Les parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964) poster

Les parapluies de Cherbourg (1964)
(The Umbrellas of Cherbourg)

Tags
Drama, Musical, Romance
Director
Country
France
Runtime
91 minutes
starch Madame Emery (Anne Vernon) ve kızı Geneviève (Catherine Deneuve) Fransa'nın Normandiya bölgesinde küçük bir liman şehri olan Cherbourg'da küçük bir butikte şemsiye satarak geçinmektedirler. Film 1957 yılında 17 yaşındaki Geneviève ile 20 yaşındaki oto tamircisi Guy Foucher (Nino Castelnuovo)'nin birbirlerine aşık olmaları ile başlar. Çift evlilik planları yaparken Guy'ın annesi buna karşı gelir. Bir süre sonra askere alınan Guy Cezayir'e savaşa gönderilir. Guy uzakta iken hamile kaldığını öğrenen Geneviève zengin bir kuyumcu olan Roland Cassard (Marc Michel)'ın evlilik teklifini kabul etmek zorunda kalır. Yaralandığı için erken terhis edilen Guy, Cherbourg'a döndüğünde Geneviève'in gitmiş olduğunu görür. Vikipedi.

starch profile photo
starch
Müzikal filmlerden çok hoşlanmamama rağmen, filmin tamamının müzikli konuşmalı olması beni hiç rahatsız etmedi. Konusu klişe yerli film konularını andırsa da, filmin renkleri dikkatimi çekti ve araştırınca gördüm ki, renkler konusunda bayağı bir çalışılmış. Sinemayı meslek edinenler daha iyi anlar ama ben bu filmde çok değişik bir tad buldum...Renkler, çok etkileyiciydi...
2
11 months ago
starch profile photo
starch
https://www.youtube.com/watch?v=imCOi7pqKh0
Film Demy'nin gayriresmi üçlemesinin ikinci filmidir. Üçlemenin diğer iki filmi ise; Lola (1961) ve The Young Girls of Rochefort (1967)'dur.
Film 1964'te Eastmancolor negatife çekilmişti. Technicolor'ın aksine Eastmancolor renkleri zamanla solma özelliğine sahiptir. Oysa Demy filmin ruhuna uygun olarak çok canlı ve fantastik renkler kullanmıştı. Zamanın soldurduğu orijinal negatif ve pozitif kopyalardaki renklerle film tüm anlamını kaybetmiş oluyordu. Fakat filmin şöyle bir şansı vardı, bu tür negatiflerin zamanla solabileceğini öngören Demy, çekimlerden sonra orijinal filmi üç ana renk filtreden geçirerek üçer adet siyah beyaz negatif kopyalarını çıkarttırmış ve arşivlemişti (Bir bakıma Technicolor işlemine benzeyen bir teknik). Siyah beyaz negatifler çok daha kalıcı idi. 1990 yılında Demy'nin karısı film yönetmeni Agnès Varda bu dayanıklı siyah beyaz şeritlerden tersine bir işlemle ilk çekildiği günkü gibi canlı renkleri olan yeni pozitif baskılar yaptırttı. Bu restore edilmiş versiyon 1997'de yeni sürüm olarak çıktı. Koch-Lorber Films'in piyasaya çıkardığı DVD diskler bu restore edilmiş yeni sürümden basılmışlardır.
Filmdeki bütün diyaloglar ve monologlar şarkı şeklinde verilmiştir. Film yönetmenin kendi deyimi ile bir "pop-art opera" veya "Sinematik opera"dır. "Şarkılı film" olarak da tanımlanabilir.
Altın Palmiye ödülüne sahip film ilk renkli Fransız müzikali olma özelliğini de taşıyor. Vikipedi.
0
11 months ago

Who liked Les parapluies de Cherbourg

Who wishlisted Les parapluies de Cherbourg

Shelves that Include Les parapluies de Cherbourg

Interesting content shared about Les parapluies de Cherbourg

^ Back to Top