Muhammad: The Messenger of God (2015) poster

Muhammad: The Messenger of God (2015)

Tags
Biography, Drama, History
Director
Country
Iran
Runtime
178 minutes
HanimSu Film, 6. YY’da Mekke’de, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğumu ile başlayan ve Efendimiz’in 13 yaşına kadar devam eden süreci, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in çocukluğuna naif bir bakış açısıyla yaklaşarak anlatıyor. Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi, Efendimiz’in dedesi ve Kabe’nin anahtarının sahibi Abdulmuttalib başta olmak üzere tüm Mekke halkını tedirgin eder. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in annesi Hz. Amine bu esnada hamiledir ve tüm Mekke halkı gibi kaçıp dağlara sığınabilmesi mümkün değildir. Hem oğlunun emaneti gelinini, hem Mekke’yi, hem de Kâbe’yi gelecek felaketten koruması beklenen Abdulmuttalib; Abraha’ya sadece, savaşmadan savaş ganimeti olarak aldığı otlak hayvanlarının iadesini istemeye gider. Abraha halkın ve böylesine önemli bir adamın, yenilgiyi kabul ettiğini düşünerek galibiyetini garantilediğini zanneder ama şehre girme anı geldiğinde Filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz. Ve ardından tüm İslam âleminin Fil Sûresi ile haberdar olduğu vaka gerçekleşir. Milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutar, ordu helâk olur. Bu olaydan tam bir ay sonra, Efendimiz’in doğumu gerçekleşir. Hem gök olaylarını araştıran ve zamanını bilmedikleri bir kurtarıcıyı, son peygamberi bekleyen Yahudi ve Hristiyan cemaati bilginleri; hem Abdulmuttalib, o gece gökyüzünden yere inen Nûr’a şahid olur. Kâbe’de putlar bir anda yerle bir olmuştur. Eve geldiğinde, Nûr’un indiği yerin kendi evi olduğunu görür. Efendimiz, Hz. Âmine’nin kucağındadır. Allah’ın izniyle, koruması gereken emanet, sadece Mekke’ye değil tüm âleme rahmet olarak gönderilmiştir.

Trailer not available.

HanimSu profile photo
HanimSu
Yüce yüceltilemez, sadece ona işaret edilmekle yetinilir, görkemi (sonsuzluğu) asla tüm çıplaklığıyla gösterilemez, denenmemelidir bile, denenirse aksi etki yapar, sınırlanır, daralır, küçülür ve heybetini yitirir, çünkü yücenin kendisi zaten ve daima yücelik kıvamındadır.
Her gösteriş ve zorlama, gereksiz her abartı yücenin yüceliğine zarar verir, onu değersizleştirir ve ucuzlatır. Bilmeli ki abartı sanatın özüdür, üstelik en gerçekçi olduğu zamanda bile. Ne ki kimse yüce olanı abartamaz, abarttıkça heybetini yitirir çünkü, ardından da yüceliğini, yani hem sonsuzluğunu, hem evrenselliğini. Ayrıca çok sorulan ve tartışılan konu: Film şii inancına göre mi çekildi? Evet. Düşman olarak niçin Ebu Cehil değil de Ebu Süfyan? Destekçi olarak niçin Hz. Ebubekir veya o tarihte artık müslüman olmuş Hz. Ömer değil de Peygamberin amcaları Abbas ve Hamza?
( Yorumu Dücane Cündioğlu'ndan alıntılar yaparak yazdım. Majid Majidi çok beğendiğim bir yönetmen ama bu filmi ne yazık ki olmamış. Sevdiğimiz bir kitaptaki bir karakteri bile sinemada izlediğimizde kitaptaki gibi, kafamızda canlandırdığımız gibi, bildiğimiz, okuduğumuz gibi olmasını istiyoruz. Kaldı ki bu filmde tüm insanlığa gönderilmiş bir peygamberin hayatı anlatılıyor daha hassas ve tarafsız olunması gerekirdi diye düşünüyorum. Daha iyisini yapmamız için izlemek gerekir.)
0
1 month ago
Peris profile photo
Peris
Kötü bir film değil ama sinemaya gitmeye değmiyor. fragmanlardaki epik sahneler filmde çok etkili değil. Hikaye kopuk ilerlediğinden bazı kısımlar sarkıyor. Setler ve dönemin tasviri çok iyi olmuş ancak sesler beni rahatsız etti(belki izlediğim yerle alakalıdır?) batıdaki örneklerinde olduğu gibi sabit bir hikayenin çevresinde ilerlemek yerine dağınık ve eklektik bir yapıda yürüyor. ama evde ailece izlenebilecek güzel bir film...
0
1 month ago

Who liked Muhammad: The Messenger of God

Who wishlisted Muhammad: The Messenger of God

Shelves that Include Muhammad: The Messenger of God

Interesting content shared about Muhammad: The Messenger of God

^ Back to Top