Paths of Glory (1957) poster

Paths of Glory (1957)

Director
Country
USA
Runtime
88 minutes
Ricky.McFloyd İtalyan senarist / yazar Humphrey Cobb'un "Paths Of Glory" adlı romanından uyarlanan, sinema dehası Stanley Kubrick'in yönetmenliğini yaptığı "Paths Of Glory", Almanlarla savaş içerisinde olan Fransız askerlerinin psikolojisini ve savaşın Fransa tarafını yöneten generallerin taktiklerini ve disiplin anlayışlarını anlatan, başarılı bir savaş filmi. George Broulard, bir Fransız generalidir. Almanlarla çarpışan askerlerine, Ant Tepesi'ni (Ant Hill) işgal emri verir. Alman askerleriyle savaşa giren Fransız askerleri ise, psikolojik olarak çarpışmaya hazır olmalarına rağmen, Almanlar'ın öldürücü güçlerine tanık olunca, geri çekilirler. Siperini terkedip, Alman sınırına yaklaşan her Fransız askeri, cansız bedeniyle geri dönmektedir ve birliklerinin yokolduğunu gören yüzlerce asker, siperini terketmez. Durumu uzaktan izleyen General Mireau, askerlerin siperlerinde kalmasını 'korkaklık' olarak görür ve durumu sindiremez. Alman kurşunlarından kaçan birliklere ceza vermek ve diğer askerlere 'ibret' olması için, kendi askerlerine 'ateş emri' verir. Yani, General Mireau, siperinde kalan askerlerine ceza vermek için ateş eettirecektir. Emri telefonla yapan General, reddedilir. Verdiği emrin yerine getirilmemesi, General Mireau'nun onurunu zedeler ve 'korkak' askerlerden 100 tanesini idam etme kararı alır. Askerlerin psikolojisini anlayan ve anlayış gösteren tek kişi, Albay Dax'tır. Ancak ne var ki, Dax'ın yetkisi, General'in emrini geri çevirmeye yetecek kadar güçlü değildir. Yine de, emre karşı duran Albay Dax, durumu askeri mahkemeye taşır. Mahkemeden önce, Dax ve diğer generaller arasında yapılan toplantıda, 100 yerine, '3 askerin infazı' olarak değişen karar, asker hayatını önemseyen Dax'ı tatmin etmez ve kurayla seçilen 3 kişinin hayatını korumak için savunmaya geçer. Mahkeme günü, askerlere sorulan sorular, suçlamaya yöneliktir; Alman askerlerine karşı 'psikolojik reddetme' olan durum, 'korkup, geri çekilme' olarak kayıtlara geçer ve üç asker, 'günah keçisi' seçilerek infaz edilir. Askerlerin hayatını kurtarmak için elinden geleni yapan Albay Dax, infaza karşı sessiz kalmayacaktır. Filmde, 1916 doğumlu aktör Kirk Douglas, Adolphe Menjou, Ralph Meeker, Richard Anderson, Timothy Carey ve Stanley Kubrick'in 1958 - 1999 yılları arasında evli kaldığı Christiane Kubrick de yer alıyor.

Trailer not available.

Gokalpb profile photo
Gokalpb
Makam sevdası, onur, kibir, cesaret, çaresizlik, acı, ihanet... Stanley Hepsini "acı" bir şekilde gözler önüne seriyor. Baş yapıt
2
1 year ago
Ricky.McFloyd profile photo
Ricky.McFloyd
Savaş psikolojisi ve hukukunu ele alan güzel bir filmdi.
1
1 year ago
mervyazc profile photo
mervyazc
Stanley Kubrick'in shining'den sonra izlediğim bir başyapıtı daha.filmde savaş psikolojisi başarılı bir şekilde yansıtılmış ayrıca mevki sevdalısı kişiler içinde çok güzel göndermeler var.kesinlikle izlenmesi gereken bir film
4
over 1 year ago
yazcsefa profile photo
yazcsefa
Savaş psikolojisini, savaşın arka planını, adalet anlayışını ve savaşın bu adalet üzerindeki etkisini ve ayrıca insanın menfaat sevdasını çok güzel bir şekilde teknik olarak da neredeyse kusursuz olarak ele almış Stanley Kubrick. Bence oldukça başarılı bir yapım ortaya çıkmış. Açıkçası ben The Killing filmini özellikle kurgu bakımından daha başarılı buldum ama yine bu filmle beraber Kubrick' in kurgudaki mükemmel başarısını görüyoruz. Kesinlikle izlenilmeli.
4
over 1 year ago
eskon profile photo
eskon
savaş hukuku... adalet anlayışı. sorgulayan sorgulayan bir başyapıt.
0
2 years ago
otekiben profile photo
otekiben
savaşın anlamsızlığından ziyade şerefsizliğini gözler önüne seren gerçek bir başyapıt.
8
2 years ago
cinemarty profile photo
cinemarty
Stanley Kubrick’in gerçekçi başyapıtı uzunca bir süre çeşitli ülkeler tarafından sansüre uğramış, gösterimi yasaklanmıştır.
2
over 2 years ago

Who liked Paths of Glory

Who wishlisted Paths of Glory

Shelves that Include Paths of Glory

Interesting content shared about Paths of Glory

^ Back to Top