Le voyage dans la lune (A Trip to the Moon) (1902) poster

Le voyage dans la lune (1902)
(A Trip to the Moon)

Tags
Director
Country
France
Runtime
13 minutes
Ricky.McFloyd Prof. Barbenfouillis başkanlığında bir grup astronom Ay'a gitmek üzere planlar yaparlar. Sonuçta dev bir toptan gönderilen mermi şeklindeki uzay gemileri ile hedeflerine ulaşırlar. Ancak burada Aylılar tarafından kaçırılıp Ay kralının sarayına götürülürler... George Méliès'in çoğu Jules Verne'e dayanarak yaptığı yüzlerce kısa filmden bu en ünlüsü, -açıkça H.G.Wells'in First Men in the Moon'undan da esinlenerek- sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi olarak haklı bir üne sahiptir. Méliès'in filmleri janra ait klişelerin tümüne sahiptir neredeyse; çılgın bilim adamları, dehşet verici icatlar, roketler vs vs.. Roketin Ay'a varışını simgeleyen sempatik sekans, kuşkusuz sinemanın en bilinen sahnelerinden birine vesile olmuştur.

Trailer not available.

megung profile photo
megung
hangi filmin içinde geçiyordu ya bunun ikayesi hatırlayabilen var mı ? :)
3
5 months ago
Bhrpst profile photo
Bhrpst
en az contact kadar beni şaşırttı desem yeridir. keyifle izledim,çok güzeldi. asırlardır uzaylı fikri en çok sinemanın işine yaradı sanırım :)
6
5 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
İlk sci-fi filmin Fransa'dan çıktığını öğrenince çok şaşırmıştım. Şimdi ki fransız sinemasından oldukça uzak geliyor bana. Şuan sadece sanat filmleri çeken fransız Sineması bence geçmişe hafiften dönüş yapmalı
1
6 months ago
mels profile photo
mels
Tarihteki ilk bilimkurgu filmi. Ayrıca her kare tek tek boyanarak renklendirme yapılmış. Bence güzel bir ilk olmuş. Tavsiye edilir. :)
2
8 months ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Tarihin ilk bilim kurgu filmi. Oldukça da keyifliydi :) Renklendirilmiş versiyonu da mevcut şimdi o daha hoş tabi :D 100 yılda sinemanın nerelere geldiği akıl almaz.Acaba bir yüz yıl sonra nerelerde olucak kim bilir ?
2
over 1 year ago
Senemini profile photo
Senemini
Füzeyle ayın sağ gözüne uçan bir grup gökbilimcinin, aydaki maceralarını anlatan eğlenceli ve enteresan bir kısa film.
2
over 1 year ago

Who liked Le voyage dans la lune

Who wishlisted Le voyage dans la lune

Shelves that Include Le voyage dans la lune

Interesting content shared about Le voyage dans la lune

^ Back to Top