Mucize (2015) poster

Mucize (2015)

Country
Turkey
Runtime
136 minutes
eminuk 1960'ların yoksulluk içerisindeki Türkiye’sine ayna tutan film, aynı zamanda darbe sürecinin etkisini de beyazperdeye taşıyor. Ege'nin cennet gibi bir köşesinden Anadolu'nun uzak bir köyüne sürgün yiyen bir öğretmenin (Talat Bulut) hikayesini anlatan film, yokluk içerisinde okulu, okumayı eğitimi dört gözle bekleyen çocukları da konu ediniyor.

eskon profile photo
eskon
Kırmızıgül'ün son filmi ve bence en iyi filmi. Kendini yavaş yavaş geliştirmeye başlamış sanki. Biraz daha iyi bir senaryo var, bu kez elli konuyu bir filme sığdırmaya çalışmamış. Ancak yine de film puanlarını senaryodan toplamıyor, görüntü ve müzik ile işi götürmüş Kırmızıgül. Ve tahmin edemediğim kadar komik bir filmdi, yer yer güldürmeyi çok iyi başarmakta.
2
3 days ago
EliteBrains profile photo
EliteBrains
Aslında genel olarak iyi bulmuş ve sevmiş olsam da ''Sen bana hayatımı verdin ben de sana kızımı verdim'' repliği yüzünden bir türlü ısınamadığım film, yani kadınların mal gibi görüldüğü bir kültürün varlığı maalesef gerçek ama yine de filmde 'kahramanca' bir sahneye konularak böyle bir repliğin 'alkışlanası' şekilde sunulması hiç hoşuma gitmedi. Konusu, içeriği ve çekimleri gayet iyi, biraz acıtasyon barındırdığı da bir gerçek ama Mahsunun filmlerinde buna alışkınız.
2
2 months ago
Winchester00 profile photo
Winchester00
Açıkcası bu güne kadar bu filmi izlemememin sebebi sonunu biliyor olmamdı. Çok fazla konuşuldu çok tartışıldı. Çok fazla spoiler aldım. Keşke daha önce izleseydim dediğim bir film.
Mahsun Kırmızıngül'ün genel olarak filmlerini başarılı buluyorum. Anadoluyu yansıtması hoşuma gidiyor. Ama bu filmde daha çok aktarım yapılabilirdi diye düşünüyorum. Sadece evliliği değil anadolunun daha fazla özelliği yansıtılabilirdi. Tabi ki bu benim şahsi fikrim.
Film biraz ağır geçmesine rağmen en sevdiğim filmler arasında yerini aldı. Yer yer güldüm ama çok ağladım. Ezgi'nin omuzları altında taşıdığı yük inanılmaz ağır. Keşke Ezgi'deki sevgi, bağlılık herkeste olsa. O zaman her şey çok farklı olurdu.
Bu dünya da ihtiyacımız olan tek şey "Sevgi."
Hayatta mucizelere inanmak lazm. Seni nasıl ne zaman bulur bilinmez ama bir gün bir iyilik yaparsın. Tüm dünyan değişir.
O meşhur replik sanırım her şeyi anlatıyor.
"Benim oğlum sakattır..."
"Kalbi sakat olmasın."
2
2 months ago
melihkk1 profile photo
melihkk1
Hiç unutmam bu filmi öğrenci evindeyken izlemiştik. Bi ara arakama dönüp bi baktım herkesin gözler dolmuş. Mahsun kalas gibi adamları bile ağlattığına göre demek ki bu adam dram filmlerinden anlıyor demiştim o zamn. Güneşi Gördüm, Beyaz Melek gibi diğer Mahsun Kırmızıgül filmlerinde ki gibi bunda da duygu yoğunluğu hat safhada.
-Aziz, oglum düzelmişsin.
-Nayır baba ben garıma aşıg oldum
0
2 months ago
Aybukirem profile photo
Aybukirem
Bi öğretmenin insanların hayatındaki etkisinin ve aşkın bi insanı nasıl değiştirdiğini gösteren bi film. Bence izlenmeli.
0
10 months ago
KARAGEYIK profile photo
KARAGEYIK
Herkes iyi dedi, dedi, dedi,... izledim hakikaten iyimiş, dedim.
2
10 months ago
Astronom profile photo
Astronom
izlediğim en iyi türk filmlerinden. ayrıca mert turak gibi bir adamın böylesine rol kestiği bir film için de entel dantel sinemacı triplerine girip ekşici piç yorumları yapamayacağım.

hikayenin yaşanmış ve ibretlik bir gerçeklikte olması çok vurucu olmuş. sakat(aziz karakteri) deyip kabullenilip, öylece yaşayıp ölecek birinin ilgiyle, sevgiyle ne hale gelebildiğini göstermesi yine aynı vurgu:

"işte zamanında sizde olupta bize gelmeyen bilgi, akıl ve medeniyet bunlara kabil?"

bu vurguyu an be an düşünüyorsunuz..
yargılamadan anlayabilmek lazım, tekci, benci olmadan empati yapabilmek lazım..

medeniyet dediğin şeyin (ki burada onu muallim mahir temsil ediyor) ne kadar mühim birşey olduğunu, kaç kişinin hayatına mal olduğunu bir kere daha gösteriyor mahsun.. o toprakların insanı olarak sürekli bölgenin hikayelerini işlemesi hiçte şaşılası birşey değil aksine kendisinden beklenen bir durum.. ayrıca diğer türevleri gibi tek bir kültürde kalmadı mahsun, kendini hep işledi hep işledi ve bende bir sonraki filmine hiç yorum morum bakmadan sinemaya gidip destek vereceğim ve elimden gelen katkıyı yapmış olacağım..

bu toprakların duygularını işlesin, bu toprakların hikayelerini yapsın diye..
2
1 year ago
TARIK59 profile photo
TARIK59
Aziz rolünü oynayan Mert Turak çok iyiydi.izleyin.8/10
3
1 year ago
oguzhank8 profile photo
oguzhank8
Mucize..İnsanın Mahsun Mahsun girip Mert çıktığı film.Mahsun Kırmızıgül ne yedirip içirdiyse oyuncularına Talat Bulut bana itici gelirdi hayranım Mert Turak kaç kişi tanırdı hayranım senaryo zaten biyografi sıradan bir biyografinin beyaz perdeye geçeceğine inanmıyorum ve belgesel olmadığı sürece izliyorum. Fİlm hem istediğimiz tebessümü verdi hemde çoğunu ağlatmayı başardı.İlk Mahsun Kırmızıgül filmimden çıktığımda kaç yaşındaydım bilmiyorum ama ağlıyordum bu sefer komediyle yaşları gözün içine gizledi iç ağlaması gibi bir şey oldu Sen dua ette gözü olsun...
0
over 1 year ago
alicancam profile photo
alicancam
'gerçek hikaye' diyorsa kurguya cok da bulasmayın. oyunculuklar ve mekan zaten iyi. cekimler de güzel. film de güzel. bence mutlaka izleyin.
1
over 1 year ago
MehmetMuratBalkan profile photo
MehmetMuratBalkan
İzlemekle 2 saatimi boşa geçirdiğim bir filmdi.Acıtasyon yapmaktan başka hiç bir şey yapılmamış filmde.Bu kadar parayla nasıl bu kadar kalitesiz içi boş filmler yapılıyor,şaşıyorum doğrusu.Şu sahnesi aklımdan çıkmıyor.Hiç bir şekilde hikayenin öncesi olmadan olay şu şekilde gelişiyor(bu sahnede):Adliyeden çıkıyorlar,bir adam karşıdaki adama birden silah doğrultuyor sen benim kanlımsın diye,sonra diğeri bastonuyla kurtarıyor.Kurtarılan adam o zaman kızımı size verecem diyor.Sırf film yapmak için yapılmış.
0
over 1 year ago
yakup11 profile photo
yakup11
Bence gelmiş geçmiş en iyi türk dram filmi
1
over 1 year ago
gangrel profile photo
gangrel
Şu gözyaşı sahnelerini çok abartıyorsun be mahsun'cuğum. Film seyirlik olabilir yer yer sıktığı çok tekrar sahneleri de var. Hele topluca ağlama ayinleri çok bayık tamam damar girmek istiyorsun da olmamış. Filme dair tek beğendiğim oyunculuklar...
0
over 1 year ago
SoulArt profile photo
SoulArt
mahsun amca artık güzel kareler yakalama konusunda rüştünü ispat etti bence... kamerayı kullanma işi tamam... birazda özgün senaryo olayına adım atsa, doğunun sıkıntılarından kurtulup biraz daha evrensel sorunlarla boğuşsa ve sadece duygulara değilde birazda beyne oynasa çok daha iyi işler yapabilecek kapasitesi var. Mert Turak zaten herkes söylemiş oldukça başarılı... ha cast seçme konusundada üstüne yok bu mahsunun... genel itibariyle başarılı duldum... tavsiye olunur...
1
over 1 year ago
esarialtin profile photo
esarialtin
SEVGİLİ MAHSUN... Sana bu satırları yazarken bir önceki filminden bu yana izlediğini düşündüğüm filmlerle başlamak istedim... İki dil bir Bavul, Secretariat, Babam ve oğlum, Sürü, Hükümet Kadın, Vizontele, Black, Her çocuk özeldir filmlerini izlemişsin .... İnce Mehmedi okumuş , Bol bol Beyaz Tv, Atv ve Diyanet Tv izlemişsin.... Hayat Felsefene bir cümle eklemişsin ve demissin ki " Gerçek bir hikayeden alınmıştır.... Gördüğüm Kadarıyla şanslı günlerinde olmuş Güzel insanlarla tanışmış filmin görüntü işini oldukça başarılı halletmişsin... Tutarsız, başarısız bir kurgu, gereksiz tekrarlanan sahneler falan derken, yine kaptın parsayı memleketin içinde bulunduğu durumdan yine kaptın parsayı... Fakat diyorum ki içimden bırak bu işleri git fırçala dişleri sevgili mahsun...
16
over 1 year ago
.SimS. profile photo
.SimS.
öncelikle Mert Turak gerçekten çok iyi bir oyunculuk sergilemiş aynı şekilde Talat Bulut'ta öyle . Film 2 saat 15 dakika ama sıkılmadan kendini izlettiriyor gerçekten güzel ve iyi bir yapım ama gereğinden fazla abartılıyor yani tamam iyi bir film güzel bir film ama o kadar abartıp göklere çıkarmaya da gerek yok diye düşünüyorum , tavsiye ederim iyi seyirler :)
1
over 1 year ago
ufukercetin profile photo
ufukercetin
az önce izledim sevgiyi ,saygıyı yardımlaşmayı anlatan güzel bir film ..film bittikten sonra mucizeler gerçek hayatta olsun geçti içimden ..mahsun kırmızıgül iyi filmler yaptı yapmaya devam ediyor ..anlatılamayanları anlatmak istemesi güzel ancak madem sinemacıyım diyor kendine sadece ve sadece doğu filmleri çekmek nereye kadar !!doğu filmlerini insanların sıkıntılarının anlatılması gereken biri olarak söylüyorum bunu ..mert turakın performansı muhteşem ..
3
over 1 year ago
Sekyazar profile photo
Sekyazar
mahsun da film yaparak sinemayı öğrenmeye başlamış yaşasın türkücüler
1
over 1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Çevremden duyduğum kadarıyla zaten güzel bir film bekliyordum fakat beklentimin yine de çok üstünde çıktı film. Komedi yönü çok iyi dram yönü mükemmeldi. Bir de aynı anda vizyonda bulunan iki arşivlik Türk filmini de hayatımda ilk defa gördüm. Umarım türk sineması için bir yükseliş söz konusudur. Mahsun Kırmızıgül ise yine sinema konusundaki başarısını konuşturmuş, uzun yıllar yaptığı müzisyenliğinin önüne çok çabuk geçti diyebilirim ve en iyi filmiydi izlediklerim arasında. Bir de eklemeyi unutmuşum Mert Turak'ın oyunculuğu mükemmeldi.
4
over 1 year ago
gkhn. profile photo
gkhn.
Sonu çok basite indirgenmiş, oldu bittiye getirilmiş. Onun haricinde Mahsun Kırmızıgül ve Mert Turak'ın önünde saygıyla eğiliyorum...
2
over 1 year ago
ironikali profile photo
ironikali
Ağlamak ve gülmek; uzun zaman sonra ilk defa bu iki kavramı bu kadar yoğun yaşadığım bir film.Hiç bir beklentim olmadan girdiğim filmden gözlerim yaşlı suratımda istemsiz bir tebessümle çıktım. Mahsum kırmızıgül ve oyuncular tüm ekip harika bir iş çıkarmış.
2
over 1 year ago
EDITOR profile photo
EDITOR
TEK KELİMEYLE: HARİKA. Mahsun Kırmızıgül yönetmenliğini ispat etmişti. "Mucize" yine bunu çok net olarak tasdikliyor. Hiç sıkılmadan birçok kez seyrettim. Komedi ve dram mükemmel harmanlanmış... Yine seyredecek olsam, ilk izlediğimdeki heyecanla seve seve... Oyuncu seçimi ve oyuncuların karakterleri yorumlaması müthiş.
5
over 1 year ago
eminuk profile photo
eminuk
"Filmde şunu övmüşler, şunu yermişler, gerçekleri yansıtmıyor..." gibi yorumlardan bıktım, usandım. Yahu adam istediğini över, istediğine söver..Katlanamıyorsan izlemeyeceksin.. Belli ki bu adam senle aynı fikirde değil, olmak zorunda hiç değil. Başka başka sebeplerden beğenmeyenleri tenzih ediyorum.. Ama artık savunduğu fikre göre değerlendirmeyin şu filmleri. Bana göre Babam ve Oğlum neyse bu da öyleydi. İnsanları nasıl ağlatalım, zaman zaman da ağlatırken nasıl güldürelim diye çok uğraşmış, bazen başarılı olmuş bazen de b.kunu çıkarmış bir film. Hele bazı oyuncuların şiveleri öyle yapmacıktı ki, bir an Karadeniz şivesi duydum sanırım. Mert Turak yıllarca bu role çalışmış gibiydi. Ortalama bir film olduğunu düşünüyorum.
3
over 1 year ago
higokcan profile photo
higokcan
Türk sinemasında izleycinin duygularını böyle sömüren, böylesine izleyiciyi gerizekalı yerine koyan başka bir film izlemedim
3
over 1 year ago
yabann profile photo
yabann
Filmi mert turak taşıyor ve onun oyunculuğu dışında filmden çok hoşlanmadım . özellikle ilk bölümde ege şivesi gercekten çok kötüydü . mahsun kırmızıgül 'ün güneşi gördüm filminden sonra bu filmde çıtayı daha yükseltmesini beklerken benim için hayal kırıklığı oldu . Sanırım çok yüksek beklentilerle izlediğimden ..
0
over 1 year ago
BurakAgacdan profile photo
BurakAgacdan
100. yılını aştığı bu dönemlerde Türk Sineması'nın asırlık tecrübesini ortaya koyan bir film olduğunu düşünüyorum. Gerek hikayesiyle, gerek kullanılan mekanlarla, gerekse oyuncuların performanslarıyla dünya çapında kalitesi çok yüksek diyebileceğimiz bir film olmuş. Mucize hikayelerin bolca yer aldığı ülkemizin geçmişinde, ''Mucize'' bu hikayelerden birini oldukça derin ve anlamlı bir şekilde işlemiş ve sinemamıza çok başarılı bir film kazandırmış. Bu başarılı ve duygusal film için Mahsun Kırmızıgül'e ve tüm emeği geçenlere teşekkür etmemiz gerekir.

Filmin çok güzel işlenmesinin yanı sıra benim film hakkında asıl merak ettiğim kısım Aziz karakterinin büyük değişimi yaşadığı ''7 Yıllık Dönem''. Filmde işlenmesi gereken asıl kısmın o dönem olduğunu düşünüyorum çünkü bence asıl mucize o dönemde yaşanıyor. Bununla birlikte film müziklerinden birkaçının yükselme bölümlerinin biraz yanlış olduğunu düşünüyorum. Bunları görmediğim taktirde bana göre kusursuz bir film olmuş. Tebrikler.
1
almost 2 years ago
filmbilir profile photo
filmbilir
film güzel son 10 dakikası çok etkileyici.
0
almost 2 years ago
Blacklion profile photo
Blacklion
Oyunculuk mert turak muthisti gorsellik ve cekim muhtesem sinemada mutlaka izlenmeli komedi, dram tek kelimeyle muhtesem kacirmayin derim
2
almost 2 years ago
RoYaLSi profile photo
RoYaLSi
Filmde dikkatimi en çok çeken nokta oyunculuklardı... Özellikle Talat Bulut ve Mert Turak muhteşem bir performans sergilemişler... Sırf oyunculuklar için bile izlenebilecek bir yapım... Görsellik ve çekim teknikleri de gayet başarılıydı... Mahsun Kırmızıgül diğer filmlerdeki gibi en azından bu filmde başrol oynamamış ve gayet isabetli olmuş... Yaptığı her filmde bir mesaj verme kaygısı var ama bunu da çok güzel başarıyor... En azından boş film yapmıyor adam... Dram ile komedinin çok güzel harmanlandığı, insanın içine dokunan ve düşündüren başarılı bir film olmuş...
5
almost 2 years ago

Who liked Mucize

Who wishlisted Mucize

Shelves that Include Mucize

Interesting content shared about Mucize

^ Back to Top