Mr. Holmes (2015) poster

Mr. Holmes (2015)

Tags
Director
Country
UK
Runtime
104 minutes
Turkeywood 1947’de geçen hikaye, uzun zaman önce emekli olmuş ve Sussex kasabasında evdeki yardımcısı ve yetiştirdiği yeni yetme dedektif oğlu ile yaşamaya başlayan Holmes’u merkezine alıyor. Holmes huzur içerisindeyken birden kendisini 50 yıldır çözülmemiş bir davanın içinde buluverir. Fakat malesef hafızası eskisi kadar kuvvetli değildir. Bu olaya istinaden hatırladığı tek bir kare vardır: kızgın bir koca ve güzel ama dengesiz bir eş. Filmin yönetmenliğini ve senaryo uyarlamasını Bill Condon üstlenirken, başrollerde Ian McKellen, Laura Linney, Hiroyuki Sanada, Frances de la Tour yer alıyor.

mtufan profile photo
mtufan
Yaşlı sherlock.
Zaman Zaman sıkan ve hani nerde bizim konuşmasıyla herkesi tabiri caizse gömen bay çokbilmiş dediğim film. Sanırım nekadar mantıklı insan olursak olalım duygularımızla öleceğimizin anlatıldığını söyleyebilirim. O bile ağladı dersek yalan olmaz. Ne için ağladığı daha önemli elbette. Başarılı bir film olmuş sabırlı olun derim. Klasik Sherlock filmlerinden aldığımız tadı bunda bulamıyoruz. Çünkü bu filmdeki Sherlock o Sherlock değil. Burdaki yalnızlığı anlayan ve hatta yalnız olduğundan üzülen -ki öbürleri gurur duyardı-bir Sherlock. Ve kesinlikle değer veren. Mantığından daha fazla insanların değerli olduğunu anlamış. Filmin sonundaki taş sahnesi bunun kanıtı. Sonuçta diğerlerinde böle duygusal hareketler beklenemez. Kıymeti bilinmeli bu filmin.
0
4 months ago
Sefa profile photo
Sefa
Çok güzel bir dram filmi olmuş. Sherlock Holmes'un yaşlılığını, hastalığını ve son vakasını konu alan bir film. Ian Mckellen harika bir oyunculuk sergilemiş. Ben çok beğendim.
0
7 months ago
Turkeywood profile photo
Turkeywood
ilk iki filmideki aksiyon sahneleri yok ancak ihtiyarlıgı anlatıldıgı için ders verici , pişmanlıklar anlatılmış.Kaliteli bir film bence.
0
7 months ago
xavalon profile photo
xavalon
BBC'nin yaptığı her işte olduğu gibi kalite kokan bir yapım. Film ağır ilerliyor. Aksiyon yok. Fazla beklentiniz yoksa rahat izlenir.
1
9 months ago
bernausanmaz profile photo
bernausanmaz
film, ilgili her yazıda da anlaşıldığı gibi standart sherlock holmes filmlerinden değil. ama zaten yönetmen, bu sefer watson'un gözünden değil de, sherlock holmes'un gözünden anlatıyor sherlock holmes’u. filmde, sherlock holmes’un üstüne basarak ilgilendiği şeyin gerçekler olduğu, kurgu olmadığını belirtmesi -bütün kurgunun aslında watson’un işi olduğunu söylemesi- sanırım yönetmenin de tam olarak anlatmak istediği şey.
holmes, olaylara gerçeklik, mantık arayışı ile yaklaşır ama sanırım bugüne kadar izlediğimiz bütün uyarlamalar sherlock holmes karakteri yaratılırken arkasına aldığı bütün o düşünsel yaklaşımları biraz kenara itmiş. Yine de ben kendi adıma watson’un sherlock holmeslarını da çok severdim. yalnız ian mckellen o kadar iyi oynamış ki kafamdaki sherlock holmes karakteri değişti. ve ben bu durumdan biraz rahatsız oldum:/
çok iyi bir film izlenesi!
1
12 months ago
Peris profile photo
Peris
Öncelikle karşımızdaki çok iyi bir film olsada tam olarak bir Sherlock Holmes filmi değil. Holmes'un yaşlılık dönemi ve son davası üzerine yoğunlaşan film aklımızdaki efsaneyi demansdan muzdarip bir halde beyazperdeye aktarıyor. Bu da izleme açışından belirli zorlukları birlikte getiriyor. ancak film biraz ilerleyip Sherlock'la birlikte çözmemiz gereken gizemin peşinden gittikçe herşey yerli yerine otuyor... Son dönemdeki eğlenceli uyarlamara burun kıvıran başarılı drama, ünlü dedektife farlı bir açıdan bakmak için harika bir fırsat...
5
1 year ago
FragmanTV profile photo
FragmanTV profile photo

Who liked Mr. Holmes

Who wishlisted Mr. Holmes

Shelves that Include Mr. Holmes

Interesting content shared about Mr. Holmes

^ Back to Top