yapın o 3 saati daha verimli geçirmiş olursunuz...
0
8 months ago
eminuk profile photo
eminuk
Öncelikle 3 saat 47 dakikaya katlanirim diyenler izlesin. Şahsen ben oldukça yoruldum. Her şey bir yana sinema tarihinde önemi yadsinamayacak bir film olmuş. Arap kültürü bir kere mükemmel yansitilmis. Çöl görüntüleri, Arap müzikleri de cabası. Ayrıca Salvador Dali ye benzeyen paşa disinda turk askerleri de ilk defa bu kadar Türk e benzetilmis. Bildiğin Ahmet i Mustafa yi gördüm filmde :) bu kadar eski bir filmin pek çok yeni filme şimdi bile taş çıkarması takdire şayan. Bir kerede izlemeye dayanamayacaklar part part deneyebilirler bence. Mutlaka izlenmeli diye düşünüyorum.
2
8 months ago
eskon profile photo
eskon
tarihe meraklı kişilerin izlemesi gereken bir film. birinci dünya savaşı'nda osmanlı'ya karşı ingilizlerin arap yarımadasında verdiği mücadeleyi özetliyor.
0
2 years ago

Who liked Lawrence of Arabia

Who wishlisted Lawrence of Arabia

Shelves that Include Lawrence of Arabia

Interesting content shared about Lawrence of Arabia

^ Back to Top