Macbeth (2015) poster

Macbeth (2015)

Director
Country
UK
Runtime
113 minutes
Blacklion 11. Yüzyıl İskoçya’sında Kral Duncan’ın ordusunda general olarak görev yapan Macbeth, asilere karşı çok önemli bir savaş kazanmıştır. Savaştan hemen sonra karşılaştığı üç kahin kendisine kral olacağını söylerler. Bu kehaneti aklından çıkaramayan Macbeth, hırslı eşinin de yönlendirmesiyle Kral Duncan’ı öldürür ve tahta geçer. Fakat Macbeth bununla yetinmeyecektir. Eline geçen güçle gitgide yalnızlaşan ve en yakın dostlarından bile şüphelenecek kadar paranoyaklaşan yeni Kral, kendisine engel gördüğü herkesi ortadan kaldırmaya kararlıdır. Shakespeare'in İskoçya kökenli General Macbeth’in temel alan, dünya klasikleri arasına girmiş tiyatro oyunu Macbeth’in yeni bir uyarlaması olan film, iktidar için oynanan entrikaları, ihanetleri ve taht kavgalarını konu alıyor. Yeni uyarlamanın filmin yönetmenliğini Justin Kurzel üstlenirken, yapımın başrollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard yer alıyor.

mtufan profile photo
mtufan
5-10 yıl önce çekilmiş filmleri tekrar yeni teknoloji, yeni bakış açısı ve hatta orjinali değiştirip film çekersiniz de bu nedir anlamadım. Tiyatro oyunu tiyatro salonunda kalmalıydı hiçbir yere uyum sağlayamadım hiçbir karakterin gözünden bakamadım ve filme hiç ısınamadım. Figürasyonda ben olsaydım 15. Dk da macbeth i öldürüp tahtı yakardım. Zamanımız filmlerine uymayan ve zamanımız izleyicisine hitap etmeyen bir film.
0
5 months ago
SoulArt profile photo
SoulArt
atmosferi, oyuncuları, konusu herşeyi yerli yerinde ancak şu dili biraz ağır kaçtı sanırım. çoğu sahnenin atmosferine kafamda yer bulduramadım repliklerin şairane yazılışına.. yinede izlenmeli...
3
7 months ago
EsraG. profile photo
EsraG.
Shakespeare'in en kısa ama sanırım en vahşet dolu trajedisi. Film versiyonu olarak kısmen başarılı buldum kısmen eksik. Michael Fassbender Macbeth rolünde oldukça iyiydi. Ama Marion Cotillard senaryonun gazabına uğramış olsa gerek çok başarılı bir Lady Macbeth portresi çizememiş. Kötü kesinlikle değil sadece eksik denilebilir. Dili konusunda bence olması gerektiği gibiydi. Şiirsel dil her türlü yakışıyor Shakespeare oyunlarına. Sonuç olarak mistik ve boğucu atmosfere kadar gayet başarılı bir film olmuş.
2
10 months ago
eminuk profile photo
eminuk
filmde görüntüler, müzikler ve oyunculuklar muntazamdi. oyunun depresif havasini kusursuz yansitmisti. Bu kadar gerçek dışı bir konunun gerçeklige bu kadar yaklaşabilmesine şaşırdım doğrusu. kendimi mutemadiyen filmin içinde buldum. ancaaak tek sorun şu ki, orjinal oyuna zarar vermemek adına diline birebir sadık kalınması rahatsız etti beni. bence Shakespeare'in dili sadece tiyatro sahnelerinde ve sonelerde güzel. Beyaz perde için uygun olduğunu düşünmüyorum. Üniversite yillarinda tek bir oyununu bir dönem inceliyor, ona rağmen zor anliyorduk. Şimdi iki saatte onca metafor, benzetme, türlü kelime oyunları nasıl sindirilecek. Insan yoruluyor resmen. Sinemada yine izleme şansım olsa bayila bayila izlerim ama onun dışında oyunculuk hatırına izlenebilir.
4
12 months ago
MehmetCanOzturk profile photo
MehmetCanOzturk
Filmi izlemeden önce oyunu okumanızı tavsiye ederim. Shakespeare'in şairene anlatım diline aşık olmamak elde değil. Kelimelerde oynamakta bu kadar usta olan bir yazarın elinden çıkan bir oyun. Filmde oyunculuklar gayet güzeldi başarılı bir yapım oldugunu düşünüyorum. Sadece savaş sahnelerindeki yavaşlatma efektleri biraz fazla olmuş.
4
12 months ago

Who liked Macbeth

Who wishlisted Macbeth

Shelves that Include Macbeth

Interesting content shared about Macbeth

^ Back to Top