Neco z Alenky (Alice) (1988) poster

Neco z Alenky (1988)
(Alice)

Tags
Adventure, Animation, Comedy
Director
Country
Czechoslovakia
Runtime
86 minutes

Trailer not available.

candramuki profile photo
candramuki
bu kadar karanlık bir havası olmasını beklemiyordum açıkçası. dekordan kıyafetlere, seslere kadar bir çürümüşlük havası... filmin sürekli "dedi tavşan", "dedi alice" replikleriyle kesilmesi akıcılığı sekteye uğratsa da, izleyiciye sürekli bunun bir hikaye olduğu hatırlatılıyor sanki. çok dolu dolu, yüklü bir filmdi. "gözlerinizi kapatın, aksi halde göremezsiniz"
0
over 1 year ago
otekiben profile photo
otekiben
algımı aşan ilginç deneme. keşke biraz da olsa anlayabilseydim.
0
over 1 year ago
jupiterinuydusu profile photo
jupiterinuydusu
Alice filmleri zaten güzeldir. Jan Svankmajer'in yorumuyla izlemek ayrı bir keyifliydi. "bu film çocuklar içindir, ama belki de değildir"
0
2 years ago
jacovangevine profile photo
jacovangevine
Lewis Carroll'ın aslında tam olarak çocuk hikayesi olmaktan uzak alt metinler barındıran orijinal eserinin bir yorumu olarak Çek sürrealist Jan Svankmajer tarafından izleyicilerin beğenisine sunulmuş bu filmde,ses efektleri,stop motion teknikleri ve sembolik sahneler göze çarpan detaylar. Walt Disney'in Alice modeline kafa tutan,doğu bloğu ülkelerinin çocukları için hayatın o kadar da sevimli olmadığını çarpıcı bir şekilde ifade eden ilginç ve izlenilesi bir eser. Bu filmi izlemek için özel bir zaman ayırılması ve üzerinde kafa yorulması gerek.Toplum tarafından dayatılan her türlü ataerkil düzenin çocuklara ve kadınlara etkilerini son derece keskin metaforlarla ifade eden Svankmajer'in filmine Neco z Alensky ismini vermesi de önemli bir detay. Bu başlığın ingilizce karşılığı ''Something Like Alice''. Yani tam olarak batının vitrinindeki rengarenk yalanlardan uzak,zorlu bir yolculuk olan yaşamın,etkileyici bir anlatımı.
2
over 2 years ago

Who liked Neco z Alenky

Who wishlisted Neco z Alenky

Shelves that Include Neco z Alenky

Interesting content shared about Neco z Alenky

^ Back to Top